Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
392
Поени од реакции
473
Што е тоа положително?
Кога отприлика би имало зимање на пасош ако е се како што треба имајки интервју во март?
Благодарам
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.910
Поени од реакции
3.343
Што е тоа положително?
Кога отприлика би имало зимање на пасош ако е се како што треба имајки интервју во март?
Благодарам
Тука ти е објаснето се за статусите и нивно просечно времетраење: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

Кој точно датум си бил на интервју и каде (Софија или амбасада/конзулат)? Да те ставам на списокот па така и самиот најдобро ќе имаш увид до кај се со твојот статус.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
392
Поени од реакции
473
Ќе имам во март во амбасадата во Скопје.... тогаш прво да имам па ќе ти пишам со детали.
Тука ти е објаснето се за статусите и нивно просечно времетраење: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

Кој точно датум си бил на интервју и каде (Софија или амбасада/конзулат)? Да те ставам на списокот па така и самиот најдобро ќе имаш увид до кај се со твојот статус.
 
Член од
11 март 2013
Мислења
11
Поени од реакции
17
Здраво друштво
Дали има некој или познава ми треба посредник за во амбасада во скопје,имам проблем.фала
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
17
[QUOTE = "branko1, post: 9222861, member: 132303"]
What do you mean by this greeting


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Dali go imal nekoj ovoj status
Preku roditel i brat
[/QUOTE]

Sorry my translate app isn't working so you have to go the other way. It is a standard message (but not in the list of statuses usually provided). I applied last year at a consulate, and my timeline is:

1) Apply at consulate. Wait to send to Sofia
2) A while later: Приета молба с входјашт
3) +15 days: Образувана преписка
4) +8 days: Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване

I hope that helps. Filed by origin.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Drugari,
Dali ima nekoga da je bio na intervju mart 2019 a da je sad na polozitelno?
Pozdrav svima
Автоматски споено мислење:

Јас имав интервју во амбасада ноември, бр на преписка март сега сум положително
 
Член од
11 март 2013
Мислења
11
Поени од реакции
17
Kakov problem imas? Mozesh li da spodelis kje ti najdeme posrednik
Vaka nakratko
Dobivam drzavjanstvo juli mesec I pisuvam meil na l.stoyanova ,mi vraka povratno da si zakazam po redovna postapka,jas zakazuvam na 29.01.2021 petok odam vo ministerstvoto za pravosudie I mi vika na salter prateno tie vo skopje vo ambasada.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Поздрав друштво!
Прашувам за близок роднина....има буг.државјанство од лани(сопругата нема), како би одела процедурата за да извади државјанства и на децата 10г и 14г?Треба ли да поднесе по редовна постапка со сите документи или можи да се среди со изводи пошто децата се малолетни?
Имаше тука различни изкуства, па да сподели некој за сигурно да знам да го советувам.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Vaka nakratko
Dobivam drzavjanstvo juli mesec I pisuvam meil na l.stoyanova ,mi vraka povratno da si zakazam po redovna postapka,jas zakazuvam na 29.01.2021 petok odam vo ministerstvoto za pravosudie I mi vika na salter prateno tie vo skopje vo ambasada.
A proveri vo ambasada vo Skopje dali e tvoeto drzavjanstvo stignato (Mislam so tvoi podatoci licni)..... Ako Ti e vo Sk zakazi si termin I podigni go.... Mozno e Da nastanala zabuna..... Ako e vo Sk... Nisto drugo barem si prosetal do Sofija :) pozz I sekoe dobro
 
Член од
11 март 2013
Мислења
11
Поени од реакции
17
A proveri vo ambasada vo Skopje dali e tvoeto drzavjanstvo stignato (Mislam so tvoi podatoci licni)..... Ako Ti e vo Sk zakazi si termin I podigni go.... Mozno e Da nastanala zabuna..... Ako e vo Sk... Nisto drugo barem si prosetal do Sofija :) pozz I sekoe dobro
Se javiv vika ne sme go polucile,inaku I jas proveriv na oficijalnata strana stoi deka e prateno vo skopje
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Поздрав друштво!
Прашувам за близок роднина....има буг.државјанство од лани(сопругата нема), како би одела процедурата за да извади државјанства и на децата 10г и 14г?Треба ли да поднесе по редовна постапка со сите документи или можи да се среди со изводи пошто децата се малолетни?
Имаше тука различни изкуства, па да сподели некој за сигурно да знам да го советувам.
Ke ceka redovna procedura , bidejki dobil od koga veke se rodeni decata i + soprugata mu nema drzavjanstvo.Mu trebaat izvodi + formularite+ dve slikicki+kopii od pasos na decata i negovite bugarski
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
25
Поени од реакции
114
Zdravo,
Da prasham neshto, dali znae nekoj kako se menuva makedonska vozacka so bugarska, dali ima nekoj iskustvo, kade se menuva i kolku koshta ?
Vi blagodaram,
Pozz
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Vaka nakratko
Dobivam drzavjanstvo juli mesec I pisuvam meil na l.stoyanova ,mi vraka povratno da si zakazam po redovna postapka,jas zakazuvam na 29.01.2021 petok odam vo ministerstvoto za pravosudie I mi vika na salter prateno tie vo skopje vo ambasada.
Prati e-mail vo ambasadata vo Skopje do ambasadorot pisi mu za cela situacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom