Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
После подигнат указ во Битола откако ќе стигне писмото во општина која е процедурата за ЕГН без посредник?
 
Член од
4 март 2021
Мислења
64
Поени од реакции
31
Јас вадев минатиот месец, без проблем, ништо не бараат, само барање пополнуваш. Отприлика им кажуваш кога починала, и на која адреса.
Во општината каде што починал предокот беше ?

Денес ме шеткараа малце и немав успех. Првин електронски бараа во дирекцијата по филтер име, презиме итн. ама ништо. Не ни верував така дека ќе може за лице починато 90тите.
Па отидов по нивна насока во Кисела Вода (иако лицето е починато во Карпош). Таму се разбира ми објаснуваа како изгледа системот за пополнување и дека ако ги нема сите податоци нема да ја "пушти" системот да поднесе или листачите нема да бараат.
Се убедивме некако ама се фати за дека треба директен предок, fair enough ќе пробам од Понеделник така па да видиме.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Во општината каде што починал предокот беше ?

Денес ме шеткараа малце и немав успех. Првин електронски бараа во дирекцијата по филтер име, презиме итн. ама ништо. Не ни верував така дека ќе може за лице починато 90тите.
Па отидов по нивна насока во Кисела Вода (иако лицето е починато во Карпош). Таму се разбира ми објаснуваа како изгледа системот за пополнување и дека ако ги нема сите податоци нема да ја "пушти" системот да поднесе или листачите нема да бараат.
Се убедивме некако ама се фати за дека треба директен предок, fair enough ќе пробам од Понеделник така па да видиме.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
На електронски филтер со име и презиме може да се најде за пра предок? без години и точни дати?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Nema da ubrzaat, no ke im koristi analizata sto nekoj ja napravil vrz osnova na informaciite na bibo za da se orientira sto da ocekuva ako prodolzi ova tempo. Megjutoa ako nekoj veke go pominal toj status kako @Goran_D i ne go interesiraat analizi za drugi statusi ne znaci deka treba so nepotreben post da soli pamet.
Od pozitiva, i nagadjanja i uraaaa nemame nikakva korist, samo trupanje na nepotrebni postovi
Se prasuva ednas, ne pet postovi nepotrebno posledovatelno.
Mu kaza tamu barselona23 i drugi clenovi do kaj e.
Momentalno ima promeni vo polozitelno.
Od tvojov post kakva korist imame?
 
Член од
4 март 2021
Мислења
64
Поени од реакции
31
На електронски филтер со име и презиме може да се најде за пра предок? без години и точни дати?
Не. Затоа не најдов имав и година и се, најверојатно ќе мора рачно да се листа

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Do site sto sme zaglaveni so statusite i cekame predolgo, moj sovet e da bideme trpelivi zasto koga-togash ke doznaeme na shto sme, i ova cekanje ke ostane moment od minatoto.
Jas vekje ne se opsednuvam, duri ni forumot ne go otvaram cesto, a planiram i voopsto da ne go otvaram mesec dena.
 
Член од
3 декември 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
Moze li nekoj moze ds mi pusti ziro smetkata od uni banka za uplatata od 25 evra za podiganje na ukaz vo Amb.vo Skopje
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Указ подигнат во Амбасада на 18.11.2020, сеуште не стигнало писмото во Средец.
Има уште некој таков преку Амбасада? Пешки да го носеа писмото ќе го однесеа до сега.
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Указ подигнат во Амбасада на 18.11.2020, сеуште не стигнало писмото во Средец.
Има уште некој таков преку Амбасада? Пешки да го носеа писмото ќе го однесеа до сега.
Peshki za nekolku dena do Sofija. Inache za adresa vo Sredec moze i preku ambasada bez posrednik?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Peshki za nekolku dena do Sofija. Inache za adresa vo Sredec moze i preku ambasada bez posrednik?
Да, се може без посредник до земање пасош ако имаш живци.
Автоматски споено мислење:

Moze li nekoj moze ds mi pusti ziro smetkata od uni banka za uplatata od 25 evra za podiganje na ukaz vo Amb.vo Skopje
Не ти треба жиро сметка, одиш на шалтер во УНИ банка им кажуваш дека сакаш за БГ државјанство да уплатиш 25 евра и после натаму они тераат
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Указ подигнат во Амбасада на 18.11.2020, сеуште не стигнало писмото во Средец.
Има уште некој таков преку Амбасада? Пешки да го носеа писмото ќе го однесеа до сега.
03.11 na sin mi preku Bitola. Isto uste ne e stignato . 5ti mesec od zavčera počna .
Автоматски споено мислење:

 
  • Вау
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
@Tina Gjo , @Aleksandar92 - дечки, на иста адреса пративме за во Средец, така? Од кај толку чекање за вас?

Столична обштина
Pајон "Средец"
гр. Софија 1000
yл. "Леге" № 6
Р. Б'лгарија

^е она што јас го напишав на тоа листот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom