Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Здравона сите.Во кои денови може да се подигне удостовдренкето од конзулатот во Битола? Пристигнато ми е само не прашав во кои денови може да се подигне.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
toa naj dobro dase javis u konzulato u bitola oni po ubavo keti objasnata koga mozis da potignis toa so treba
 
Член од
22 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Поздрав луѓе. Имам прашање до поискусните членови на форумот, дали знаат дека некој поднел барања за БГ државјанство за себе и за малолетни деца заедно или е услов прво родителот да добие државјанство, па дури потоа да поднесе документи за деца?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Поздрав луѓе. Имам прашање до поискусните членови на форумот, дали знаат дека некој поднел барања за БГ државјанство за себе и за малолетни деца заедно или е услов прво родителот да добие државјанство, па дури потоа да поднесе документи за деца?
ова се правам дека не го читам...

можеш прво ти
може прво децата
можеш во исто време со нив

!!!! но ако одиш со документ од твои поредок и тој твој поредок е до/заклучно со трето колено на најмладиот барател на државјанство.

сепак се малолетни и не усложнувај, земи прво ти потоа за нив поднеси да си земат преку родител...

извини што ќе го искористам твојот пост...

имаше еден талент на форумов го немаше жив и добил указ и нека му е честито и во два наврата поставува прашања и ја оптоварува темата со веќе дискутирани и објаснети работи наназад со месеци!

Сонце, земи разлистај форумот или сите што сте нови и чекате указ земете и зачувувајте постови, фаќајте забелешки и 3 пати размислете пред да поствите прашање...

на форумов јас и сите останати членови сакаме конструктивни постови за да си помогнеме, а не да одговараме за нешто што е 2759пати напишано и објснето...

благодарам ако наидов на разбирање!


Sent from my iPhone 14 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
МАРИН, многу ти благодарам за одговорот. Добро ми одржа лекција. Го разгледав речиси целиот форум, но не успеав да најдам соответен одговор. Не влегов на форумот да поставам само едно прашање. Далеку од тоа. Од друга страна, не се сметам за доволно информиран и не сакам да објавувам бескорисни работи. Поздрав до сите членови ...
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
219
Поени од реакции
97
МАРИН, многу ти благодарам за одговорот. Добро ми одржа лекција. Го разгледав речиси целиот форум, но не успеав да најдам соответен одговор. Не влегов на форумот да поставам само едно прашање. Далеку од тоа. Од друга страна, не се сметам за доволно информиран и не сакам да објавувам бескорисни работи. Поздрав до сите членови ...
Првин Родител,па после децата.На основа на родителот ќе добијат децата.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Образувана преписка N:xxxxx/2020/xx.xx.xxxx г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване
Ве молам ако може некој да ми каже што значи статусов.

До скоро стоеше статусот:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Можно ли е процедурата да е вратена на почеток?
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Образувана преписка N:xxxxx/2020/xx.xx.xxxx г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване
Ве молам ако може некој да ми каже што значи статусов.

До скоро стоеше статусот:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Можно ли е процедурата да е вратена на почеток?
Kaj drugite isto taka se smeni. Nisto strasno ne e. Sistemska greska e. Na finalna si :)
 
Член од
2 април 2023
Мислења
8
Поени од реакции
22
Сите информации за статуси, со детално објаснување кој што значи може да ги најдете на следниов линк:

 
Член од
18 февруари 2022
Мислења
24
Поени од реакции
53
ова се правам дека не го читам...

можеш прво ти
може прво децата
можеш во исто време со нив

!!!! но ако одиш со документ од твои поредок и тој твој поредок е до/заклучно со трето колено на најмладиот барател на државјанство.

сепак се малолетни и не усложнувај, земи прво ти потоа за нив поднеси да си земат преку родител...

извини што ќе го искористам твојот пост...

имаше еден талент на форумов го немаше жив и добил указ и нека му е честито и во два наврата поставува прашања и ја оптоварува темата со веќе дискутирани и објаснети работи наназад со месеци!

Сонце, земи разлистај форумот или сите што сте нови и чекате указ земете и зачувувајте постови, фаќајте забелешки и 3 пати размислете пред да поствите прашање...

на форумов јас и сите останати членови сакаме конструктивни постови за да си помогнеме, а не да одговараме за нешто што е 2759пати напишано и објснето...

благодарам ако наидов на разбирање!


Sent from my iPhone 14 Pro Max using Tapatalk
Brat veke dolgo vreme sakav da pisham vakvo nesto slicno. Lugjevo na forumot mislat deka ovde nekoj e duzen da gi odgovara istite prasanja po 100 pati.
Razlistajte 10-20 strani nanazad i ke najdete se sto vi treba, a ako navistina e nesto novo pishete ili prasajte a ne za sekoja glupost da pishuvate.
Ne sekoj ima vreme da cita isti gluposti a ke promasime nekoja bitna izmena koga ke se desi ....
Sekoja cest na komentarov
 
Член од
2 април 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Hello, I want to ask about something that happened to me a week and a half ago, the status of the documents has changed from: your application will go through a final examination, before being reviewed by the citizenship council to the file is in a mandatory approval procedure, so that they returned me a stage back, they didn't ask me for additional documents, maybe this return is a consequence of the long tail, since as far as I know the decres were issued in April 2020. I am also part of the applications in early 2022, I would really like to know if anyone is qualified, can you please let me know
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Изгледа веќе конечно ќе се формира советот на ДАБЧ/ИАБЧ кој ќе определува дали кандидатите за БГ државјанство кои немаат стар документ имаат потекло, т.е. веројатно во блиска иднина ќе почне да се практикува механизмот по член 29 алинеја 4 и 6 од Законот за БГ државјанство
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
54
Поени од реакции
30
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

4xxx/2020

:(

знае некој колку долго трае ова? старите документи се од Југославија, не знам ни како ќе проверат дали се реални
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom