Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Proveruvajte vie Dekemvri uste samo nekolku ostanavte 2019g :) dali imate promeni pa da otvoram Shampanjot za uspesna 2019g Polozitelno :P
Sampanjot hahahahha
Автоматски споено мислење:

skroz izladen si miskolo svaka cast vristam prakaj gi od gore ovie sto cekaat za ukazi
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Здраво,
Дали некој знае за промена на возачка дозвола од мкд во бг.
Потребни документи знам дека треба преведена диплома средно или факултет на бг и заведена во министерство за образование се чека да се одобри.
После тоа лекарско и со тие документи се оди во полиција?
Јас го подигнав државјанството пред една недела и пасошот го зедов сега.
Таа процедура со возачката можам да ја почнам одма или треба да чекам 6 месеци како што ми кажаа?
Благодарам!
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Jas go cekam vekje 9 nedela e ova da mi stigne vo Bitola, jas neznam kaj zastana rabotava...
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
283
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Јас тука ќе спасам пола година, со план сум да одам во држава каде се признати нашите возачки и нема проблем никаков
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Јас тука ќе спасам пола година, со план сум да одам во држава каде се признати нашите возачки и нема проблем никаков
Za kamion? nikade ne se priznati. Se odi so mk dozvola, ama ne mozes da rabotis mislam vo stranska firma, samo vo bugarska. Ako gresam informiraj me, da vidime sto moze da se napravi. Jas vo Svedska imam rabota, sakam tamu da pocnam da vozam zatoa sakam da dobijam person number, da zemam stan-kuka i da si odam so familija.
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво дечки,

Некој ако знае да ми даде меил од општина Средец, да видам дали ми е стигнато гражданството од амбасада?

Фала ви.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540

Kajgana Shop

На врв Bottom