Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Добар ден, дали нашите интернационални изводи ги прфаќаат без да бидат преведувани или со апостил во институциите во Бугарија, не зборам за амбасада или конзулат. Поздрав и пријатен ден
Колку што знам апостилот е за документ на македонски јазик што ќе го преведуваш на друг јазик. За интернационален извод мислам дека нема да ти треба ништо од тоа, во конзулатот во Битола ги прифаќаат така да не гледам причина зошто не би ги прифаќале и во Бугарија.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
Da ama zatoa sega ti e zakocheno i ke se cheka 3 meseca
Ne znam sto ti znaci toa zakoceno, jas sum sega na cekanje za potpis kako i site ostanati koi cekaat po 3-4 meseci, ako nekogas nesto bese zakoceno toa bese koga poveke od godina dena bev vraten na zadolzitelna, srekja podnesov dopolnitelni pa vo rok od 20 dena stignav do polozitelno, da ne podnesov, verojatno seuste ke bev zakochen kako sto velis, na zadolzitelna.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Во првиот квартал има 53 укази потпишано и 6.849 државјанства, мала утеха оти и покрај политичката криза што ја имат пак работат и дават државјанство. За споредба лани во текот на цела година имат 145 укази и 12.510 државјанства
1715836433831.png
 

Attachments

Член од
30 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
48
Здраво!

Дали некој може да појасни како оди моменталната процедура за првично поднесување на документи за државјанство?

Помнам порано најпрвин мораше да се вади потврда за БГ произход, па истата и сите други комплет документи без било какво закажување термин се поднесуваа во Министерство на правосудие во Софија каде што при приемот ти даваа бројче и ти закажуваа датум за интервју.

Но, од тогаш претпоставувам многу работи се имаат сменето. Знам после го сменија тој пристап и бараа онлајн да се закажува термин за интервју за време на кое ем се предаваа сите документи комплет, ем го правеа интервјуто. Ако е уште така, која е веб страната за закажување интервју во Софија?

Ви благодарам ако споделите ваши неодамнешни искуства било при поднесување во Софија, било од амбасада во Скопје или конзулат во Битола. Ваши препораки за тоа каде мислите дека е подобро да се поднесе и зошто се добредојдени.

Благодарам и поздрав.
 
Член од
23 март 2024
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво на сите, дали е вистинска информацијата дека законот за бугарско државјанство и останати документи (л.карта и пасош) е изменат и дека ако еден од сопружниците има БГ.документи (пр.мажот има бг пасош а жената нема) по новиот изменат закон и жената можела да добија БГ.документи врз основа на сопруг. Ви благодарам на одговорите убав ден на сите
Нови закон о бугарском држављанству још није изгласан на скупштини.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво на сите и со среќа на патот до бугарски пасош.
Јас веќе имам бугарски пасош, но склучив брак и сменив презиме (Во МК)
Дали некој менувал презиме во Бугарија поради истото да сподели искуство? Не можам никаде да најдам информација, прашував во конзулат ми викаат оди во општина во Бугарија, ќе ти кажат што треба.
Кои документи се потребни, каде треба да се оди, колку време трае.
Било каква информација би била од многу голема помош. Не знам дали смеам да патувам со стариот пасош.

Ви благодарам.
Автоматски споено мислење:

Дали имате некакво инфо во однос на ова? Во иста ситуација сум
Здраво, дали променивте презиме во Бугарија? Во истата ситуација сум и јас.
 
Последно уредено:

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Здраво на сите и со среќа на патот до бугарски пасош.
Јас веќе имам бугарски пасош, но склучив брак и сменив презиме (Во МК)
Дали некој менувал презиме во Бугарија поради истото да сподели искуство? Не можам никаде да најдам информација, прашував во конзулат ми викаат оди во општина во Бугарија, ќе ти кажат што треба.
Кои документи се потребни, каде треба да се оди, колку време трае.
Било каква информација би била од многу голема помош. Не знам дали смеам да патувам со стариот пасош.

Ви благодарам.
Автоматски споено мислење:


Здраво, дали променивте презиме во Бугарија? Во истата ситуација сум и јас.
Пред три години мојата сооруга го менуваше презимето на бг документи. Не одевме преку конзулатот, туку право во општината. Ти треба копија од пасошот на сопругот, копија од твојта лична карта, извод на венчани преведен на бугарски(превод во бг не во мк). Ги носиш тие документи ти дават бугарски извод на венчаните и со него одиш во мвр поднесуваш барање за промена на документот. Цела процедура кошта околу 50е или 70-100е преку посредник што би ти препорачал оти имаш најмалко 3 пати одење до општината кај што си запишан во бг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom