Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 март 2021
Мислења
27
Поени од реакции
60
Дали некој бил пред скоро и поднесол документи преку брат/сестра и го примиле за интервју да закажи? Бидејќи повеќе луѓе што подсредуваат ги прашав ми кажуваат дека не можи преку брат/сестра
Moze preku brat i sestra
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Auu dolgo i siroko...iskreno neznam ksko ide toa od nikogas ne me e zanimalo toa.Ama sega mi e jasno.Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Drugo nesto,vcera se vrativ na forumot od prosla godina mart ukaz potpisan vo februari a objsven ista data vo mart.Mene mi rece posrednik koj e mn jak vo BG deka ukazite se potpisani samo nese objaveni neznam sto da mislam a samo 5 dena imase ukazi i tolku stama.
Брату! Знам дека си во јануари а јас во февруари. Без разлика дали има или нема влада или пак техничка влада ќе е указите ги потпишува Вицепрезидентот, а всушност самата техника Влада ја прави Президентот
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Брату! Знам дека си во јануари а јас во февруари. Без разлика дали има или нема влада или пак техничка влада ќе е указите ги потпишува Вицепрезидентот, а всушност самата техника Влада ја прави Президентот
Kako i da e brat ke cekame sledni ukazi vo juni.Sto mislis ti?
 
Член од
5 април 2023
Мислења
2
Поени од реакции
12
Здраво на сите имам едно прашање јас бев на интервју јули 2020 во конзулатот во Битола. Одев со док од родител поточно со фотокопија од неговиот бг пасош. Дали ќе ми каже некој дали би поминала со таков документ или би требало и некои дополнителни документи да однесам за да поминам на положително. Моментално сум на статус финална.
Благодарам однапред за одговорите.
 
Член од
11 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ti treba star dokument od Arhivite ili ako imas doma, dokument so koj ke dokazes deka tvojot predok e Bugarin.

Koj broj na prepiska si?
632*/2020
Автоматски споено мислење:

koj broj na prepiskte ste
632*/2020
Автоматски споено мислење:

Postapkata ja pocnav so posmrtnici od pra dedo ,dedo izvod od mene i tatko mi ,so potvrdata od dabač iskreno neznam dali ke bidam vo možnost da najdam star dokument a za popisot se napisav kako bugarin no ne smena nisto toa i sega ne znam sto bi možel da napravam .
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Здраво на сите имам едно прашање јас бев на интервју јули 2020 во конзулатот во Битола. Одев со док од родител поточно со фотокопија од неговиот бг пасош. Дали ќе ми каже некој дали би поминала со таков документ или би требало и некои дополнителни документи да однесам за да поминам на положително. Моментално сум на статус финална.
Благодарам однапред за одговорите.
ce pominas jas od dvujcta roditeli imam bes nikakof problem ke pominis
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Kako i da e brat ke cekame sledni ukazi vo juni.Sto mislis ti?
Дефинитивно во Јуни. Декември месец целосно е испратен, така?
Автоматски споено мислење:

Auu dolgo i siroko...iskreno neznam ksko ide toa od nikogas ne me e zanimalo toa.Ama sega mi e jasno.Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Drugo nesto,vcera se vrativ na forumot od prosla godina mart ukaz potpisan vo februari a objsven ista data vo mart.Mene mi rece posrednik koj e mn jak vo BG deka ukazite se potpisani samo nese objaveni neznam sto da mislam a samo 5 dena imase ukazi i tolku stama.
Nema potreba, dovolno e preku sestra, ne ti treba nisto drugo, e sega procesot neznam kako ide, mozes da prasas posrednici za podetalni informacii, ili nekoj clen tuka na forumov sto odi so istata procedura.
Значи според твојот посредник веќе се пишани указите?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Дефинитивно во Јуни. Декември месец целосно е испратен, така?
Автоматски споено мислење:Значи според твојот посредник веќе се пишани указите?
Iskreno neznam poveke so da mislam,kao mozebi se i potpisani ne se objaveni online.Dekemvri go iscistija sledni ukazi juni po moe mislenje.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Здраво дечки, вчера мајка ми беше да се слика за лична карта и пасош во Софија и ни беше кажано за месец дена од прилика ќе биде готов. Јас како што кажав минатиот пат бев одбиен по што одев преку вујко ми кога ми побараа доказ за стар документ или врска што веќе има бугарски документи. Успеав да закажам за процедура од почеток на Јуни преку мајка ми по што она до тогаш ќе извади лична карта и пасош бугарски, предност било сега по што почетните процедури биле сите во една процедура сега, значи одам дирекно на интервју во Јуни. За секој нов апдејт ќе ве информирам.
 
Член од
21 февруари 2022
Мислења
31
Поени од реакции
46
Prepiska 787. Nerednovna od denes ili vcera 15 10 2020 intervju finalna bev na 2021 pa vraten na prepiskata se namira vo procedura I sega neredovna
 

Kajgana Shop

На врв Bottom