Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
54
Поени од реакции
41
@Makva Бранко ти одговори он чекаше со месеци за тоа бројче, не е тоа виситина дека за 3 месеца се зима бројче, никој да не те лаже. Од 5-6 месеца моментално се чека за бројчето ако идеш преку амбасада/конзулат. Еве ти напуни 3 месеца, ја водиш постапката со посредник или сам?
Знам дека Бранко чекаше 5-6 месеци го пратам форумов ама исто знам дека луѓе што биле исто на интервју тука во мк земале бројче за три месеци. Дали сега ситуацијава моментално е таква да се чека подолго за се или зависи каков посредник имаш. Како и да е ќе си чекам уште долго тек сум на почеток.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Знам дека Бранко чекаше 5-6 месеци го пратам форумов ама исто знам дека луѓе што биле исто на интервју тука во мк земале бројче за три месеци. Дали сега ситуацијава моментално е таква да се чека подолго за се или зависи каков посредник имаш. Како и да е ќе си чекам уште долго тек сум на почеток.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Zavisi i posrednikot da toa e tocno ali tolko se ceka sega momentalno preku konzulat ambasada poveke se ceka a ne znam dali tie meseci sto se ceka za brojce se vazat na zadolzitelna toa ne znam

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Земав државјанство уште 27 Ноември. За адреса пријавив моја адреса во Банско. Уште не стигнал дописот во општина. Скоро секој ден прашувам. Со фиктивната адрса веќе одамна мои пријатели земале ЕГН и се сликале за пасош. Има ли некој што чекал толку време или мошеби каде да барам
 
Член од
1 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
26
Vo Spanija, clenka na EU od 80'tite, za dobivanje na drzavjanstvo na kralstvoto Spanija, poedinecot treba da podnese zakletva pred sud, deka prifakja drzavjanstvo na Kralstvoto Spanija. Aktot de jure pridonesuva da poedinecot iako go zadrzuva drzavjanstvoto na svojata Jus sanguinis drzava, na teritorijata na Spanija e po zakon priznaen edistveno kako Spanec. Bez razlika na entitetot, poteklo,afinitetot ,i bez razlika deka e drzitel na drzavjanstvo/drzavjanstva od druga/i zemja/i se smeta pravno i legalno EDINSTVENO kako Spanec/Drzitel na Spansko drzavjanstvo.

Ova e resenieto sto Makedonija treba da go implementira za dvojnite drzavjanstva so Bugarija.... Vo Makedonija drzitelot na Makedonski pasos na makedonska teritorija sekogas treba se smeta za Makedonec na teritorija na pravno definiranata i priznaena drzava Makedonija.
Nadvor... neka se identifikuva kako sto mu e milo ... Bugarin, Mongolec,Turcin,Albanec, Kinez ....a ako ne saka da ne e Makedonec po drzavjanstvo vo Makedonija, slobodno neka se otkaze od Makedonskoto drzavjanstvo i neka si gu zacuva drzavjanstvoto spored Jus sanguinis ...

Isto e i so Francija, i so mnogu drugi EU drzavi.....

RAZBUDISE MAKEDONIJO!!!!!!!!!!!!!!!!! Kje ne bide ili ne......
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Vo Spanija, clenka na EU od 80'tite, za dobivanje na drzavjanstvo na kralstvoto Spanija, poedinecot treba da podnese zakletva pred sud, deka prifakja drzavjanstvo na Kralstvoto Spanija. Aktot de jure pridonesuva da poedinecot iako go zadrzuva drzavjanstvoto na svojata Jus sanguinis drzava, na teritorijata na Spanija e po zakon priznaen edistveno kako Spanec. Bez razlika na entitetot, poteklo,afinitetot ,i bez razlika deka e drzitel na drzavjanstvo/drzavjanstva od druga/i zemja/i se smeta pravno i legalno EDINSTVENO kako Spanec/Drzitel na Spansko drzavjanstvo.

Ova e resenieto sto Makedonija treba da go implementira za dvojnite drzavjanstva so Bugarija.... Vo Makedonija drzitelot na Makedonski pasos na makedonska teritorija sekogas treba se smeta za Makedonec na teritorija na pravno definiranata i priznaena drzava Makedonija.
Nadvor... neka se identifikuva kako sto mu e milo ... Bugarin, Mongolec,Turcin,Albanec, Kinez ....a ako ne saka da ne e Makedonec po drzavjanstvo vo Makedonija, slobodno neka se otkaze od Makedonskoto drzavjanstvo i neka si gu zacuva drzavjanstvoto spored Jus sanguinis ...

Isto e i so Francija, i so mnogu drugi EU drzavi.....

RAZBUDISE MAKEDONIJO!!!!!!!!!!!!!!!!! Kje ne bide ili ne......
После овие реклами, се враќаме во програма со новостите на зададената тема.
Автоматски споено мислење:

Земав државјанство уште 27 Ноември. За адреса пријавив моја адреса во Банско. Уште не стигнал дописот во општина. Скоро секој ден прашувам. Со фиктивната адрса веќе одамна мои пријатели земале ЕГН и се сликале за пасош. Има ли некој што чекал толку време или мошеби каде да барам
Дали тие твои пријатели околу твојот датум зеле државјанство и од каде го зеле истото?

Леге 6, адресата? Ако е таа, таа не е "фиктивна", официјалната на Општина Средец е, иначе. И да, на неа најголем број се "пишат". Впрочем, секоја општина може да ти ја изврши таа услуга (да те запише на нивна адреса м.з.), пошо Законот дава опции за две адреси во БГ.

Прашувам, пошто и јас и група форумџии чекаме од ноември.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
317
Поени од реакции
442
Vo Spanija, clenka na EU od 80'tite, za dobivanje na drzavjanstvo na kralstvoto Spanija, poedinecot treba da podnese zakletva pred sud, deka prifakja drzavjanstvo na Kralstvoto Spanija. Aktot de jure pridonesuva da poedinecot iako go zadrzuva drzavjanstvoto na svojata Jus sanguinis drzava, na teritorijata na Spanija e po zakon priznaen edistveno kako Spanec. Bez razlika na entitetot, poteklo,afinitetot ,i bez razlika deka e drzitel na drzavjanstvo/drzavjanstva od druga/i zemja/i se smeta pravno i legalno EDINSTVENO kako Spanec/Drzitel na Spansko drzavjanstvo.

Ova e resenieto sto Makedonija treba da go implementira za dvojnite drzavjanstva so Bugarija.... Vo Makedonija drzitelot na Makedonski pasos na makedonska teritorija sekogas treba se smeta za Makedonec na teritorija na pravno definiranata i priznaena drzava Makedonija.
Nadvor... neka se identifikuva kako sto mu e milo ... Bugarin, Mongolec,Turcin,Albanec, Kinez ....a ako ne saka da ne e Makedonec po drzavjanstvo vo Makedonija, slobodno neka se otkaze od Makedonskoto drzavjanstvo i neka si gu zacuva drzavjanstvoto spored Jus sanguinis ...

Isto e i so Francija, i so mnogu drugi EU drzavi.....

RAZBUDISE MAKEDONIJO!!!!!!!!!!!!!!!!! Kje ne bide ili ne......
Mislis graganin na severna .......t.e.na nasata zemja?Odamna nas veke ne ne bidna, otkako sve urnaa sega ke se gradi li patriotizam. Jas ti preporacuvam cim veke si dosol vo ovoj forum da si zemes i BG pasos pa da se osekas ko covek.I ne bidi smesen sporeduvajki ja Francija i Spanija so Nordmazedonia!
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Земав државјанство уште 27 Ноември. За адреса пријавив моја адреса во Банско. Уште не стигнал дописот во општина. Скоро секој ден прашувам. Со фиктивната адрса веќе одамна мои пријатели земале ЕГН и се сликале за пасош. Има ли некој што чекал толку време или мошеби каде да барам
Da I jas na 26/11
Podignato od Frankfurt Germania
Zvonev vo petok mi rekoa do krajot na mesecot naseti valjda zedno ke stigne dokolku zv narednite denovi ne ke e loso da spidelis inf
Jas sekogas gonpravam istoto sekako na nekoj ke vide od korist inf..
Za utre trebase nekoj ovde od forumot da zv.. ubav den da si pomagame site ovde mn.rab.nauciv so vrska na bg.pasos
Автоматски споено мислење:

После овие реклами, се враќаме во програма со новостите на зададената тема.
Автоматски споено мислење:Дали тие твои пријатели околу твојот датум зеле државјанство и од каде го зеле истото?

Леге 6, адресата? Ако е таа, таа не е "фиктивна", официјалната на Општина Средец е, иначе. И да, на неа најголем број се "пишат". Впрочем, секоја општина може да ти ја изврши таа услуга (да те запише на нивна адреса м.з.), пошо Законот дава опции за две адреси во БГ.

Прашувам, пошто и јас и група форумџии чекаме од ноември.
Od koj Noemvri ste vie?
Jas sum 26/11 Frankfurt
jas zv vo petok mi rekoa do krajot na mesecot
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
109
Vo Spanija, clenka na EU od 80'tite, za dobivanje na drzavjanstvo na kralstvoto Spanija, poedinecot treba da podnese zakletva pred sud, deka prifakja drzavjanstvo na Kralstvoto Spanija. Aktot de jure pridonesuva da poedinecot iako go zadrzuva drzavjanstvoto na svojata Jus sanguinis drzava, na teritorijata na Spanija e po zakon priznaen edistveno kako Spanec. Bez razlika na entitetot, poteklo,afinitetot ,i bez razlika deka e drzitel na drzavjanstvo/drzavjanstva od druga/i zemja/i se smeta pravno i legalno EDINSTVENO kako Spanec/Drzitel na Spansko drzavjanstvo.

Ova e resenieto sto Makedonija treba da go implementira za dvojnite drzavjanstva so Bugarija.... Vo Makedonija drzitelot na Makedonski pasos na makedonska teritorija sekogas treba se smeta za Makedonec na teritorija na pravno definiranata i priznaena drzava Makedonija.
Nadvor... neka se identifikuva kako sto mu e milo ... Bugarin, Mongolec,Turcin,Albanec, Kinez ....a ako ne saka da ne e Makedonec po drzavjanstvo vo Makedonija, slobodno neka se otkaze od Makedonskoto drzavjanstvo i neka si gu zacuva drzavjanstvoto spored Jus sanguinis ...

Isto e i so Francija, i so mnogu drugi EU drzavi.....

RAZBUDISE MAKEDONIJO!!!!!!!!!!!!!!!!! Kje ne bide ili ne......
Се е тоа супер и така треба да биде . Само што овде ги здоболе к*рот и за северна и за македонија и за фиром сите од политичари до чистачи толку е расипано општеството овде ќе почнат да си бегаат и кучињата .
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da I jas na 26/11
Podignato od Frankfurt Germania
Zvonev vo petok mi rekoa do krajot na mesecot naseti valjda zedno ke stigne dokolku zv narednite denovi ne ke e loso da spidelis inf
Jas sekogas gonpravam istoto sekako na nekoj ke vide od korist inf..
Za utre trebase nekoj ovde od forumot da zv.. ubav den da si pomagame site ovde mn.rab.nauciv so vrska na bg.pasos
Автоматски споено мислење:


Od koj Noemvri ste vie?
Jas sum 26/11 Frankfurt
jas zv vo petok mi rekoa do krajot na mesecot

Еве една мала група за дал е стигнато писмото во Средец:

@BiletooCobeto 26/11
@Tina Gjo 04/11 (БТ)
@Aleksandar92 18/11 (СК)
@Meh 17/11 (БТ)

Па, информирајте за промени. :)
@BiletooCobeto - тука сме. :)
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Zdr na drustvo. Dali se vazat mesecite sto se ceka za broj i pin preku konzulat na zadolzitelna pozz

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Zdr na drustvo. Dali se vazat mesecite sto se ceka za broj i pin preku konzulat na zadolzitelna pozz

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Zadolzitelna se racunas koga na stranata ti se pojavil statusot zadolzitelna isto kako finalna isto kako polozitelno. Ako ideme po tvojava logika treba da prasam dali polozitelno se racuna koga sum vlegol finalna :) no sens :) taka da vidi koga vleze zadolzitelna i cakaj .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom