Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 август 2020
Мислења
241
Поени од реакции
217
Ova ironicno ti e ili ?
Go motiviram Bigo da ne stojat dokumentite da si go fati pasosot i magla ama bez otkazuvanje I isprakjanje nazad
Ova ironicno ti e ili ?
inace imam Info deka taka idelo posrednicive imale lugje sto gi informiraat deka se stignaati dokumentite posle brkaat za maticen i ides da se slikas...
Автоматски споено мислење:

Ova ironicno ti e ili ?
Ma kaki skorz ispravno motiviracki znae cicko bigo
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.267
Поени од реакции
1.977
Не сум се смеел од одамна вака.
Автоматски споено мислење:

Postapkata e ista za site(vremenski,) da pobrzo mozes samo po DHL ZA DA GO PODIGNES ( a ti vekje go imas podignato vo tvohov slucaj, taka da 1.5 do 2 dodeka ti izleze maticniot :)
Јас прочитав "млечниот". Аааахахаха
Автоматски споено мислење:

Da ne svatiš deka sega delam pamet, ama mnogu pari ti zemal, preteral. Jas sam brkav rabota. Site tie trošoci iznesuvaat točno 113 evra za pomladi luđe od 58 godini- Pošto jas imam poveće od 58 godini, mene me koštaše vkupno 85 evra. Preteruvaat posrednicite, ama luđeto posle tolku čekanje se pomireni so toa.
Мислам дека таа разликата од твоите до неговите се вади многу брзо, таму некаде во ЕУ. Не е поентата сега и јас да се вмешувам во тоа кој колку наплаќа или плаќа, али бидете среќни дека конечно имате пасош во рака.

Ако за некој трошок е трошок што стварно не ми е за жалење, се тие 100-200 евра разлика при вадењето пасош и 30-те евра за БККС потврдата. А јас извадив две, во поголем размак, па вкупно 60 ме фати (пошо две различни линии беа во прашање).

Генерално, и 300 да ставам на крајниов дел, гледајќи наназад, сосе сите одења до Софија, да грубо заокружам 1000 евра...што се 1000 евра во 4 години, 48 месеца и ЕУ државјанство на крај ко награда!? :)

Па некој поскап мобилен си купува секоја година, алоооо! За курч само.
 
Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
544
Поени од реакции
1.052
@palekrstic Edno prasanje do tebe,dali kalendarskata godina na Ukazi im zavrsuva so 225,znaci uste ovie Ukazi ostanuvaat
216,217,218,219,220,221,222,224,225 i od 1 pak :)
I dali e vo pravo mojot posrednik koj mi kaza deka Ukazite sto falat 150, 151, 152, 153, 155, 159, 188, 196 deka se od 15 mart do 1 maj i deka nema da se objavat...
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
5
Дечки имам добиено указ кој треба да го подигнам во Амбасада во Скопје,дали постои можност ЕГН да земам од тука да не идам во Бугарија,ако има некој од вас слична ситуација ве молам за совет,која е процедурата?
Положително од Февруари 2020 (документ извод на родени од дедо)
 

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
@palekrstic Edno prasanje do tebe,dali kalendarskata godina na Ukazi im zavrsuva so 225,znaci uste ovie Ukazi ostanuvaat
216,217,218,219,220,221,222,224,225 i od 1 pak :)
I dali e vo pravo mojot posrednik koj mi kaza deka Ukazite sto falat 150, 151, 152, 153, 155, 159, 188, 196 deka se od 15 mart do 1 maj i deka nema da se objavat...
Posleden ukaz za 2019 bese ukaz 204/2019 objaven na 24.01.2020
150 ,151,152 i 153 -objaveni na 28.08.2020
prepiski za stranci okolu 2485_/2019
155 objaven na 31.08.2020
159 objaven na 10.09.2020
188 objaven na 30.10.2020
196 objaven na 10.11.2020 site se za stranci.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
534
Поени од реакции
105
zdravo denes bev za podnesuvanje za proishod.
na notar napraviv edna greska kade sto go pisuvam deteto ime prezime go zgresiv mesecot mesto 3 go pisav 5 s ali bi imalo nekoj problem za ponatamu?
ili e formalno samo
Dali moze elektronski da se promeni datumot ako ima nekoj problem za ponatamu?
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
59
Дали некој знае дали може да се продолжи пасош пред време.
Пример да се продолжи сега Декември 2020 а важи до Март 2021?
Исто така дали сеуште може да се влези со тест Бругарија и дали важат за на граница новите тестови за моментално дали имаш Ковид што ги прават во Плодност Битола?

Благодарам за инфо:angel::angel::angel:
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Дечки имам добиено указ кој треба да го подигнам во Амбасада во Скопје,дали постои можност ЕГН да земам од тука да не идам во Бугарија,ако има некој од вас слична ситуација ве молам за совет,која е процедурата?
Положително од Февруари 2020 (документ извод на родени од дедо)
Da,
Za EGN i adresa ke podneses tuka,i posle otprilika 2 do 3 meseci najkasno preku posrednik ke ti sredi se vo opstina i ke ti go izvadi pismoto za postojan adres i EGN i ke se slikas tuka vo ambasada,za shto ke cekas plus 1,5 do 2 meseci dur da ti stigne pasosot i lk nazad.
Ova zboram dokolku ne sakas da odis vo Bugarija.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
123
Поени од реакции
139
Da,
Za EGN i adresa ke podneses tuka,i posle otprilika 2 do 3 meseci najkasno preku posrednik ke ti sredi se vo opstina i ke ti go izvadi pismoto za postojan adres i EGN i ke se slikas tuka vo ambasada,za shto ke cekas plus 1,5 do 2 meseci dur da ti stigne pasosot i lk nazad.
Ova zboram dokolku ne sakas da odis vo Bugarija.
Mojata prepiska e okolu 17000 mozi da mi kazish uste kolku ukazi ima do mene 2 3 ili mozda pojke (sto se nadevam nema)
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
99
Поени од реакции
148

Attachments

Последно уредено:
На врв Bottom