Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 февруари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
3
И кај мене беше таква ситуацијата само што јас закаснав само 3 дена и ми ги доставија документите. И мене ми беше рокот до 15.05.2023 а јас ги доставив на 18ти. Два дена статусот ми беше на дополнителни документи и сега е на образувана преписка. Гледај побрзо да ги извадиш нив и достави ги, сепак сеуште сме на почеток на процедура
hello,
i was almost at the same situation. but i subbmited them on the last day, so i was in time. the problem is that as i have read too many times here, after subbmiting them, my status wasn't " formal correspodence" as yours. but it went two week after documents subbmiting:
  • Your application will undergo a final expert review before being considered by the Citizenship Board.
is there any problem with my stqatus since it isn't like yours?
 
Член од
26 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Поштовање,
Ако неко може да ми каже шта значи, да ми се са статуса “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.”, пре око месец дана статус вратио у “Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.” или да кажем прешао у тај статус. Да ли то тако треба, да ли је то напредовање у статусу? Да ли неко има слично искуство или је чуо за такво нешто?
Хвала у сваком случају.
 
Член од
21 септември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
29
Поштовање,
Ако неко може да ми каже шта значи, да ми се са статуса “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.”, пре око месец дана статус вратио у “Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.” или да кажем прешао у тај статус. Да ли то тако треба, да ли је то напредовање у статусу? Да ли неко има слично искуство или је чуо за такво нешто?
Хвала у сваком случају.
I ja bih volela da saznam odgovor na to pitanje .Jer uporno citam i gledam,ali nisam nasla odgovor .To je moj slucaj od kraja marta :)
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Поштовање,
Ако неко може да ми каже шта значи, да ми се са статуса “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.”, пре око месец дана статус вратио у “Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.” или да кажем прешао у тај статус. Да ли то тако треба, да ли је то напредовање у статусу? Да ли неко има слично искуство или је чуо за такво нешто?
Хвала у сваком случају.
Исто ти е
Сега задолжителна се чека повеќе а финална пократко
Направен е правилен редослед на чекање
Позз
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
3
Zdravo, denes promena, bev vraten od sovetot za da dostavam dopolnitelni dokumenti do 17.05.2023. Dostaveni na 18.05.2023 godina.
Intervju juni 2020 Bitola.
did you subbmitt the documents one day after the deadline?
Автоматски споено мислење:

can somebody explain to me, how is your status after submitting the addittonal documents?
please
 
Последно уредено:

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.723
Поени од реакции
888
Како оди дечки сега со бугарскиве документи. Читам во март 2023 некои уште немаат указ, а биле на интервју мај 2019?!
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Здраво, ми треба да направам заверена копија на нотар од мојот БГ пасош и истата да ја преведам на германски јазик.

Каде да го сторам тоа најбрзо?

Јас мислам дека македонскиве нотари не можат странски документ да заверат така??

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom