Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 ноември 2019
Мислења
108
Поени од реакции
113
Toa nikogas ne se znae, od 3 meseca do edna godina. Tvojata vojna kniska ja ispratija vo Institut za kriminalistika na provera. Sega zavisi za koje vreme ce ja proverat.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Поздрав до сите.
Имам бугарско државјанство од 10.2023 г.На студии сум во Германија. Имам добиено дозвола за престој две години со македонскиот пасош. Сега ќе одам во Софија да извадам бугарски лични документи по експресна постапка. Од Германија ќе излезам со македонскиот пасош.
Прашањето е. кога ќе се враќам назад во Германија, дали треба да влезам со македонскиот пасош со кој имам престој или со бугарскиот пасош.
Ќе влезеш назад со ЕУ пасошот и ќе се регистрираш во Германија со него како ЕУ државјанин, дозволата за престој после веќе нема да ти треба (можно е самите да ти ја одземат, правилата малку варираат).
 
Член од
15 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво на сите
Јас и сопругата имаме БГ државјанство.
Сакам да поднесам барање и за моето дете (17 год.).Конзулот ме посоветува дека е добро да приложам и документ, уверение за сродствени врски.
Дали некој може да ми каже како се вади овој документ,дали се брка работа за еден ден ако јас лично појдам тамо.Знам само дека се вади од општината каде што сум со адреса а тоа е Леге 6.
Поздрав
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
185
Поени од реакции
107
Здраво на сите
Јас и сопругата имаме БГ државјанство.
Сакам да поднесам барање и за моето дете (17 год.).Конзулот ме посоветува дека е добро да приложам и документ, уверение за сродствени врски.
Дали некој може да ми каже како се вади овој документ,дали се брка работа за еден ден ако јас лично појдам тамо.Знам само дека се вади од општината каде што сум со адреса а тоа е Леге 6.
Поздрав
Se vadi od opstinata , toj e dokumentot kade si kazal koj se tvoite deca pred zemanje na drzavjansrvoto , mislam deka e nesto sito 5 10 evra
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Дали некој може да ми каже како се вади овој документ,дали се брка работа за еден ден ако јас лично појдам тамо.Знам само дека се вади од општината каде што сум со адреса а тоа е Леге 6.
Да, одма се вади. На шалтер даваш барање и одма ти го принтаат. Едино ако воопшто немаат евиденција таму дека имате дете (ако не сте го пријавиле до сега) ќе треба прво да ги пријавите но и тоа оди брзо. Битно е само извод од раѓање да понесете да им прикажете.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
185
Поени од реакции
107
Да, одма се вади. На шалтер даваш барање и одма ти го принтаат. Едино ако воопшто немаат евиденција таму дека имате дете (ако не сте го пријавиле до сега) ќе треба прво да ги пријавите но и тоа оди брзо. Битно е само извод од раѓање да понесете да им прикажете.
dali ja znaes procedurata za popravka na tie informacii ako ima zgreseno datite i slicno
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
dali ja znaes procedurata za popravka na tie informacii ako ima zgreseno datite i slicno
Тоа не знам со сигурност, но претпоставувам би одело брзо (исто како пријавување син/ќерка), им носиш извод на раѓање и они одма го внесуваат во систем. Само во твојот случај ќе корегираат датум на раѓање, бар претпоставувам не би било нешто комплицирано но немам конкретно искуство.
 
Член од
18 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво. Дали некој што аплицирал од Март годинава до сега има добиено ПИН бројче за следење? Поздрав
 
Член од
10 април 2019
Мислења
9
Поени од реакции
28
Здраво Дечки. Јас и керка ми имаме БГ Документи. Син ми и жена ми беа на интервју во Април 2023 во Амбасадата во Скопје. Во моментот и двете преписки се во "процедура по зад'лжително с'гласуване" Има ли некој некаков контакт од некој кој би можел да ја убрза процедурата да се одобри тоа за одреден Надомест. Би ви Бил многу Благодарен.
 
Член од
23 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
9
Здраво Дечки. Јас и керка ми имаме БГ Документи. Син ми и жена ми беа на интервју во Април 2023 во Амбасадата во Скопје. Во моментот и двете преписки се во "процедура по зад'лжително с'гласуване" Има ли некој некаков контакт од некој кој би можел да ја убрза процедурата да се одобри тоа за одреден Надомест. Би ви Бил многу Благодарен.
Ne moze da se ubrza ne postoi brza postapka sekoj koj ke ti kaze deka postoi ke saka samo da ti zeme pari a nema da ti zavrsi rabota. Ke cekaat dodeka nivnite prepiski dojdat do razgleduvanje. Spored segasnite zakoni od 3 do 3ipol godini do ukaz. Poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom