Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 февруари 2020
Мислења
116
Поени од реакции
88

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Ете и моето патешествие заврши.
Указ потпишан во јуни, веќе пишав за тоа во предходната тема.
Закажано за подигање на указ во вторникот, со посредник бев, една слика и платена такса.
Успеав пола саат пред закажаното да влезам, потполнив две ливчиња, едното за указ, другото за стариот документ дека ми го вратија.
Следниот ден посредникот ми извади егн и адреса, без мое присуство, јас само бев да се сликам, во некоја полициска станица, почекав надвор 10 мин додека посредникот ми ги пополни документите, само влегов, се сликав за 3 мин и заминав.
Денес во 14 имав закажано за подигање, посредникот веќе беше таму, додека стигнав веќе подигнал и пасош и лична карта.

Ех, една грешка има на личната карта, висината е 189 цм место 179 цм, после пандемијата ќе се обидам да се информирам дали трена да менувам лк или не.

сето ова ме кошташе 300 евра, а се на се со посредникот се видов 3 пати, 3 часа вкупно.


Прегледај го приврзокот 276317
Izvini drugar, prašanje edno. Što konkretno košta 300 evra?
 
Член од
23 април 2019
Мислења
41
Поени од реакции
52
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.523
Поени од реакции
1.903
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
Дефинитивно треба од почеток, поголемото прашање е дали воопшто може да аплицира на ваква основа. За државјанство она треба да докаже бугарско потекло, а сопруг не е потекло. Бар јас не верувам баш дека ова се рачуна, и до сега немам сретнато некој на листата да аплицирал за државјанство на основа на брачниот партнер. Нека каже некој ако има искуство дали ова се прифаќа.

@branko1 за кого уствари имаш пријавено на листата дека бил на интервју лани во мај? Оти во старата тема викаше дека мај 2019 си бил на интервју и уште си на задолжителна, а последниве недели кажуваш дека пред 3 месеца си бил на интервју во конзулат и уште чекаш бројче, па кое е сега точно од овие две и чија преписка е другата?
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2018
Мислења
16
Поени од реакции
27
Дефинитивно треба од почеток, поголемото прашање е дали воопшто може да аплицира на ваква основа. За државјанство она треба да докаже бугарско потекло, а сопруг не е потекло. Бар јас не верувам баш дека ова се рачуна, и до сега немам сретнато некој на листата да аплицирал за државјанство на основа на брачниот партнер. Нека каже некој ако има искуство дали ова се прифаќа.
Se soglasuvam so tvoeto mislenje. Maz mi ima bugarski pasos nekolku godini no trebase zaedno vo Bugarija da ziveeme 5 godini za da dobijam jas drzavjanstvo vrz toj osnov. Zatoa si podnesav preku potelko i za ~2.5 god si dobiv. Tolku jas znam ako ima nekoj druga idea neka spodeli.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
3
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
Procedurata za sekoj polnoleten e taa. Nema shortcuts :) E sega dokolku Vashiot tatko planira da raboti(jas za Germanija znam)ima adresa i se vraboti vo stranstvo togash Vashata majka moze da mu se prikluci po pat na spojuvanje t.e viza . So taa viza majka vi ke ima pravo da raboti i zivee kade sto e nejziniot soprug. Toj e najednostavnuot voedno i najbrz nacin za soprug/ sopruga spored mene. Mojot tatko ima bg pasosh (jas vadam preku nego) i majka mi e otidena taka kaj nego. Pozz
 
Член од
10 август 2020
Мислења
21
Поени од реакции
12
Ете и моето патешествие заврши.
Указ потпишан во јуни, веќе пишав за тоа во предходната тема.
Закажано за подигање на указ во вторникот, со посредник бев, една слика и платена такса.
Успеав пола саат пред закажаното да влезам, потполнив две ливчиња, едното за указ, другото за стариот документ дека ми го вратија.
Следниот ден посредникот ми извади егн и адреса, без мое присуство, јас само бев да се сликам, во некоја полициска станица, почекав надвор 10 мин додека посредникот ми ги пополни документите, само влегов, се сликав за 3 мин и заминав.
Денес во 14 имав закажано за подигање, посредникот веќе беше таму, додека стигнав веќе подигнал и пасош и лична карта.

Ех, една грешка има на личната карта, висината е 189 цм место 179 цм, после пандемијата ќе се обидам да се информирам дали трена да менувам лк или не.

сето ова ме кошташе 300 евра, а се на се со посредникот се видов 3 пати, 3 часа вкупно.

П.С. Изводот не ми го бараа нов, јас поминав со извод од 2007 година.
Оригиналот од изводот остана кај мене.
Во презимињата и имињата на старите докимњнти имаше разлики и не носев никаков доказ дека се работи за иста личност.


Прегледај го приврзокот 276317
Контакт од посредникот да споделиш?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
431
Поени од реакции
1.156
Se soglasuvam so tvoeto mislenje. Maz mi ima bugarski pasos nekolku godini no trebase zaedno vo Bugarija da ziveeme 5 godini za da dobijam jas drzavjanstvo vrz toj osnov. Zatoa si podnesav preku potelko i za ~2.5 god si dobiv. Tolku jas znam ako ima nekoj druga idea neka spodeli.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
Прашај кога ќе подигнеш указ на шалтер службеникот, кажи сакам да си платам брза пошта до софија. Коштало 55 евра, вистина ли е, ако е сакам да си платам. И ќе ти кажат на шалтер. Со среќа позз
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
46
Pisi konkretno drzava??? Mojot bivs kolega od Germanija go podigase,a negov bratucet sto mu zivee holandija imal poteskotii za podoganje na bg drzavjanstvo so pricina Wednesday from 13.00 to 16.00 - Visiting hours to pick up passport/ID card only! Edvaj sredil da mu go pratat od Sofija nejkela bg ambasada da se zaamra so drzavjanstva :(
Konkretno za Svedska prasuvam dali nekoj ima iskustvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom