Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.293
Здраво дали може да ми одговори некој, мој другар е одбиен од советот по гражданство, па посредникот му бара дополнителни документи да достават. Дали има можност да се стори нешто после одбивањето од советот или посредникот сака да му земе уште некое евро? Благодарам
Ако го одбиле готово е, може само од почеток да почне. Така да другар ти нека го отера тој посредник во пм, ај што не му побарал/кажал да достави дополнителни документи на време и дозволил да биде одбиен, туку и сега ОТКАКО го одбиле и кога е веќе се готово - он сега му бара документи само за да му собере пари, чист грабеж. Нека ме поправат другите членови ако сум грешка.

10тина месеци до указ со ова темпо.
Веќе на 8 месеци е сведено до указ моментално.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Dali 2014 nekoj sto bil mu bile pobarani dopolnitelni dokumenti ako ne odnel mu dale drzavjanstvo ili uopste nemalo dopolnitelni vo 2014???
Fala
 
Член од
19 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
48
dali ima nekoj sho prosol polozitelno so dokumenti od vujko posledno vreme
jas sum dokumenti od vukjo uste od samiot pocetok,no dostaviv dopolbitelni dokumenti za poteklo od stranata na tatko mi .Dokumentite dopolbitelni gi dostaviv vo januari,finalno bev vo februari,a polozitelno sum od maj 2020.
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
za zal si odbien od sovetot po grazdanstvo, so kakvi dokumenti aplicirase?dali povtorno gi odnese site izvodi prevedeni i legalizirani i potvrda od BKKS vo MP?dali si imas nekoj problem vo EU so rabota na crno ili pak nekoja zabrana?Kje moras od novo da apliciras za da dobirs blgarsko grazdanstvo
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
И јас бев одбиена во 2016, поднесов пак и еве земав државјанство. Се зависи колку ти треба пасошот, колку ти се мрцвари пак по истиот пат. Совет од мене: аплицирај пак незнаеш кога и зошто ќе ти затреба. Поздрав
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
3
Здраво, дечки
Нов член сум на форумот, кој ги средува табелите може слободно да ги искористи моите информации. Имам поднесено документи за процедура 08ми август 2017 во Софија. Бев со документи по татко и ми закажаа термин за интервју наредната година на 09ти септември 2018. Задолжителната процедура траеше најдолго и без дополнителна проверка добив положително негде одприлика во јуни или јули-2020. Одтогаш чекам за потпис веќе 5-6 месеци. Дали има некој на форумот кој што го споделува сличното искуство со промената на статусите, времето и приложените документи. Би сакал да добијам некаква насока уште колку ми преостанува да чекам за потпис. Кога би добил указ набрзо, гледам дека термини за сакажување има дури во половината од 2021ва. Се размислувам дали да пратам молба до Правосудството таму, за да имаат во предвид кога би имал потпис за указ да следи автоматско праќање во Скопје. Што имате да ми дадете како совет за оваа ситуација? Ви благодарам.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Здраво, дечки
Нов член сум на форумот, кој ги средува табелите може слободно да ги искористи моите информации. Имам поднесено документи за процедура 08ми август 2017 во Софија. Бев со документи по татко и ми закажаа термин за интервју наредната година на 09ти септември 2018. Задолжителната процедура траеше најдолго и без дополнителна проверка добив положително негде одприлика во јуни или јули-2020. Одтогаш чекам за потпис веќе 5-6 месеци. Дали има некој на форумот кој што го споделува сличното искуство со промената на статусите, времето и приложените документи. Би сакал да добијам некаква насока уште колку ми преостанува да чекам за потпис. Кога би добил указ набрзо, гледам дека термини за сакажување има дури во половината од 2021ва. Се размислувам дали да пратам молба до Правосудството таму, за да имаат во предвид кога би имал потпис за указ да следи автоматско праќање во Скопје. Што имате да ми дадете како совет за оваа ситуација? Ви благодарам.
Od 8 do 10 meseci do ukaz
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
za zal si odbien od sovetot po grazdanstvo, so kakvi dokumenti aplicirase?dali povtorno gi odnese site izvodi prevedeni i legalizirani i potvrda od BKKS vo MP?dali si imas nekoj problem vo EU so rabota na crno ili pak nekoja zabrana?Kje moras od novo da apliciras za da dobirs blgarsko grazdanstvo
Bev preku zdruzenieto vo strumica isto kako i ostanatite koi bevme zaedno, posle intervjuto za sekoj slucaj dostavivme povtorno izvodi. Zabrana sum nemal, niti kazni, niti pak precekoruvanje od tri meseci, precekoruvanje imase eden od tie sto mu se smeni vo ukaz.

Nemam srekja ocigledno.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Bev preku zdruzenieto vo strumica isto kako i ostanatite koi bevme zaedno, posle intervjuto za sekoj slucaj dostavivme povtorno izvodi. Zabrana sum nemal, niti kazni, niti pak precekoruvanje od tri meseci, precekoruvanje imase eden od tie sto mu se smeni vo ukaz.

Nemam srekja ocigledno.
A licno ti li gi nosese dokumentiti po 2 pat vo pravosudie , oti te odbile deka ne si gi predal dok , da ne te zafrknal posredniko da ne gi odnel
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
И јас бев одбиена во 2016, поднесов пак и еве земав државјанство. Се зависи колку ти треба пасошот, колку ти се мрцвари пак по истиот пат. Совет од мене: аплицирај пак незнаеш кога и зошто ќе ти затреба. Поздрав
Od site sto bevme grupate mene kako najvekje da mi trebase ama ete mene me odbija samo. Sega da znam deka kje vlezeme vo EU skoro sto ne veruvam da ne podnesuvam, ama nie vleguvame vo eu i nato vekje 15godini.
Ti zarem uste 4 godini cekase?
Автоматски споено мислење:

A licno ti li gi nosese dokumentiti po 2 pat vo pravosudie , oti te odbile deka ne si gi predal dok , da ne te zafrknal posredniko da ne gi odnel
Ne mi ni pobara pravosudstvoto, posrednikot gi odnese na site, kaza izvadete si da gi pratam za sekoj slucaj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom