Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
350
Поени од реакции
860
И ја денеска со указ, процедура почната 2016 преку посредник, положително од 4ти февруари.

Со среќа на сите и фала на модераторите за секое одговорено прашање.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Update!

Низ сите дискусии за земање на државјанството преку Софија или Скопје/Битола, уште некаде средината на октомври месец испратив до Правда барање за да ми се испрати државјанството до Битола (требаше преку Софија, но нели, целата ситуација е крш).

Значи, барање што го средив јас, на бугарски јазик, пратено преку обична пошта. Благодарам до @Alexija

Е па, го добиле и ми го праќаат во Битола. :)

Screenshot_20201113_133242.jpg
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Па маму ти ееееее, конечно!!!

Прегледај го приврзокот 274348

Почната процедура во октомври 2016-та (и голема благодарност до личноста што ме натера...али раскинавме, јбг! :) )


04.11.2016 - подавање документи во ДАБЧ, во Софија (цела процедура е водена преку Софија, btw). Произход на база на прв братучед, и дополнително БККС потврда до дедо роден 1936-та (тука мислев дека потврдава е помалку вредна).
15.06.2017 - закажав интервју во МП (произходот го чекав 7 месеца).
15.08.2018 - интервју во МП. Март месец 2016-та после советите што ги најдов тука, на овој форум (не мора да напоменувам дека сум БЕСКРАЈНО благодарен на сите добри души тука), знаејќи ги проблемите ДАБЧ/МП, одејќи да си вадам дупликат произход, Лазар од БККС ми укажа на тоа да побарам предок роден 1900-1918-та. Среќа, имав!
Тука, имав и неколку разлики во презимиња кои што ги решив на нотар/со адвокат и двајца сведоци, дека станува за исти личности. Со сите изводи на раѓање и умреници (линија јас-мајка ми-дедо ми-прабаба ми 1902-ра родена) отидов во БККС и Лазар ми извади веднаш потврда што ја пополнуваше линијата. За секој случај, ги зедов и сите документи преку мојот братучед.
Hа денот на интервјуто ги дадов сите можни документи што ги имам (произходи/изводи/умреници/потврди од БККС). Девојката што ме интервјуираше (МНОГУ слатка!), буквално за линијата до прабаба ми се заинтересира и ги нагласи тие документи во папирологијата, додека сите други ги некако тргна на страна.
23.08.2018 - задолжителна
28.08.2019 - финална...
04.02.2020 - положително
13.02.2020 - да, петок 13-ти (!!!); Указ!!!


После 4 години добив бугарско државјанство. Процедурата до the actual пасош is next. :)


Благодарам до сите што даваа совети и со кои што цело време бев во комуникација тука. До сите што зеле до сега, честитки, до сите што чекаат - среќно! Читајте наназад низ сите постови и во старата тема и направете свој timeline и извлекувајте заклучоци. Имате милион совети.


До земање на пасошот сум тука за поддршка, после дефинитивно би сакал да го почнам мојот нов живот таму некаде. :)
Cestitki druze.... Se najdobro i so zdravje... :) kakov e filingot :) ete bidna i kaj tebe
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
22 јануари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
462
Update!

Низ сите дискусии за земање на државјанството преку Софија или Скопје/Битола, уште некаде средината на октомври месец испратив до Правда барање за да ми се испрати државјанството до Битола (требаше преку Софија, но нели, целата ситуација е крш).

Значи, барање што го средив јас, на бугарски јазик, пратено преку обична пошта. Благодарам до @Alexija

Е па, го добиле и ми го праќаат во Битола. :)

Прегледај го приврзокот 274363
cestitki brat na tebe i site sto dobija deneska ukaz. ti rekov nedelava e tvoja
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
28 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам дали може државјанство да се подигне од друга држава, на пример Словенија?
Или мора прв пат да се оди во Бг?
И дали постои побрз начин за закажување термин за подигање на државјанство во Бг?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
323
Поени од реакции
444
Mu blagodaram na Boga za ovaa ubava rabota koja denes mene i na drugi luge im se sluci.Procedurata ja pocnav nekade fevruari 2017. Bev sovetuvan od covek od kavadarci koj ima biro za preveduvanje da si teram sam.Toj mi pomogna za prevod na dokumenti i dobivanje na proishod.Intervju april 2018 na polozitelno 5.fevruar 2020.Ve pozdravuvam site...
 

Attachments

Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Mu blagodaram na Boga za ovaa ubava rabota koja denes mene i na drugi luge im se sluci.Procedurata ja pocnav nekade fevruari 2017. Bev sovetuvan od covek od kavadarci koj ima biro za preveduvanje da si teram sam.Toj mi pomogna za prevod na dokumenti i dobivanje na proishod.Intervju april 2018 na polozitelno 5.fevruar 2020.Ve pozdravuvam site...
Cestitki


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
69
Поени од реакции
175
Procedura zapocnata noemvri 2016ta preku posrednik jedin i jedini Ruse od Kratovo. Pred da se zapoznaam so forumov i so site informacii koi gi spodelivte ovde (fala na site), Ruse bezprekorno,tocno,precizno i iskreno go napravi sekoj cekor ko sto treba. Maj 2017 podignat proishod i istiot den zakazano intervju u sofija na 21.08.2018. Dokumenti pradedo i potvrda od Strumica. Polozitelno od 5.02.2020, ukaz 199 na petok 13 noemvri 2020 godina.

Neka im e cestito na site sto dobija, i vi posakuvam na site da si docekate. Cuvstvoto e PRICELESS.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Cestitki druze.... Se najdobro i so zdravje... :) kakov e filingot :) ete bidna i kaj tebe
F**KIN' PRICELESS feeling! :)
Автоматски споено мислење:

cestitki brat na tebe i site sto dobija deneska ukaz. ti rekov nedelava e tvoja
Точно! :)

Благодарам!
Автоматски споено мислење:

Procedura zapocnata noemvri 2016ta preku posrednik jedin i jedini Ruse od Kratovo. Pred da se zapoznaam so forumov i so site informacii koi gi spodelivte ovde (fala na site), Ruse bezprekorno,tocno,precizno i iskreno go napravi sekoj cekor ko sto treba. Maj 2017 podignat proishod i istiot den zakazano intervju u sofija na 21.08.2018. Dokumenti pradedo i potvrda od Strumica. Polozitelno od 5.02.2020, ukaz 199 na petok 13 noemvri 2020 godina.

Neka im e cestito na site sto dobija, i vi posakuvam na site da si docekate. Cuvstvoto e PRICELESS.
:aplauz:
Бидна денес, не другата недела! :)
 
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Procedura zapocnata noemvri 2016ta preku posrednik jedin i jedini Ruse od Kratovo. Pred da se zapoznaam so forumov i so site informacii koi gi spodelivte ovde (fala na site), Ruse bezprekorno,tocno,precizno i iskreno go napravi sekoj cekor ko sto treba. Maj 2017 podignat proishod i istiot den zakazano intervju u sofija na 21.08.2018. Dokumenti pradedo i potvrda od Strumica. Polozitelno od 5.02.2020, ukaz 199 na petok 13 noemvri 2020 godina.

Neka im e cestito na site sto dobija, i vi posakuvam na site da si docekate. Cuvstvoto e PRICELESS.
Da li imas prateno dopolnitelni dokumenti vo Ministerstvoto?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
323
Поени од реакции
444
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен форmat.

Se promeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom