Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Ти кажа конкретно или само претпоставуваш?

Јас му пишав сега порака и уклучен е (не е некој неактивен член, пред пола саат бил онлајн) па штом потврди одма ќе го внесам.

@Путин ти да не си бил уствари од 10.03. на положително наместо 10.02.? Оти чудно како те вклучија во указот со тие од 10 март наместо 10 февруари, да не било цело време грешка на листата? Или тоа службениците те измешале.

Да не ги урочам но и со промените од задолжителна малце подубрзаа, порано еден ден ќе има промени после 5 дена спијат, сега колку-толку ритам фатија и скоро секој ден по некој има промена, еве го април скоро се исчисти. Уште со промените од финална кон положително конечно да тргнат, овој месец нешто заглавија на тоа поле.
Sem na forumov od 27,i na grupata na fb imase 27 so polozitelno i tie dobia, logicki e da e cel feb iscisten
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.294
Sem na forumov od 27,i na grupata na fb imase 27 so polozitelno i tie dobia, logicki e da e cel feb iscisten
Да ама и од 10 февруари сите добија указ уште пред месец дена па ете Путин остана и не го вклучија, уште месец дена стоеше заостанат и чекаше на указ. Активен е членот на форумов, му пишав порака па кога ќе потврди ќе вметнам дека добил указ, во меѓувреме не е толку зорт од рака да пишувам укази само затоа што „ај најверојатно и него го вклучиле“, без оглед што е најверојатно така.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
109
до крај на месецов би требало да очекуваш промена од задолжителна во финална, јас бев почеток Март 2019 на интервју и промена во финална имав средина Септември.
Автоматски споено мислење:

честитки до сите кои добија указ денес!
Чисто сумљам дека до крај на месецов би имало промена со фактот дека април и мај не се ни почнати колку шо пратам тука...со темпово не мислам дека ќе има промена пред фебруар и ако има и фебруар...побргу ќе земат пасош со интервју јануат 2019 него ли ние шо ќе имаме промена од задолжителна...катастрофа.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Да ама и од 10 февруари сите добија указ уште пред месец дена па ете Путин остана и не го вклучија, уште месец дена стоеше заостанат и чекаше на указ. Активен е членот на форумов, му пишав порака па кога ќе потврди ќе вметнам дека добил указ, во меѓувреме не е толку зорт од рака да пишувам укази само затоа што „ај најверојатно и него го вклучиле“, без оглед што е најверојатно така.
Dobi i putin deneska drugar, bese vklucen vo ukaz 217 i on
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.294
Dobi i putin deneska drugar, bese vklucen vo ukaz 217 i on
Не ме разбра: Путин од 10 февруари беше на положително. Тој датум уште пред месец дена го исчистија во еден указ, но он сепак не беше вклучен и си остана да чека, па тек денес конечно доби указ со тие што од почеток на март се на положително.

Значи само затоа што скоро сите од Х датум положително биле вклучени во еден указ, не мора да значи дека не може некој нив да остане и да не биде вклучен. Така да во иднина ако немате конкретна информација од тој член дека стварно добил указ, не кажувате од рака дека и тој бил вклучен. Кога ќе потврди самиот ќе го внесам.
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
730
Поени од реакции
493
Ти кажа конкретно или само претпоставуваш?

Јас му пишав сега порака и уклучен е (не е некој неактивен член, пред пола саат бил онлајн) па штом потврди одма ќе го внесам.

@Путин ти да не си бил уствари од 10.03. на положително наместо 10.02.? Оти чудно како те вклучија во указот со тие од 10 март наместо 10 февруари, да не било цело време грешка на листата? Или тоа службениците те измешале.

Да не ги урочам но и со промените од задолжителна малце подубрзаа, порано еден ден ќе има промени после 5 дена спијат, сега колку-толку ритам фатија и скоро секој ден по некој има промена, еве го април скоро се исчисти. Уште со промените од финална кон положително конечно да тргнат, овој месец нешто заглавија на тоа поле.
Ja sum od 10.02 siguren sum


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@palekrstic
Koja e procedurata za zemanje EGN i isprakjanje na udostoverenieto vo ambasadata vo Skopje? Posrednikov mi bara 500e samo zaradi zemanjeto. Prethodno mi ima zemeno okolu 700. Ova veke e krazba, navodno ako sum odel sam taka rizicno bilo, on preku raka imal nekoj i na nekolku im go odzemale drzavjanstvoto. Mislam deka ova e cista glupost? Kako moze nekoj da zeme drzavjanstvo na nekoj
Znaci stvarno bezobrazluk,kolku se iznaslusav periodov za vakvite posrednici kako nego.
Aram da im e!!!!!
Mislam ajde da stavis 100 evra max ,ama ova e preterizam.
Sega gi trijat racete so ukazive ,pa izmisluvaat na tugja maka zaplasuvaat ,zakani bozem drzavjanstvoto ke vi go odzemat.
NISTO NE VI MOZAT DA ZNAETE,I VO BILO KOJA FAZA DA STE NE PAGAJTE NA ZAKANI,DOKOLKU NE STE ZADOVOLNI,MOZETE DA GI SMENITE,NIKOJ NE VI MOZE NISTO!!!!!
(y)
Znaci realni trosoci imaat 100 d0 120 evra posrednicive za pasos vo raka za 3 dena.
Mojot posrednik zima 250 evra komplet so se taxi i davacki i brza postapka za pasos i lk.
Eve koj saka ke go preporacam vo moe ime da se javi slobodno.
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo sledam na forumot aktivno nekoe vreme sum na polozitelna od 10 Juli preku pra dedo i BKK Na Lazar odneseni dokumenti vtor pat koga bev na intervju ushte Vo vrska so podiganje na Uverenieto poso jas bev vo Sofija na intervju go iskontajtirav Posrednikot da pratam molba toj mi kazha demek mozhelo da si napravam problem No sledev tuka I sam jas preku poshta ja isprativ istata Molba kako sto ja pratil clenot @Meh Pred nedela vreme isprativ Molba za Isprakjanje na Uverenieto sega pak ke prasam Dali bi bilo uspesno toa poso isprativ samo dva primeroka od Molbata ne isprativ Kopija od Pasos Nekoj so Iskustvo?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Кога имаше промена на финална?

Не би требало да имаш никаков проблем што си заминал во странство (се додека не си направил прекршок таму или не престојуваш илегално и те фатиле).
Моја грешка, не сум на финална, на задолжителна сум. Легално сум во странство (на студии), ама си реков да не има некој дополнителен документ што треба да се поднесе во правосудие. Кога бев на интервју не знаев дека ќе заминувам и не им кажав ништо.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Zdravo sledam na forumot aktivno nekoe vreme sum na polozitelna od 10 Juli preku pra dedo i BKK Na Lazar odneseni dokumenti vtor pat koga bev na intervju ushte Vo vrska so podiganje na Uverenieto poso jas bev vo Sofija na intervju go iskontajtirav Posrednikot da pratam molba toj mi kazha demek mozhelo da si napravam problem No sledev tuka I sam jas preku poshta ja isprativ istata Molba kako sto ja pratil clenot @Meh Pred nedela vreme isprativ Molba za Isprakjanje na Uverenieto sega pak ke prasam Dali bi bilo uspesno toa poso isprativ samo dva primeroka od Molbata ne isprativ Kopija od Pasos Nekoj so Iskustvo?
Има член што успеа и без копија од пасош така да не е страшно. Ќе ти го пратат
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ohh Daj Bozhe na Shtrek sum
sega a posrednikot Da zaraboti samo nisto novo
Дап, само молбата во два примерока е пратена, па го добив уверението преку конзулат.

All good.
Автоматски споено мислење:

Има член што успеа и без копија од пасош така да не е страшно. Ќе ти го пратат
И што побргу чистење од МК. :)
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Здраво дечки,Живеам во Холандија моментално на црно сакам за Указот да поднесам молба да ми се испрати овде во амбасада дали гледаат во EU-бгабасада влез излез во пасош или само како евиденција го бараат ?
Уште нешто ако не може да се прати овде да пратам молба да ми го испратат во мк-ск бугамбасада дали би можело да биде проблем ако ми стигне за 2-3месеци а го подигнам тек јас во април-мај ?
поздрав се најдобро:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom