Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Да, се снајдов бидејќи ми прати слика со пополнета адреса една членка.

Ако можев со Леге бр. 6 немаше тоа да го направам, како и да е не наштетувам на никој со ова. Е сега ако ме одбијат и ги вратат таму на таа адреса нека биде што ќе биде, подобро вака да влезам во постапката него да ме одбијат. Одма ми дадоа бројче и стои образована преписка.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Леге 6 не ја прифаќаат оти не може на таа адреса да те контактираат.
Da znam toa i vikam ako znae nekoj drigar poznanik na postoecka adresa samo da pise poso toa ne ni e mng bitno iskreno . Jas ja staiv adresata na toj so me butna preki red vo ambasada za intervju ama vo slucajot kaj sestrite cela procedura sami odime i licno znam deka tamu ostaivme prazno niso
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Da znam toa i vikam ako znae nekoj drigar poznanik na postoecka adresa samo da pise poso toa ne ni e mng bitno iskreno . Jas ja staiv adresata na toj so me butna preki red vo ambasada za intervju ama vo slucajot kaj sestrite cela procedura sami odime i licno znam deka tamu ostaivme prazno niso
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Ama pak videte, ne e nitu tolku vazna adresata ako razmislime malce. Bidejki ako te stavat na dopolnitelna na primer i ako ne se snajdes/nemozes dokument da najdes i te odbijat, za sto duri ti trebaat dokumentite nazad? Mislam okej mozes povtorno da probas, no poentata tuka e da apliciras ako mislis deka imas realni sansi i da dobies a ne da bides odbien posle 3 godini pa da probas povtorno i da cekas uste 3 godini so istite dokumenti? Sitna rabota e jas mislam
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
Луѓе само да ве прашам за сигурно: треба ли некој документ од кривична евиденција или само неосудуваност е доволно?

Тука е наведено дека треба некој документ од обвинителство кој потврдува дека не се води кривична пријава против кандидатот па затоа прашувам.

5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


(еве ви ја листата на сите потребни документи за тие што се преку родител без посредници)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Луѓе само да ве прашам за сигурно: треба ли некој документ од кривична евиденција или само неосудуваност е доволно?

Тука е наведено дека треба некој документ од обвинителство кој потврдува дека не се води кривична пријава против кандидатот па затоа прашувам.

5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


(еве ви ја листата на сите потребни документи за тие што се преку родител без посредници)
Не треба, јас бев само со документ за неосудуваност и не ми најдоа замерка.

Иначе, ти пишува тука
5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


поточно "ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија. " ова ти е ако престојуваш во Бугарија документ од НИВ дека не ти било изречено такво нешто
 
Член од
26 април 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?

Аплициравме со извод од книгата на умрени за пра баба ми, родена 1912 мислам исто така и жена ми и она некаде беше таа дата пра баба и родена. Што може подетално да бараат ако се смени статусот за додатни информации?

Линк до архивите за да проверам по име и презиме дали има нешто за двете пра баби во бугарските архиви? Фала многу.

Дали некој му е сменет статусот освен приета молба а бил на интервју Август 2021?

17133/2021
17397/2021
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?
Нормално е, и некои други членови моментално толку чекаат на тој статус (веќе ти го кажаа ова).
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздравче :D

Најдов време за еден апдејт САМО на преписките од 2019 и 2020 г. Внесени се сите измени во статуси од последниот апдејт на преписките, но без дати на укази и број на укази и др... Толку е времето;)

Се најдобро...

Бујрум
 

Attachments

Член од
19 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
16
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?

Аплициравме со извод од книгата на умрени за пра баба ми, родена 1912 мислам исто така и жена ми и она некаде беше таа дата пра баба и родена. Што може подетално да бараат ако се смени статусот за додатни информации?

Линк до архивите за да проверам по име и презиме дали има нешто за двете пра баби во бугарските архиви? Фала многу.

Дали некој му е сменет статусот освен приета молба а бил на интервју Август 2021?

17133/2021
17397/2021
Сакам еден совет да ти дадам јас бев на приета молба од декември 2021 , мој совет ти е да си бараш преку е-маил да ти одговорат зошто ти е закочен статусот - јас реагирав и после еден месец ми се смени образувана - па задолжителна - најверојатно мое мислење е дека моето барање исто како и вашето биле фрлени негде на страна и не се работеле се додека не се реагира - точно 10 месеци не ми се менуваше тој статус .
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Сакам еден совет да ти дадам јас бев на приета молба од декември 2021 , мој совет ти е да си бараш преку е-маил да ти одговорат зошто ти е закочен статусот - јас реагирав и после еден месец ми се смени образувана - па задолжителна - најверојатно мое мислење е дека моето барање исто како и вашето биле фрлени негде на страна и не се работеле се додека не се реагира - точно 10 месеци не ми се менуваше тој статус .
Ќе може емаил и што напиша во пораката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom