Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 декември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Добро вечер на сите. Нова сум на форумот и имам едно прашање:
Документи прв пат поднесовме октомври 2015година, а наинтервју бевме во мај 2018. Дури денес кога проверивми го пишува следното:

  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Прашањето ми е дали некој знае до каде е мојата постапка за државјанството, односно дали ќе треба да чекам уште долго?
Брат ми, со кој заедно во исто време поддадовме исти документи, веќе е чекор напред, т.е.веќе има закажано термин за подигање на удостоверение.
Фала однапред за одвоеното време
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Добро вечер на сите. Нова сум на форумот и имам едно прашање:
Документи прв пат поднесовме октомври 2015година, а наинтервју бевме во мај 2018. Дури денес кога проверивми го пишува следното:

  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Прашањето ми е дали некој знае до каде е мојата постапка за државјанството, односно дали ќе треба да чекам уште долго?
Брат ми, со кој заедно во исто време поддадовме исти документи, веќе е чекор напред, т.е.веќе има закажано термин за подигање на удостоверение.
Фала однапред за одвоеното време
Okolu 7 meseci od polozitelno se dobiva ukaz .... Koga te stavija na finalna?
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Zdravo na site, nov sum na forumot pa ne sum vo tek so nastanite i se sto e ovde ispisano, a gledam ima dosta... vsusnost ne ni znaev deka postoi tema so naslov za bugarski pasos. Pred se im cestitam na site sto dobile pasos, voedno i mnogu srekja na tie sto cekaat, megju koj spagjam i jas pomegju niv. Imam edno prasanje do vas momentalno sum na status "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија" megjutoa bukvite se vo crvena boja, za razlika od pred nekoe vreme koj sto bea so zelena? Dali toa ima vlijanie nesto, dali ima sansi da me odbijat ili? Isto taka ne mi e jasno na sto se misli koga pisuvate polozitelno i finalno? Inaku na intervju bev vo Januari 2019 god. Pozdrav i blagodaram odnapred.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Zdravo na site, nov sum na forumot pa ne sum vo tek so nastanite i se sto e ovde ispisano, a gledam ima dosta... vsusnost ne ni znaev deka postoi tema so naslov za bugarski pasos. Pred se im cestitam na site sto dobile pasos, voedno i mnogu srekja na tie sto cekaat, megju koj spagjam i jas pomegju niv. Imam edno prasanje do vas momentalno sum na status "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија" megjutoa bukvite se vo crvena boja, za razlika od pred nekoe vreme koj sto bea so zelena? Dali toa ima vlijanie nesto, dali ima sansi da me odbijat ili? Isto taka ne mi e jasno na sto se misli koga pisuvate polozitelno i finalno? Inaku na intervju bev vo Januari 2019 god. Pozdrav i blagodaram odnapred.
Само бојата е различна, другото се е исто. Положително се мисли на твојот статус и се чека моментално околу 7-8 месеци додека ти потпишат указ,а после тоа чекаш да си го подигнеш државјанството и да си закажеш за адреса и ЕГН па да се сликаш. Финална се мисли на финален преглед, тоа е статусот пред да те стават на положително. На положително штом те ставиле 99% ќе ти потпишат, може да те одбијат ако направиш некоја казна на пример да пречекориш 90 денови во ЕУ или нешто слично. Поздрав
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Здраво дечки!

Имам еден мал проблем - на сите можни телефони дадени како такви за прашување дали ми е стигнато писмото во Општина Средец, никој не ми крева слушалка, нит денес, нит во петокот.

Правам нешто погрешно или?

Броевите исти како тука што се запишани (на прва страна) и тие што ми беа дадени во Конзулат (ги има на некои десетина страни поназад). Па и емаил денес пратив, за секој случај.

Утре ќе пробам повторно
Здраво !
Денес бев до таму, се шетавме по центар, и решивме да влезам да си прашам, во општина средец горе на гише на ЕСГРАОН. Зошто пред една недела звонев, една СМРДЛА ми се исповика по телефон ко од јадење да ја викнав, во петокот, денес после ручек, и накај 15 пак никој не крена и решив успат да се качам да прашам. Влегов, што да ви речам ќе ве разочарам, а што да ви раскажам ко знаете дека исто е ко кај нас !
Немаше никој, часот беше 16 и 30. 15 минути чекав да ме повика некој, двете на шалтер само криво гледат. Конечно ми отворија , и ми викат ти што чекаш? Викам па да прашам нешто ваљда, и у меѓувреме искочи една жена се дереше на цел глас како не сакаат да и издадат еден документ, и рече ако продолжат да ја лажат ќе се јави на началникот, и отворија една врата таму и заврши работа. Јас кога и реков зошто сум, толку криво и стана што јас веќе органски неможам да ги поднесам тие едни државни службеници. Отиде зеде папка во која имаше над 100 листа, таа изврте само 20 и ми шлупна шалтер во фаца, со одговор дека нема ништо уште за мене!
Зошто ви го раскажувам тоа толку опширно? Да ви дадам до знаење дека ништо не функционира луѓе овде, исто си е како кај нас и затоа си чекаме и само нервози имаме од тие бугарски документи
Мој совет, кој јас планирам да го применам е : САМО УПОРНО ПО ТЕЛЕЕФОН, И КОГА ЌЕ ГИ ДОБИЕТЕ НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА ВИ СЕ ДЕРЕ НЕКОЈ, САМО СТРОГО ! СО ТИЕ ОВДЕ ТЕШКИ БАГРИ ГОСПОД ДА СЛЕГНЕ НЕМА ДА ГИ ОПРАВИ.
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
35
Moze predhodno e pisuvano za ova no nemozev da najdam. Ve molam za info koja e procedurata za vadenje na bg vozacka dozvola, sto dokumenti se potrebni, moze li preku ambasada da se podnese, koga se predava makedonskata i dali moze so taa vo mk da se vozi kola sl mk tablici? Fala i pozz.
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Само бојата е различна, другото се е исто. Положително се мисли на твојот статус и се чека моментално околу 7-8 месеци додека ти потпишат указ,а после тоа чекаш да си го подигнеш државјанството и да си закажеш за адреса и ЕГН па да се сликаш. Финална се мисли на финален преглед, тоа е статусот пред да те стават на положително. На положително штом те ставиле 99% ќе ти потпишат, може да те одбијат ако направиш некоја казна на пример да пречекориш 90 денови во ЕУ или нешто слично. Поздрав
Blagodaram od se srce. Pozdrav
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Здраво !
Денес бев до таму, се шетавме по центар, и решивме да влезам да си прашам, во општина средец горе на гише на ЕСГРАОН. Зошто пред една недела звонев, една СМРДЛА ми се исповика по телефон ко од јадење да ја викнав, во петокот, денес после ручек, и накај 15 пак никој не крена и решив успат да се качам да прашам. Влегов, што да ви речам ќе ве разочарам, а што да ви раскажам ко знаете дека исто е ко кај нас !
Немаше никој, часот беше 16 и 30. 15 минути чекав да ме повика некој, двете на шалтер само криво гледат. Конечно ми отворија , и ми викат ти што чекаш? Викам па да прашам нешто ваљда, и у меѓувреме искочи една жена се дереше на цел глас како не сакаат да и издадат еден документ, и рече ако продолжат да ја лажат ќе се јави на началникот, и отворија една врата таму и заврши работа. Јас кога и реков зошто сум, толку криво и стана што јас веќе органски неможам да ги поднесам тие едни државни службеници. Отиде зеде папка во која имаше над 100 листа, таа изврте само 20 и ми шлупна шалтер во фаца, со одговор дека нема ништо уште за мене!
Зошто ви го раскажувам тоа толку опширно? Да ви дадам до знаење дека ништо не функционира луѓе овде, исто си е како кај нас и затоа си чекаме и само нервози имаме од тие бугарски документи
Мој совет, кој јас планирам да го применам е : САМО УПОРНО ПО ТЕЛЕЕФОН, И КОГА ЌЕ ГИ ДОБИЕТЕ НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА ВИ СЕ ДЕРЕ НЕКОЈ, САМО СТРОГО ! СО ТИЕ ОВДЕ ТЕШКИ БАГРИ ГОСПОД ДА СЛЕГНЕ НЕМА ДА ГИ ОПРАВИ.
Свака част класичен хет трик у сред софија @Alexija од друга страна увек го наоѓаш правилниот пат прво со молбата па сега и со ова за на крај сите тука членови испаѓаат од игра со тоа нивно дремење и викање не бива многу е вака е така битно е имаш план и визија друго се ќе оствариш браво уште еднаш за храброста а другиве нека читаат и нека учат...
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Posrednik na moj prijatel vo MK vcera mu soobstil deka od 15 januari prodolzuvale so rabota najnormalno i deka ocekuvale bez problemi da moze da se brka rabota vo Sofija.

Inace poveke od 6 nedeli sum na finalna (vraten od dopolnitelna). Se nadevav deka do sega ke bidam na polozitelno, ama kako sto odi rabotava tesko deka ke bide pred pred stara nova godina.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
Posrednik na moj prijatel vo MK vcera mu soobstil deka od 15 januari prodolzuvale so rabota najnormalno i deka ocekuvale bez problemi da moze da se brka rabota vo Sofija.

Inace poveke od 6 nedeli sum na finalna (vraten od dopolnitelna). Se nadevav deka do sega ke bidam na polozitelno, ama kako sto odi rabotava tesko deka ke bide pred pred stara nova godina.
do 2 meseci negde se ceka posle dopolnitelna,zetmi cekase 2 meseci i 1 nedela i vleze vo polozitelna,a bese 11 meseci dopolnitelna...
Vo odnos na statusite zadolzitelna si odi,finalna nema moznost posto sovetot se sobira,a sega izbegaat grupiranja...nemaat zakon vo bg za online pregled na drzavjanstva,i zatoa sovetot se zasedava retko ama koga ke sedne cel mesec go resava...
Neka ne te laze posrednikot...sve si raboti ok vo odnos na statusite!
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Zdravo do site. Dali bi mozel nekoj so provereni informacii ili so dobar posrednik da me kontaktira vo poraka, bi sakal da pocnam procedura pa da se razbereme sto, kako odi sega. Ubav den na site
 

Kajgana Shop

На врв Bottom