Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.015
Поени од реакции
25.183
Да ви кажам нешто само.Темава е од 2014та а неколку пати се менува името.Значи 6 години.Сите оние што спамаа во темава,сите оние што беа најгласни со постови од типот koga keni podpiishe jetova,ajde nov den demes da ima 5 ukassi,so gospot napret,nekoi da se pofalee so ukasi imali веќе извадија државјанства а уште се у државава,нигде не отидоа.Затоа уместо да спамате на темава барајте си чаре што понатаму,баталете муабети so gospot napret или denes ke ima 7 ukaszi osekjam,користете го времето за нешто продуктивно.Никогаш немало вакви постови без веза како на пример nadefam se na poSSitiven ishod,samo positivno.
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Ве Молам подетално да споделите околу постапката за земање извод на роден/умрен за прадедо,
дали може јас сам да извадам, кои информации треба да ги знам, и дали само во општината каде што е умрен прадедото може да се извади тоа?

Фала Ви
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Ве Молам подетално да споделите околу постапката за земање извод на роден/умрен за прадедо,
дали може јас сам да извадам, кои информации треба да ги знам, и дали само во општината каде што е умрен прадедото може да се извади тоа?

Фала Ви
Nema sto podetalno , ides ti licno ili nekoj drug od vaseto poblisko semestvo i so tocni podatoci na ragjanje i pocinuvanje vadite izvod od maticnata kniga na pocinati , samo povedete smetka okolu tocnosta na podatocite
I da zavisi kade se pocinati , tamu ke mora da otidete po dokument
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Nema sto podetalno , ides ti licno ili nekoj drug od vaseto poblisko semestvo i so tocni podatoci na ragjanje i pocinuvanje vadite izvod od maticnata kniga na pocinati , samo povedete smetka okolu tocnosta na podatocite
I da zavisi kade se pocinati , tamu ke mora da otidete po dokument
А од каде да знам точни дати на раѓање и умирање на прадедото? на гробишта ли ќе треба да го барам....
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
А од каде да знам точни дати на раѓање и умирање на прадедото? на гробишта ли ќе треба да го барам....
Pa verojatno doma imate nekoj star dokument koj moze da ve upati , bez razlika dali e data na ragjanje ili pocinuvanje i vrz osnova na toa da otidete vo Upravata i da rasprasate :)
Jas najiskreno znaev samo ime i prezime za dedo i baba i otprilika deka se rodeni vo period od 1900 do 1919 i taka otidov da se rasprasam , imav srekja zatoa sto e pomal grad i maticnite knigi gi drzat na lice mesto. Sluzbenikot pred mene gi prebaruvase i mi pomogna , ova bese 2017
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
А од каде да знам точни дати на раѓање и умирање на прадедото? на гробишта ли ќе треба да го барам....
Тоа се основни податоци кои ги внесуваш во барање на извод од матична книга на родени или умрени.
Мора да знаеш Име Презиме и матичен број ,за извод -ден месец и година на раѓање,а за умреница ден ,месец и година кога починал и општината во која починал.Ако ти неможеш да ги најдеш ,тогаш кој?
Не ме свакајте погрешно,но се ви е убаво објаснето ,за шал ова се работи кои МОРА лично да си ги завршите,овде некој дава несебична помош без никаков надомест само да ви се објасни што подобро целата постапка,а вие поставувате ''Вакви ''прашања!!!!!
 

Attachments

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Тоа се основни податоци кои ги внесуваш во барање на извод од матична книга на родени или умрени.
Мора да знаеш Име Презиме и матичен број ,за извод -ден месец и година на раѓање,а за умреница ден ,месец и година кога починал и општината во која починал.Ако ти неможеш да ги најдеш ,тогаш кој?
Не ме свакајте погрешно,но се ви е убаво објаснето ,за шал ова се работи кои МОРА лично да си ги завршите,овде некој дава несебична помош без никаков надомест само да ви се објасни што подобро целата постапка,а вие поставувате ''Вакви ''прашања!!!!!
Но јас не ги знам тие податоци и најверојатно неможам да ги откријам кој му бил матичен број на прадедо ми и точните дати.
Дали ќе може како што кажа
NanaKiki32
да им кажам само име и презиме на прадедо па тие да го најдат?
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Zdravo na site
Ako meze edno info
Soprugata e na intervju naredna nedela
Dali pokraj site dokumenti treba da dostavi I vencanica so dokumentite?
Koga apliciravme taa bese mazena veke poz
Srednikot mi vika deka ako aplicirala so moeto prezime nemalo potreba da vadime vencanica
Info ako moze od nekoj
Fala vi Pozdrav :)
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Но јас не ги знам тие податоци и најверојатно неможам да ги откријам кој му бил матичен број на прадедо ми и точните дати.
Дали ќе може како што кажа
NanaKiki32
да им кажам само име и презиме на прадедо па тие да го најдат?
Ja kolku sto znam maticen broj za tie rodeni vo toj period ne ni ima , barem nema kaj starite moi vo izvodite , neznam iskreno sto da pravis ako e pomalo mesto idi probaj , ili ako imas roditeli ( izvini vaka ) ke se povrzes nekako , jas idam preku na majkami tatko , odnosno preku dedomi a nikoj od istite ne e ziv ... taka da sama odev barav prasuvav pa i molev da ne me odbijat :confused:
Zatoa probaj , ako treba idi i na grobista :facepalm:
 
Член од
28 септември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
31
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Но јас не ги знам тие податоци и најверојатно неможам да ги откријам кој му бил матичен број на прадедо ми и точните дати.
Дали ќе може како што кажа
NanaKiki32
да им кажам само име и презиме на прадедо па тие да го најдат?
Pa odi vi maticno ....kazi I'm Mesto na ragjanje ,Mesto kade ziveel ,kade pocinal.....nesto nekoi podatoci znaes .....Oni go imaat vo kompjuter I kje go najdat .....POTRUDI SE MALCE ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom