Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
17
Здраво,

Ова е мојата последна ситуација.

"Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 02.01.2023 г. следва да представите удостоверение за наследници, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е прес'ставен см'ртнија акт на Вашијат родител-б'лгарски гражданин А*** ***р /А*** *** ***в/, от което да е видно, че сте вписан като негов син. При непредставјане на този документ в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 02.11.2022 г."

Ако не можам да го доставам документот навреме, како ќе влијае на процесот? Давам се од себе. Но, работите во општината напредуваат бавно. Може ли некој со знаење да одговори? Ви благодарам.
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
12
Поени од реакции
12
Tad se bese birala vlada opet... koliko prodje vremena od kad se formira vlada do izdavanja ukaza...to treba proveriti
Зошто владата? Уредбите за прием во државјанство ги издава потпретседателот. Тој се уште не е избран. Се појавуваат позитивни статуси, но нема укази.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Зошто владата? Уредбите за прием во државјанство ги издава потпретседателот. Тој се уште не е избран. Се појавуваат позитивни статуси, но нема укази.
Kako nije izabran potpredsednik? Ilijana Jotova i Rumen Radev su reizabrani 2022. na mandat od 5 godina.
Ima ko da potpise,jednostavno im se moze da ne rade, a nama je da cekamo i nerviramo se.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Во последно време указите ги потпишуваат и објавуваат во група на тромесечје, па претпоставувам при крај на овој месец од еднаш ќе распукаат и ќе расчистат се и после пак ќе биде штама и ќе се чека до март на следната тура укази.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
55
Во последно време указите ги потпишуваат и објавуваат во група на тромесечје, па претпоставувам при крај на овој месец од еднаш ќе разликата и ќе расчистат се и после пак ќе биде штала и ќе се чека до март на следната тура укази.
a poslednite ukazi bea za mesec Juli ako ne se lazam ? znaci sega ke objavuvaat ukazi za avgust septemvri i oktomvri za celo tromesecje ?
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Промени од денес

Дополнителна

27037/2019, 27038/2019, 27039/2019, 27044/2019, 27045/2019, 27046/2019, 27054/2019, 27056/2019, 27059/2019, 27067/2019, 27072/2019, 27074/2019, 27084/2019, 27085/2019, 27086/2019, 27087/2019, 27151/2019, 27152/2019, 27163/2019, 27164/2019, 27165/2019, 27166/2019, 27169/2019, 27171/2019, 27173/2019, 27188/2019, 27237/2019, 27238/2019, 27240/2019, 27241/2019, 27245/2019, 27246/2019, 27247/2019, 27250/2019, 27251/2019

*Проверено до 27317/2019
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
87
Промени од денес

Дополнителна

27037/2019, 27038/2019, 27039/2019, 27044/2019, 27045/2019, 27046/2019, 27054/2019, 27056/2019, 27059/2019, 27067/2019, 27072/2019, 27074/2019, 27084/2019, 27085/2019, 27086/2019, 27087/2019, 27151/2019, 27152/2019, 27163/2019, 27164/2019, 27165/2019, 27166/2019, 27169/2019, 27171/2019, 27173/2019, 27188/2019, 27237/2019, 27238/2019, 27240/2019, 27241/2019, 27245/2019, 27246/2019, 27247/2019, 27250/2019, 27251/2019

*Проверено до 27317/2019
Uste kolko ima prepiski od 2019
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Во последно време указите ги потпишуваат и објавуваат во група на тромесечје, па претпоставувам при крај на овој месец од еднаш ќе разликата и ќе расчистат се и после пак ќе биде штала и ќе се чека до март на следната тура укази.
Во последно време указите ги потпишуваат и објавуваат во група на тромесечје, па претпоставувам при крај на овој месец од еднаш ќе распукаат и ќе расчистат се и после пак ќе биде штама и ќе се чека до март на следната тура укази.
Значи мислам дека сите треба да му кажеме барем по едно благодарам на дечково /девојкава за заложбата на форумот, деталните, навремени, точни информации и релевантни одговори на секакви глупости шо се прашуваат по повеќе пати
Чисто да знаеш дека има такви од нас шо ти ја цениме работата
Респект и побрзо до пасош посакувам на сите нас!!!
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Значи мислам дека сите треба да му кажеме барем по едно благодарам на дечково /девојкава за заложбата на форумот, деталните, навремени, точни информации и релевантни одговори на секакви глупости шо се прашуваат по повеќе пати
Чисто да знаеш дека има такви од нас шо ти ја цениме работата
Респект и побрзо до пасош посакувам на сите нас!!!
I jas mu ja cenam rabotata i sum blagodarna za sekoja informacija. Sekoja cest. Se pridruzuvam vo zelbata za site pobrzo do pasos.
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
38
Zdr na site jas sum na Finalna veke godina ipol jas sum preku kunuzlanto vo Bitola koga se javiv za brojce mi dadea i Pin dali preku konzulanto po pravilo ne treba pin da ne pratam druga prepiska po greska ili si e vo red taka Blagodaram mnogu
 

Attachments

Член од
16 септември 2019
Мислења
111
Поени од реакции
120
Zdr na site jas sum na Finalna veke godina ipol jas sum preku kunuzlanto vo Bitola koga se javiv za brojce mi dadea i Pin dali preku konzulanto po pravilo ne treba pin da ne pratam druga prepiska po greska ili si e vo red taka Blagodaram mnogu
Се си е во ред. На горното си пишуваш број на преписка/ година а на долното пинот и ти го покажува статусот. Јас сум 3***/2021. Блиску сме, и јас сум на финална

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom