Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
Адресата ќе си чекаш од 2 до 4 месеци да ти биде готова. Тоа си е преку амбасада или конзул бидејќи со самото подигање указ зајавуваш адрес. После откако ќе ти потврдат по телефон дека е стигнато писмото, можеш да си идеш за егн и друго во Софија.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
Не ,неможе.
И да кажеш во амбасада дека сам ќе си поднесеш за адреса, прво мора да пишеш каде ќе пријавиш адреса ,во која општина за да знаат каде да го пратат писмото.
И да одиш потоа дирекно во Софија како што велиш со подигнат указ од амбасада, во општината каде што ќе што ќе пријавиш адреса ќе ти кажат дека мора да го чекаат писмото од амбасада да стигне до нив па потоа ќе можат да ти издадат егн и адрес.
Значи чекањето со подигнато државјанство од амбасада не може да се избегне.
Имам убаво објаснето на 2 ра страна како им е системот во БГ кога се подигнува државјанство за 1 пат.
Значи кога го подигнуваш на едната слика од тебе пишуваш своерачно име и презиме отпозади на Бугарски, таа сликичка ја скенираат и ја прикачуваат на електронската форма на државјанството ,и пишуваат дополнително дека на тој и тој ден лицето го подигнало државјанството.Ова е дирекно во Софија. Е сега преку амбасада целото досие се собира и се праќа прво до Министерство за правосудие они да го внесат во систем електронски ,за после тие да се поврзат со општината и да ги известат дека е внесено за тоа и тоа лице,и они да си проверат во системот.Тој систем е поврзан и со МВР,за кога ќе одиме за сликање ,од систем службениците во форма на барање за пасош и лк тоа го принтаат,нашето државјанство, сликата наша потпишана и прашања кои се пополнуваат.Се потпишуваш на барањето и со потврдата за ЕГН и адреса од општина ,легализиран и преведен извод и поднесуваш и те сликаат.
Се надевам дека ви стана малку јасно како оди процедурата.
 
Член од
5 мај 2020
Мислења
28
Поени од реакции
94
Не ,неможе.
И да кажеш во амбасада дека сам ќе си поднесеш за адреса, прво мора да пишеш каде ќе пријавиш адреса ,во која општина за да знаат каде да го пратат писмото.
И да одиш потоа дирекно во Софија како што велиш со подигнат указ од амбасада, во општината каде што ќе што ќе пријавиш адреса ќе ти кажат дека мора да го чекаат писмото од амбасада да стигне до нив па потоа ќе можат да ти издадат егн и адрес.
Значи чекањето со подигнато државјанство од амбасада не може да се избегне.
Имам убаво објаснето на 2 ра страна како им е системот во БГ кога се подигнува државјанство за 1 пат.
Значи кога го подигнуваш на едната слика од тебе пишуваш своерачно име и презиме отпозади на Бугарски, таа сликичка ја скенираат и ја прикачуваат на електронската форма на државјанството ,и пишуваат дополнително дека на тој и тој ден лицето го подигнало државјанството.Ова е дирекно во Софија. Е сега преку амбасада целото досие се собира и се праќа прво до Министерство за правосудие они да го внесат во систем електронски ,за после тие да се поврзат со општината и да ги известат дека е внесено за тоа и тоа лице,и они да си проверат во системот.Тој систем е поврзан и со МВР,за кога ќе одиме за сликање ,од систем службениците во форма на барање за пасош и лк тоа го принтаат,нашето државјанство, сликата наша потпишана и прашања кои се пополнуваат.Се потпишуваш на барањето и со потврдата за ЕГН и адреса од општина ,легализиран и преведен извод и поднесуваш и те сликаат.
Се надевам дека ви стана малку јасно како оди процедурата.
Pale, da li ovo isto vazi ukoliko zelis da se prijavis na sluzbenu adresu Lege 6?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale, da li ovo isto vazi ukoliko zelis da se prijavis na sluzbenu adresu Lege 6?
Да ,доколку го подигнеш преку амбасада ќе чекаш 2 до 3 месеци да стигне писмото,а доколку дирекно го земеш од Софија, се завршува за 1 ден.
 
Член од
5 мај 2020
Мислења
28
Поени од реакции
94
Pale hvala na brzom odgovoru. U principu preko ambasade se ubrzava nekih 3-4 meseca kad se saberu sva cekanja od slanja ukaza do povratnog slanja predmeta u opstinu.
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
So e rabotava so konzulatov vo Bitola se javuvam na broevite nikoj ne kreva?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Ako sakas da zapalam kola da gi prasam da idam do bitola....kakov covek od ovde da mu kazeme nie zs ne digaat na tel..
Ne znam so go pikas ga**t kj so se meruvaat k***vi? Tebe li te prasav ja a? Od vakvi glupi ko tebe otide drzavava. Prasav koj znae ke pise a ti najpameten ispadna. Ajvan eden


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom