Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
3 месеца и седум дена за мене.
Автоматски споено мислење:А директ да си појде во амбасада или да си закаже преку телефон термин (како и да идеше тоа).

Ако му кажат пред амбасада дека не е стигнато или на телефон дека не е стигнато, со принтскрин на овој статус нека оди таму или нека го каже на телефон. Нека спомне дека ќе се јави во Софија кај надлежните институции поради нивното (Скопје) неработење и одма ќе си го подигне државјанството.
Автоматски споено мислење:Во Битола се звони и прашува дали е стигнато. Ако е, уште утредента може да се подигне.
Автоматски споено мислење:Мене, пред недела дена, по 3м и 7д чекање (Битола).
Drugar probvev privatna poraka ama ne mozam zatvoren ti e izgleda....Inace kaj ojs da se slikas ili vejke se slika??
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
3 месеца и седум дена за мене.
Автоматски споено мислење:А директ да си појде во амбасада или да си закаже преку телефон термин (како и да идеше тоа).

Ако му кажат пред амбасада дека не е стигнато или на телефон дека не е стигнато, со принтскрин на овој статус нека оди таму или нека го каже на телефон. Нека спомне дека ќе се јави во Софија кај надлежните институции поради нивното (Скопје) неработење и одма ќе си го подигне државјанството.
Автоматски споено мислење:Во Битола се звони и прашува дали е стигнато. Ако е, уште утредента може да се подигне.
Автоматски споено мислење:Мене, пред недела дена, по 3м и 7д чекање (Битола).
Epa mene nesto ne mi e jasno. Si cekal 3 meseci za da stasa od sofia vo Bitola. A posle uste 4 meseci od Bitola da stasaa do sofia za adresa dokumentite i toa se 7 meseci a vo sofia se podigbu a za 9 meseci i koga ce vidis ISTO ti e.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Epa mene nesto ne mi e jasno. Si cekal 3 meseci za da stasa od sofia vo Bitola. A posle uste 4 meseci od Bitola da stasaa do sofia za adresa dokumentite i toa se 7 meseci a vo sofia se podigbu a za 9 meseci i koga ce vidis ISTO ti e.
Лоша ти е математиката.

13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола)
17/11 земено од Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец
(вадење ЕГН веднаш)
03/04 сликање во Битола

Чекање на готови документи, по скратена постапка - месец/и пол од денес.

--

Во ноемврито имаше термини за само државјанство/Указ земање во Софија за септември 2021.

--

Побивање на твојата математика - priceless.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom