Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 декември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
15
Moze nekoj od iskustvo da mi kaze za kolku vreme stiga ukazot vo ambasada otkako ke izleze?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Човек неможе да се израдува како шо треба од гужви на работа .. сега на раат да ви кажам шо и как...
УКАЗЗЗЗЗЗЗЗ 270
Процедура започната во 2017 година со документи од прадедо и бугарскиот клуб во Струмица.
Интервју 07.11.2018 во Софија
Дополнителни документи доставени во ноември 2019
На финална од 11.03.2020
На положително од 09.06.2020
Предокот ми беше пред 1900 година а и презимињата на прадедото и дедото беа различни и тука најмногу се плашев .. Меѓутоа еве сум имал среќа и јас конечно :D:D:D
СРЕЌНО И ДА СИ ДОЧЕКАТЕ СИТЕ Прегледај го приврзокот 282103Прегледај го приврзокот 282103
Со здравје и среќа да си го имаш. Гледам дополнителни документи си однел, јас се надевам дека нема да задоцнам , ама посредникот сега ми рече, на финална
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
56
Со здравје и среќа да си го имаш. Гледам дополнителни документи си однел, јас се надевам дека нема да задоцнам , ама посредникот сега ми рече, на финална
Fala ti... Na mene za srekja posrednikot mi kaza na vreme uste bev na zadolzitelna, togas ne go sledev i forumot.. Ama kako so citav i na finalna nosat dopolnitelni dokumenti.. Samo pobrzaj
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Danke....2, 5 meseci
Danke!!Dali mozebi I tinimas podignato od Germania drzavjansto ili taka me zezas samo so Danke!! blagodaram
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site vaka jas zvonev denes vo opstina Srdec za EGN
Isprateno od 26/11 od Frankfurt
Dali nekoj I'ma isprateno isto od Frankfurt Dali isto se ceka cekav za drzavjansto isto kako I vie mesec ipol pa da spodeli nekoj ako I'ma
Moja bliska prijatelka samo stomme izvestia deka I bilo stignato pismoto od18/10 jas da spodelam inf sig na nekoj ke bidat od korist tie sto ste okolu zv si utre da si ostaneme kako edno semejstvo da prodolzime da spodeluvame ind ubava vecer..
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Со здравје и среќа да си го имаш. Гледам дополнителни документи си однел, јас се надевам дека нема да задоцнам , ама посредникот сега ми рече, на финална
Носи веднаш и мисли позитивно :D Јас однесов лично дополнителни кога бев на финална и тоа после 2ипол месеци(средина на ноември) , а на положително ми се смени крај на јануари. Иако посредникот ми рече дека не треба, сепак тука на форумот разбрав дека требало :) И нормално сега го сменив посредникот хаха
Автоматски споено мислење:

Moze nekoj od iskustvo da mi kaze za kolku vreme stiga ukazot vo ambasada otkako ke izleze?
Истиот ден, го праќаат преку мејл и само во Амбасада ти го принтаат за 5 минути.
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки, малце глупо прашање ама ај да си ја пробам среќата.

  • Вашето удостоверение е изпратено за вр'чване к'м зајавената консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
- Утре подигам указ од битола и знам дека треба да заверам адреса. После гледам се чека 2.5 месеци за ЕГН. Како може да се убрза овој процес? Мора да може некако :misticen: Дали може да побарам да го однесам писмото сам лично? Или да побарам преку DHL да го пратат?

Проблемот е што јас живеам во германија а визата ми истече на 28ми овој месец. Мора да се вратам бидејќи таму ми е домот. Дали знаете дали можам барем со указ да влезам бугарска граница па после да летам за Германија? Па таму да чекам 2 месеци?

Помош некој како да добијам ЕГН побрзо :cuc:
За жал мора да се чека и моментално на сите велат јави се кога ќе поминат 3 месеци не пред тоа.
Не паметам некој од форумот да завршил работа на тој начин а прашуваа повеќе дали може побргу но за жал дипломатска пошта си исораќаат они по службена должност јбг.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Да споделам, 3 години од интервју во Софија, од 06.10.2020 сум на положително. Хм, како брзо лета времето ‍ и уште ќе си чекам.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Советот изгледа не се состанува и затоа нема промени од финална во положително. Неизвесноста убива, проверувам секој ден по 5 пати. Луѓе што биле на интервју 3,5 месеци пред мене веќе имаат указ, јас и други како мене после две години од интервју уште сме на финална... Ваауу колку се нервирам, процедура почната 2017, сега е 2021 и уште сум на финална...
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Danke!!Dali mozebi I tinimas podignato od Germania drzavjansto ili taka me zezas samo so Danke!! blagodaram
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site vaka jas zvonev denes vo opstina Srdec za EGN
Isprateno od 26/11 od Frankfurt
Dali nekoj I'ma isprateno isto od Frankfurt Dali isto se ceka cekav za drzavjansto isto kako I vie mesec ipol pa da spodeli nekoj ako I'ma
Moja bliska prijatelka samo stomme izvestia deka I bilo stignato pismoto od18/10 jas da spodelam inf sig na nekoj ke bidat od korist tie sto ste okolu zv si utre da si ostaneme kako edno semejstvo da prodolzime da spodeluvame ind ubava vecer..
Ne nemam od Germanija podignato.... Ne te zezam... Megjutoa mozno e Da Se vidime tamu gore :)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Советот изгледа не се состанува и затоа нема промени од финална во положително. Неизвесноста убива, проверувам секој ден по 5 пати. Луѓе што биле на интервју 3,5 месеци пред мене веќе имаат указ, јас и други како мене после две години од интервју уште сме на финална... Ваауу колку се нервирам, процедура почната 2017, сега е 2021 и уште сум на финална...
Kje bide pobrzo kje se skrati vremeto na cekanje za status polozitelno
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Советот изгледа не се состанува и затоа нема промени од финална во положително. Неизвесноста убива, проверувам секој ден по 5 пати. Луѓе што биле на интервју 3,5 месеци пред мене веќе имаат указ, јас и други како мене после две години од интервју уште сме на финална... Ваауу колку се нервирам, процедура почната 2017, сега е 2021 и уште сум на финална...
Se sostanuva i odnapred e se reseno samo se kasni so objavuvanje zemajki go faktot deka objavija i otkazi od sovetot pred 2 nedeli od avgust 2020 finalna sto bea
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
15
Истиот ден, го праќаат преку мејл и само во Амбасада ти го принтаат за 5 минути.
Автоматски споено мислење:
Mene mi izleze ukazot od pred 10 dena se javiv 2 pati vo ambasada vo skopje velat uste ne e pristignat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom