Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Внесете тука што ви е дадено. XXXXX/20XX и ПИН (шест цифри)Прегледај го приврзокот 271418
Благодарам многу за инфото - на овој начин статусот е "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија" - значи нема уште указ и не е во Санкт Петербург! доколку се смени статусот (на позитивно се надевам до крајот на годината) ќе известам на форумот
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Кога можам да го очекувам указ, положително 3.7 2020
Бидејќи да април и март слабо имаат преписки
Pardon greska 03.07 februari na kraj :) I ne se slabi mart i april ako nema na forumov ima luge koj cekaat od nese od forumov!
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
zdravo decki nov sum na forumot dali nekoj ima podigano ukaz vo ambasada vo stranstvo vo skoro vreme ?potocno ljubljana dali znaete dali tamu davaat da se potpolni molba blagodaram odnapred
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
15
Има указ 181/2020 за наши и указ 182/2020 за странци ,со среќа на сите!!!
Преписки до 11774/2018 и 4507/2018
извинете што користев Google translate. кои се двата типа на декрети? „нас“ и „странец“? дали е тоа потекло и друга натурализација?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.719
Поени од реакции
2.733
Pardon greska 03.07 februari na kraj :) I ne se slabi mart i april ako nema na forumov ima luge koj cekaat od nese od forumov!
Искрено ништо не разбрав сега, што ти значи тоа 03.07 февруари на крај? Од 3ти јули си или од крај на февруари?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.956
Slabi se mart i april bese zastoj so koronata ke pokaze vremeto dali ima ili nema slabo ili jako aplikanti tia meseci za polozitelno
 
Член од
11 декември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
16
Еден дечко пиша на фб дека од кога го подигнал указот веќе 4 месеца чека да стигне писмото во општината(адреса Леге6)и сеуште нема ништо. Се јавил веќе 5-6 пати. Зар е можно и тоа да се развлече, нели беше 1-2 месеци?
Zdravo Dali Imate broj od opstinata da prasam, jas cekam 4.5 meseci da stigne.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Здраво, ако добро памтам, чекав 10-14 дена после пратената молба во Министерство да се прати указот во Скопје. Се јавував неколку пати и одговорот беше дека праќаат повеќе укази наеднаш.

Конкретно со мене беа фини во амбасада, со други не баш... пробај на бугарски да им зборуваш :)

Јас двапати го испуштав веќе терминот заради пандемијата (еднаш во март, вторпат во јули, границите ги отворија 10-тина дена подоцна) и бев меѓу првите што побараа указот да се прати во Ск.

Немам инфо колку време се чека сега и дали воопшто праќаат укази во амбасадите, затоа што границата се мине со негативен ПЦР тест.

Мој совет, земајте си го указот од Софија со направен тест, мене непотребно многу ми се издолжи крајниот чекор преку амбасада но повторувам, тогаш немав избор. Или амбасада или термин во фев 2021 во Софија :)
Imame podadno molba da se isprati vo De bugarska ambasada Frankfurt I se uste nisto poveke od mesec dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom