Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јануари 2023
Мислења
25
Поени од реакции
60
Здраво дечки
Денеска конечно ми се смени статусот и ми излегол указот и треба да го земам од амбасадата во Скопje и имам прашање во врска со адресата. Јас живеам во Софија веќе неколку години и имам лична карта (за 5 години) и соодветно и ЕГН. Сакам да прашам дали би требало да ја дадам адресата која што е наведена во личната карта иако јас реално не живеам на таа адреса. Дали би барале некои дополнителни документи да потврдам дека живеам таму?

Фала ви!
So srejka od koga bese na polozitelno
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
Почитувани,

ќе ве замолам дали знаете што означува овој статус?

Инаку процедурата е започната во 2018 година, 2020 година, Август - Корона интервју во Софија и до денеска немаше промена на статусот.

Со почит и имајте убав ден.
 

Attachments

Член од
4 март 2021
Мислења
27
Поени од реакции
60
Kaj mene denes posle mn dolgo vreme prepiskata e vo neredovna.. ocekuvano.. no nemam originalni dokumenti od moite predci i neznam sto da napravam. Dali nekoj znae nesto sto mozam da napravam. Ne mi se veriva ova mi e 3 pat kade sto podnesuvam za pasos
Proveri vo invertnite opisi Dali gi ima selata na visite predci dokolku gi ima sensite da se najdat dokumenti za visite pretci se golemi ne se otkazuvaj vo nikoj slucaj
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
@Bibo sto Mislis Dali vo ova tromesecije ke go fanat so ukaz i polozitelno januari 23 ili ke ostane za slednoto cisto tvoe mislenje Jas licno mislam deka ke bide vo slednoto ama pasta nadest
Ноември и декември ќе ги исчистат ама јануари ќе биде критичен до кај ќе стигнат. Претпоставувам таму негде ќе застанат, прашање до кој јануари.
 
Член од
22 март 2023
Мислења
9
Поени од реакции
2
Дали има некое забрзување во системот? Каде ги гледаме декретите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom