Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
3 месеца и седум дена за мене.
Автоматски споено мислење:А директ да си појде во амбасада или да си закаже преку телефон термин (како и да идеше тоа).

Ако му кажат пред амбасада дека не е стигнато или на телефон дека не е стигнато, со принтскрин на овој статус нека оди таму или нека го каже на телефон. Нека спомне дека ќе се јави во Софија кај надлежните институции поради нивното (Скопје) неработење и одма ќе си го подигне државјанството.
Автоматски споено мислење:Во Битола се звони и прашува дали е стигнато. Ако е, уште утредента може да се подигне.
Автоматски споено мислење:Мене, пред недела дена, по 3м и 7д чекање (Битола).
Epa mene nesto ne mi e jasno. Si cekal 3 meseci za da stasa od sofia vo Bitola. A posle uste 4 meseci od Bitola da stasaa do sofia za adresa dokumentite i toa se 7 meseci a vo sofia se podigbu a za 9 meseci i koga ce vidis ISTO ti e.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Epa mene nesto ne mi e jasno. Si cekal 3 meseci za da stasa od sofia vo Bitola. A posle uste 4 meseci od Bitola da stasaa do sofia za adresa dokumentite i toa se 7 meseci a vo sofia se podigbu a za 9 meseci i koga ce vidis ISTO ti e.
Лоша ти е математиката.

13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола)
17/11 земено од Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец
(вадење ЕГН веднаш)
03/04 сликање во Битола

Чекање на готови документи, по скратена постапка - месец/и пол од денес.

--

Во ноемврито имаше термини за само државјанство/Указ земање во Софија за септември 2021.

--

Побивање на твојата математика - priceless.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Лоша ти е математиката.

13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола)
17/11 земено од Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец
(вадење ЕГН веднаш)
03/04 сликање во Битола

Чекање на готови документи, по скратена постапка - месец/и пол од денес.

--

Во ноемврито имаше термини за само државјанство/Указ земање во Софија за септември 2021.

--

Побивање на твојата математика - priceless.
@Meh Egn-to morase da se podigne vo Sofija? Na 03 april imas zakazano slikanje vo Bitola?, Posle toa pasosot ke go cekas da go podignes od Bitola? Kolku vreme ke go cekas posle slikanjeto dokolku platis za skratena postapka ? Prasuvam se ova zaradi orientacija kako e vo momentov.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
264
Поени од реакции
521
Hello da ve izvestam deka moj drugar so bese na intervju 12.03.2019 denovive mu se smenil statusot od finalen pregled na polezitalno stanovishte.Na finalna bil od pocetok na noemvri.Ocigledno nema red so promenive od finalen pregled. Preku roditel vadi bg pasos.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
@Meh Egn-to morase da se podigne vo Sofija? Na 03 april imas zakazano slikanje vo Bitola?, Posle toa pasosot ke go cekas da go podignes od Bitola? Kolku vreme ke go cekas posle slikanjeto dokolku platis za skratena postapka ? Prasuvam se ova zaradi orientacija kako e vo momentov.
Ќе update утре.

*03/04 е всушност 4-ти март. Сум ги сменал бројките. Оф...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom