Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Јас тука ќе спасам пола година, со план сум да одам во држава каде се признати нашите возачки и нема проблем никаков
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Јас тука ќе спасам пола година, со план сум да одам во држава каде се признати нашите возачки и нема проблем никаков
Za kamion? nikade ne se priznati. Se odi so mk dozvola, ama ne mozes da rabotis mislam vo stranska firma, samo vo bugarska. Ako gresam informiraj me, da vidime sto moze da se napravi. Jas vo Svedska imam rabota, sakam tamu da pocnam da vozam zatoa sakam da dobijam person number, da zemam stan-kuka i da si odam so familija.
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво дечки,

Некој ако знае да ми даде меил од општина Средец, да видам дали ми е стигнато гражданството од амбасада?

Фала ви.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Па зошто преку амбасада подигнуваш?
Јас бев Софија и еден ден подигнав петок поднесов за адреса ме фати викенд понеделникот ми изадоа потврда за адресата се сликав и средата имав пасош.
Ама од јуни закажан термин за подигање имав 23.10.2020.
Ми кажаа и мене демек Софија можело за возачка а адреса Благоевград демек не можело...
Еднаш ми кажа мора да се чека 6 месеци од земен пасош па еднаш ми кажаа ако си Софија адреса можело одма.
Јас не знам кого да верувам...
Дали има некој салам посредник да предложите за возачка.
И дали некој знае таа легализација на диплома од средно или факултет морам Софија да ја правам или каде...
Благодарам!
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Zdravo na site.

Konecno i mene da mi se nasmevne srekjata: Образувана преписка N:4186/2018/20.03.2018 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 179 от 2020 год. Vi posakuvam mnogu srekja na site da zemete ukaz za skoro.

Sega malku sum zbunet za podiganje, ako moze da me upatite ke vi bidam mnogu blagodaren. Sakam da go podignam ukazot od Berlin, prakjam meil do L_Stoyanova@justice.government.bg i oni go prakja ovde. Koga ke stigne, odam da go podignam ukazot so Kopija od pasosh i dve sliki za pasosh. Plakjam uplatnici za taksa. Do tolku e jasno.


Za vadenje EGN. Dali ako dadam svoja adresa mozat da go zemam EGN pobrzo? Ili moram da ja dadam Lege br.6, da cekam nekolku meseci da pratat od ambasadata pismo do niv pa posle da dobijam EGN.

Koga ke stigne pismo, dali mozam da izvadam EGN od ambasata ovde i koja e postapkata?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo na site.

Konecno i mene da mi se nasmevne srekjata: Образувана преписка N:4186/2018/20.03.2018 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 179 от 2020 год. Vi posakuvam mnogu srekja na site da zemete ukaz za skoro.

Sega malku sum zbunet za podiganje, ako moze da me upatite ke vi bidam mnogu blagodaren. Sakam da go podignam ukazot od Berlin, prakjam meil do L_Stoyanova@justice.government.bg i oni go prakja ovde. Koga ke stigne, odam da go podignam ukazot so Kopija od pasosh i dve sliki za pasosh. Plakjam uplatnici za taksa. Do tolku e jasno.


Za vadenje EGN. Dali ako dadam svoja adresa mozat da go zemam EGN pobrzo? Ili moram da ja dadam Lege br.6, da cekam nekolku meseci da pratat od ambasadata pismo do niv pa posle da dobijam EGN.

Koga ke stigne pismo, dali mozam da izvadam EGN od ambasata ovde i koja e postapkata?
Cestitki od koga bese na polozitelno
 
Член од
4 февруари 2020
Мислења
21
Поени од реакции
8
Sovetot ne e uvazil molbata. Ima li nesto sto vredi da se napravi vo ovoj moment ili tesko?
Intervju April 2018, do pred eden mesec na dopolnitelna bev. Ocigledno cista srekja e rabotava.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Sovetot ne e uvazil molbata. Ima li nesto sto vredi da se napravi vo ovoj moment ili tesko?
Intervju April 2018, do pred eden mesec na dopolnitelna bev. Ocigledno cista srekja e rabotava.
Na dopolnitelna odnese dokumenti dopolnitelni taka sto gi baraat taka? Imase uslovi drugi da ne zaglavis vo eu zonata poveke od 90 dena,da nemas kazni
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom