Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
98
Поени од реакции
58
Ne znam zaso.. neso ako imas drugar bilo koj samo adresa da pises..
Te razbiram, ako imas drugar ili nesh. Mnogu se nekonkretni iskreno, ti treba ova pa ona pa toa itn. Edvaj jas se snajdov nekako bez posrednik, ama so trosenje vreme trcanje i dosta srekja za nekoi raboti, kako ova na primer
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
98
Поени од реакции
58
Да, се снајдов бидејќи ми прати слика со пополнета адреса една членка.

Ако можев со Леге бр. 6 немаше тоа да го направам, како и да е не наштетувам на никој со ова. Е сега ако ме одбијат и ги вратат таму на таа адреса нека биде што ќе биде, подобро вака да влезам во постапката него да ме одбијат. Одма ми дадоа бројче и стои образована преписка.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
72
Поени од реакции
56
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
72
Поени од реакции
56
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
Леге 6 не ја прифаќаат оти не може на таа адреса да те контактираат.
Da znam toa i vikam ako znae nekoj drigar poznanik na postoecka adresa samo da pise poso toa ne ni e mng bitno iskreno . Jas ja staiv adresata na toj so me butna preki red vo ambasada za intervju ama vo slucajot kaj sestrite cela procedura sami odime i licno znam deka tamu ostaivme prazno niso
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
98
Поени од реакции
58
Da znam toa i vikam ako znae nekoj drigar poznanik na postoecka adresa samo da pise poso toa ne ni e mng bitno iskreno . Jas ja staiv adresata na toj so me butna preki red vo ambasada za intervju ama vo slucajot kaj sestrite cela procedura sami odime i licno znam deka tamu ostaivme prazno niso
Да се надоврзам на муабетов... за адресата за кореспонденција. Еве јас на пример почнав со посредник бидејќи не ни ја знаев постапката ниту пак знаев за форумов. Од после ми станаа некои работи по јасни, од кога го пратам форумов. Е сега, мојов таканаречен поседник, терав со него до некаде, до интервју (тој ми ги спреми документите за на интервју) и некое време после тоа креваше телефон. Сега никаде го нема, не крева телефон и не враќа на пораки. Читам пишал некоја за мене непозната адреса на кореспонденција. И сега што? Ајде ако знае некој поупатен нека објасни дали и како би наштетило на постапката ако јас веќе немам контакт со посредникот бидејќи тие (посредниците) го собираат кајмакот и ги снемува!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Ama pak videte, ne e nitu tolku vazna adresata ako razmislime malce. Bidejki ako te stavat na dopolnitelna na primer i ako ne se snajdes/nemozes dokument da najdes i te odbijat, za sto duri ti trebaat dokumentite nazad? Mislam okej mozes povtorno da probas, no poentata tuka e da apliciras ako mislis deka imas realni sansi i da dobies a ne da bides odbien posle 3 godini pa da probas povtorno i da cekas uste 3 godini so istite dokumenti? Sitna rabota e jas mislam
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Луѓе само да ве прашам за сигурно: треба ли некој документ од кривична евиденција или само неосудуваност е доволно?

Тука е наведено дека треба некој документ од обвинителство кој потврдува дека не се води кривична пријава против кандидатот па затоа прашувам.

5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


(еве ви ја листата на сите потребни документи за тие што се преку родител без посредници)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 октомври 2021
Мислења
98
Поени од реакции
58
Луѓе само да ве прашам за сигурно: треба ли некој документ од кривична евиденција или само неосудуваност е доволно?

Тука е наведено дека треба некој документ од обвинителство кој потврдува дека не се води кривична пријава против кандидатот па затоа прашувам.

5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


(еве ви ја листата на сите потребни документи за тие што се преку родител без посредници)
Не треба, јас бев само со документ за неосудуваност и не ми најдоа замерка.

Иначе, ти пишува тука
5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно
производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.


поточно "ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија. " ова ти е ако престојуваш во Бугарија документ од НИВ дека не ти било изречено такво нешто
 
Член од
26 април 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?

Аплициравме со извод од книгата на умрени за пра баба ми, родена 1912 мислам исто така и жена ми и она некаде беше таа дата пра баба и родена. Што може подетално да бараат ако се смени статусот за додатни информации?

Линк до архивите за да проверам по име и презиме дали има нешто за двете пра баби во бугарските архиви? Фала многу.

Дали некој му е сменет статусот освен приета молба а бил на интервју Август 2021?

17133/2021
17397/2021
 

Kajgana Shop

На врв Bottom