Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Nekoj sto podignal drzavjanstvo okolu 14-15.12 vo BT konzulat, sto ceka pismoto da stigne vo Sredec da znam da cekame zaedno i da se informirame ili nekoj dali ima info dali se prateni tie datumi nakaj BG?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Podignato drzavjanstvo na 9.12 od Bitola.Nemam info dali se prateni, valjda se.Bidekji pred da go podignam posrednikot me prasa dali kje stasam do 17 dekemvri da go podignam ( bidekji bev vo stranstvo toj period) ne se brzaj mi rece bitno do 17 da stasas da go podignes e sega zasto sto nako neznam.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
25
Nisam brate, iz Srbije sam tačnije iz Vranje..a imam rod po Makedoniju, tako da sam mešanac haha.. Pozdrav :)
Ukidanje dobijanja drzavljanstva po direktnoj krvnoj liniji koja te veze? Vecu glupost nisam cuo u zivotu. Odnosno, po izmeni zakona moguce je da podignu godinu koje je rodjen taj tvoj predak ali ako ti je otac,majka baba ili deda bugarske nacionalnosti, kome ce da daju drzavljanstvo ako nece tebi. Marsovcima sto neko odavde rece.

Moras takodje da razumes da drzava ima ozbiljan priliv novca od svakog kandidata ne samo kroz ovu proceduru nego i kroz potencijalni porez koji ce taj gradjanin placati i u interesu im je da ih je sto vise i zbog samih prednosti koje dobijaju drzave sa vise stanovnika od EU.

Ko ima regularne originalne papire predate i nije krsio zakon nema sta da se brine, samo ima da se naceka.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Ukidanje dobijanja drzavljanstva po direktnoj krvnoj liniji koja te veze? Vecu glupost nisam cuo u zivotu. Odnosno, po izmeni zakona moguce je da podignu godinu koje je rodjen taj tvoj predak ali ako ti je otac,majka baba ili deda bugarske nacionalnosti, kome ce da daju drzavljanstvo ako nece tebi. Marsovcima sto neko odavde rece
Tako sam cuo od nekih ljudi, i meni je bilo nelogicno da bude tako ali sta znam.. Nisam pravnik :) jasno je meni sad, znaci to su budalaštine sto sam cuo.. i hvalaa na odgovoruu
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
25
Tako sam cuo od nekih ljudi, i meni je bilo nelogicno da bude tako ali sta znam.. Nisam pravnik :) i hvalaa na odgovoruu
ima mnogo debila koji sire strah okolo bez ikakvog razloga, nema potrebe i nema nikakvih dokaza da je neko odbijen tek tako.

opet podvlacim i ponavljam najbitniji deo, u interesu je svih da kandidat ne bude odbijen nego da bude primljen. ako je sve cisto nema problema.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
ima mnogo debila koji sire strah okolo bez ikakvog razloga, nema potrebe i nema nikakvih dokaza da je neko odbijen tek tako.

opet podvlacim i ponavljam najbitniji deo, u interesu je svih da kandidat ne bude odbijen nego da bude primljen. ako je sve cisto nema problema.
Hvala ti puno brate, to mi je rekao jedan drug koji je takodje u proceduri, sad zasto je meni tako rekao ne znam, mozda ima nekih nerasciscenih licnih stvari sa mnom pa je malo ljubomoran haha.. Inace cekam vec trecu godinu od kako sam predao papire u Sofiji, oduzilo se ovo..
 
Член од
17 февруари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
29
Zdravo na site
Dali znae nekoj da mi kaze kako se pisuva molba za prijavuvanje na adresa vo bg i maticen broj.
Vo ambasada mi rekoa da napisam molba za prijavuvanje postojana adresa i izdavanje maticen broj, jas najuskreno pojma nemam kako odi pa ako saka mekoj da mi pomogne
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Zdravo na site
Dali znae nekoj da mi kaze kako se pisuva molba za prijavuvanje na adresa vo bg i maticen broj.
Vo ambasada mi rekoa da napisam molba za prijavuvanje postojana adresa i izdavanje maticen broj, jas najuskreno pojma nemam kako odi pa ako saka mekoj da mi pomogne
I za mene isto fala, so uplatnicata i ukazot udostovetenieto so da pram ? Fala unapred
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Podignato drzavjanstvo na 9.12 od Bitola.Nemam info dali se prateni, valjda se.Bidekji pred da go podignam posrednikot me prasa dali kje stasam do 17 dekemvri da go podignam ( bidekji bev vo stranstvo toj period) ne se brzaj mi rece bitno do 17 da stasas da go podignes e sega zasto sto nako neznam.
Denes i pisav na advokatkata mi rece deka se javila vo Sredec i i rekle deka odprilika od 2 do 4 meseca se ceka zavisi od konzulstvoto taka mi rece.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom