Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јуни 2021
Мислења
132
Поени од реакции
264
Почитувани,

ќе ве замолам дали знаете што означува овој статус?

Инаку процедурата е започната во 2018 година, 2020 година, Август - Корона интервју во Софија и до денеска немаше промена на статусот.

Со почит и имајте убав ден.
Указ №9
основание: родител
  • Преписка: 24xxx/2019
  • Интервју: 22.10.2019
  • Зад'лжително с'гласуване: 06.12.2019
  • Положително: 29.11.2022
  • Указ №9: (подписан на 17.03.2023 г.)
So sreka na site , da ste zivi i zdravi...i site da docekate pasos vo raka.
Srecno neka vi e na site sto ste vo Ukaz.
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
530
Jas kako shto znam slikanjeto e vo ambasada vo Skopje, ili sum greshka
Ако си имал/а интервју преку Амбасада, тогаш Указот ти стигнал во Амбасада. Можеш да се сликаш во Амбасада, а останатите работи во Софија да ги средува посредник. Но, доколку си имал/а интервју во Софија тогаш мораш да одиш лично во Софија.
Иначе процедурата за вадење на пасош во Софија е 2-3 работни дена, а преку Амбасада трае 3-4 месеци.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
47
Поени од реакции
44
jas kako so gledam deka site ke cekame po 3 do 4 godini dodeka dagi zemime pasosite dase nadaveme deka ke ode so pobrzo procedurata barem vija sistem ke ode pobrzo so sreca na site :)
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
174
Kako sto gledam 5 ukaza ima do sega,a malku luge se javija na forumov deka dobile potpis.Nemame veke uvid neznaeme sto se desava dali vo ovie ukazi se poveke ukrainci turci od kolku MK I SR.
Автоматски споено мислење:

Указ кај мајка ми ! Ај валда покрај мојот одказ ќе успеам преку мајка ми да аплицирам пак :)
Cestitki preku majka ti sigurno le dobies i ti.Vo koj ukaz e majka ti?
 
Член од
29 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво, имав прашање
како функционира бројот на уредби на кои пишува декрет бр.9, разбрано, благодарам, позитивно на 20.12.2022, интервју 1.12.2019
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.903
Kako sto gledam 5 ukaza ima do sega,a malku luge se javija na forumov deka dobile potpis.Nemame veke uvid neznaeme sto se desava dali vo ovie ukazi se poveke ukrainci turci od kolku MK I SR.
Скоро сите од списокот што се на положително од ноември јавија денес и вчера дека добија указ (само тројца останаа што уште не јавиле, од кои еден не се ни уклучил на форумов овие 2 дена) и ти сеа цел театар „немаме веќе увид незнаеме што се дешава“. Што не знаеш што се дешава?? Апла чисто и по ред си одат со указите: во Указ 3 ги вклучија тие што чекаа од 11.11. (сите јавија!), денеска во указ 6 ги исчистија тие од 15.11. (сите јавија!), во указ 8 беа тие од 23.11. (сите јавија!) и на крај во последниот указ 9 беа тие од 29.11. (од 6 члена на списокот тројца јавија, од останатите тројца едниот како што спомнав не бил уклучен деновиве). Утре треба останатите преписки од 29.11 да ги опфатат и со тоа да го завршат ноември, ако не е веќе завршен. Единствена отстапка во указиве беа (очекувано) српските државјани кои и понатаму ги скокаат и нив не ги опфаќаат во указите, се друго си оди чисто.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
174
Скоро сите од списокот што се на положително од ноември јавија денес и вчера дека добија указ (само тројца останаа што уште не јавиле, од кои еден не се ни уклучил на форумов овие 2 дена) и ти сеа цел театар „немаме веќе увид незнаеме што се дешава“. Што не знаеш што се дешава?? Апла чисто и по ред си одат со указите: во Указ 3 ги вклучија тие што чекаа од 11.11. (сите јавија!), денеска во указ 6 ги исчистија тие од 15.11. (сите јавија!), во указ 8 беа тие од 23.11. (сите јавија!) и на крај во последниот указ 9 беа тие од 29.11. (од 6 члена на списокот тројца јавија, од останатите тројца едниот како што спомнав не бил уклучен деновиве). Утре треба останатите преписки од 29.11 да ги опфатат и со тоа да го завршат ноември, ако не е веќе завршен. Единствена отстапка во указиве беа (очекувано) српските државјани кои и понатаму ги скокаат и нив не ги опфаќаат во указите, се друго си оди чисто.
Fala na informacijata ja sum propustil mnogu od ova.Fala uste ednas sega mi e mn pojasno.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
33
Поени од реакции
31
Скоро сите од списокот што се на положително од ноември јавија денес и вчера дека добија указ (само тројца останаа што уште не јавиле, од кои еден не се ни уклучил на форумов овие 2 дена) и ти сеа цел театар „немаме веќе увид незнаеме што се дешава“. Што не знаеш што се дешава?? Апла чисто и по ред си одат со указите: во Указ 3 ги вклучија тие што чекаа од 11.11. (сите јавија!), денеска во указ 6 ги исчистија тие од 15.11. (сите јавија!), во указ 8 беа тие од 23.11. (сите јавија!) и на крај во последниот указ 9 беа тие од 29.11. (од 6 члена на списокот тројца јавија, од останатите тројца едниот како што спомнав не бил уклучен деновиве). Утре треба останатите преписки од 29.11 да ги опфатат и со тоа да го завршат ноември, ако не е веќе завршен. Единствена отстапка во указиве беа (очекувано) српските државјани кои и понатаму ги скокаат и нив не ги опфаќаат во указите, се друго си оди чисто.
Зошто Србите прескокнуваат?
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
110
Поени од реакции
442
Бибо, само сакам да додадам дека членот Vozzacc добил указ и е од Србија и имаше интервју во Белград. Не е на таа твоја листа, но ми кажа дека е на положително од крајот на ноември и е вклучен во указ број 9. Сето ова го напишал на српскиот форум, но веројатно заборавил да го напише на и оваа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.903
Зошто Србите прескокнуваат?
Тоа на никого не му е јасно. 6 месеци нема укази за нив и сите српски апликанти ги скокаат и ги оставаат и натаму да чекаат, кој знае што е причината.
 
Член од
30 октомври 2019
Мислења
14
Поени од реакции
27
Ако си имал/а интервју преку Амбасада, тогаш Указот ти стигнал во Амбасада. Можеш да се сликаш во Амбасада, а останатите работи во Софија да ги средува посредник. Но, доколку си имал/а интервју во Софија тогаш мораш да одиш лично во Софија.
Иначе процедурата за вадење на пасош во Софија е 2-3 работни дена, а преку Амбасада трае 3-4 месеци.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Intervju imav vo ambasada vo Skopje
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.903
Бибо, само сакам да додадам дека членот Vozzacc добил указ и е од Србија и имаше интервју во Белград. Не е на таа твоја листа, но ми кажа дека е на положително од крајот на ноември и е вклучен во указ број 9. Сето ова го напишал на српскиот форум, но веројатно заборавил да го напише на и оваа.
Фала на информацијата. Значи сепак нема целосна блокада за српски апликанти во указите, само не ми е јасно зошто тогаш сите останати ги скокаа. За @Wolf5, @Boba Bo Bo и @Ljupče Beograd уште нема ништо, пола година веќе чекаат а уште во декември требаше да добијат указ. Целосно ги заборавија.

Еве сега како стојат работите:

*****Апдејт 22.03.2023*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

СЕПТЕМВРИ 2022

27.09.2022 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи

ОКТОМВРИ 2022
10.10.2022 @Akkkiii - задолж 19.07.2019 - инт БЕО 03.05.2019
12.10.2022 @Boba Bo Bo - инт СОФ 31.07.2019
19.10.2022 @Ljupče Beograd - инт БЕО 24.04.2019 - воена книшка

НОЕМВРИ 2022
[УКАЗ 3] 11.11.2022 @Usher$ - инт СОФ ХХ.09.2019 - крштеница
[УКАЗ 3] 11.11.2022 @Kaktus4e
15.11.2022 @Ackoo85 - инт 20.08.2019
[УКАЗ 6] 15.11.2022 @Martinh - инт СОФ 03.10.2019
[УКАЗ 8] 23.11.2022 @BRLIV1 - инт СОФ 14.10.2019 - изводи, потврда и документи од сестра
[УКАЗ 9] 29.11.2022 мајка му на @TM88 - инт СОФ 29.10.2019
[УКАЗ 9] 29.11.2022 @saso nikolovski - инт СОФ 30.10.2019
[УКАЗ 9] 29.11.2022 @embolado
[УКАЗ 9] 29.11.2022 @vozacc
29.11.2022 @sofia123mi
29.11.2022 @Stefanson - инт 31.10.2019
29.11.2022 мајка му на @Сколовранец - инт СОФ 15.07.2019

ДЕКЕМВРИ 2022
07.12.2022 @Bibo - вратен на финална 15.11.2022 - инт СОФ 19.09.2019 - 2 родитела
14.12.2022 @Bubislaf - вратен на финална 22.11.2022 - инт СОФ 31.10.2019 - родител
14.12.2022 @Lewis Hamilton - вратен на финална 22.11.2022 - инт СОФ ХХ.11.2019
14.12.2022 @Dragan24 - вратен на финална 23.11.2022 - инт СОФ ХХ.08.2019 - преку брат
14.12.2022 @Gaius - вратен на финална 24.11.2022 - инт СОФ 02.10.2019 - родител
14.12.2022 @ozark111 - вратен на финална 25.11.2022 - инт СОФ ХХ.09.2019 - свидетелство од дедо
14.12.2022 @Stefandjordj - инт СОФ 21.10.2019
14.12.2022 @Comi_94 - инт БЕО ХХ.11.2019
14.12.2022 @Thetome88 - инт СОФ 19.11.2019 - сестра
XX.12.2022 @Sara_3456
20.12.2022 @tedi2022
22.12.2022 сестра на @Lawyer2017 - вратена на финална 02.12.2022 - инт СОФ 20.11.2019
22.12.2022 @ViP2022 - вратена на финална 01.12.2022 - инт СОФ ХХ.12.2019 - родител
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom