Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.953
Поени од реакции
3.455
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?
Нормално е, и некои други членови моментално толку чекаат на тој статус (веќе ти го кажаа ова).
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.921
Поздравче :D

Најдов време за еден апдејт САМО на преписките од 2019 и 2020 г. Внесени се сите измени во статуси од последниот апдејт на преписките, но без дати на укази и број на укази и др... Толку е времето;)

Се најдобро...

Бујрум
 

Attachments

Член од
19 октомври 2005
Мислења
24
Поени од реакции
14
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?

Аплициравме со извод од книгата на умрени за пра баба ми, родена 1912 мислам исто така и жена ми и она некаде беше таа дата пра баба и родена. Што може подетално да бараат ако се смени статусот за додатни информации?

Линк до архивите за да проверам по име и презиме дали има нешто за двете пра баби во бугарските архиви? Фала многу.

Дали некој му е сменет статусот освен приета молба а бил на интервју Август 2021?

17133/2021
17397/2021
Сакам еден совет да ти дадам јас бев на приета молба од декември 2021 , мој совет ти е да си бараш преку е-маил да ти одговорат зошто ти е закочен статусот - јас реагирав и после еден месец ми се смени образувана - па задолжителна - најверојатно мое мислење е дека моето барање исто како и вашето биле фрлени негде на страна и не се работеле се додека не се реагира - точно 10 месеци не ми се менуваше тој статус .
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
86
Поени од реакции
93
Сакам еден совет да ти дадам јас бев на приета молба од декември 2021 , мој совет ти е да си бараш преку е-маил да ти одговорат зошто ти е закочен статусот - јас реагирав и после еден месец ми се смени образувана - па задолжителна - најверојатно мое мислење е дека моето барање исто како и вашето биле фрлени негде на страна и не се работеле се додека не се реагира - точно 10 месеци не ми се менуваше тој статус .
Ќе може емаил и што напиша во пораката?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
30
Поени од реакции
42
Ama pak videte, ne e nitu tolku vazna adresata ako razmislime malce. Bidejki ako te stavat na dopolnitelna na primer i ako ne se snajdes/nemozes dokument da najdes i te odbijat, za sto duri ti trebaat dokumentite nazad? Mislam okej mozes povtorno da probas, no poentata tuka e da apliciras ako mislis deka imas realni sansi i da dobies a ne da bides odbien posle 3 godini pa da probas povtorno i da cekas uste 3 godini so istite dokumenti? Sitna rabota e jas mislam
Dokolku te odbijat , dokumentite ne ti gi vrakaat.Ti gi vrakaat ako ti samiot go pobaras toa.Pri podiganje na dokumentite treba potpis.Od licno iskustvo
Duri i da gi vrakaat dokumentite , na adresa kako sto kazuvate , ke treba potpis koj gi zemal dokumentite.Ako ne gi zeme nikoj pak gi vrakaat vo Sofija
 
Член од
7 април 2019
Мислења
134
Поени од реакции
98
Nije bas tako,ima tu dosta predmeta koji su preko konzulskog puta tako da u globalu nema jos mnogo predmeta iz 2019 u kojoj je svakako imalo najvise predmeta
Ne treba gubiti nadu
Da ili dosta tih predmeta su na dopuni. Nitu su odbijeni nitu su stavljeni ma polozitelno. Tako da pola 2019 nije gotova. Oko 15000 predmeta treba da se provere. E sad 50000 ima ukupno od 2020,21 i 22 godi. + 2019 to je oko 60000 predmeta na finalno haha kad ce sve to da obrade. Isto tako i vice treba sve to da obrad. Kakvo su sranje ova vlast uradili..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom