Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
31 јануари 2022
Мислења
20
Поени од реакции
50
Промени од оваа недела

Финална во нередовна

21102/2019
21146/2019
20642/2019

*Проверено до 21354/2019
Честитам.


Зна ли се колико је још остало из 2019 године и колико предмета месечно прегледају?
 
Член од
6 јули 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Zdravo luge, aj ve molam za info/sovet dokolku nekoj od vas vadel star dokument od arhivi niz bg, ili preku posrednici i slicno.. Imam ponuda za 400e (200 odnapred i 200 otkako ke se najde) da se bara star dok. od pra dedo/pra baba od arhivite vo Bg koj normalno bi posluzil za ponatamu za NE daj Boze. Nikoj ne znae sto ke se sluci, taka da i vie dokolku imate nekoj covek/posrednik koj bi mozel da pomogne da se pobara bi platil no da se znae. Stranata e od Mk/Advokat/ Facebook: Bugarsko Drzavjanstvo
Fala i pozz
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
6
Problem li e ako prezimeto na bugarsko svidetelstvo mu e Atanasov, a na makedonski izvod mu e Atanasovski? Sto da pravam sega ako znae nekoj? Pomos ve molam.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Zdravo luge, aj ve molam za info/sovet dokolku nekoj od vas vadel star dokument od arhivi niz bg, ili preku posrednici i slicno.. Imam ponuda za 400e (200 odnapred i 200 otkako ke se najde) da se bara star dok. od pra dedo/pra baba od arhivite vo Bg koj normalno bi posluzil za ponatamu za NE daj Boze. Nikoj ne znae sto ke se sluci, taka da i vie dokolku imate nekoj covek/posrednik koj bi mozel da pomogne da se pobara bi platil no da se znae. Stranata e od Mk/Advokat/ Facebook: Bugarsko Drzavjanstvo
Fala i pozz
Kolku me nervira vakvo nesto, wtf. Da se bara star dok? Vise imas sajt kade sto mozes da gi prebaruvas dokumentite vo arhiva(samo forata e da znaes sto napises za da proveris) i im prakjas na mejl da ti go pratat(obicno e okolu 20 evra). Site sto se prepravaat kako "posrednici" se samo za da ti gi lapat parite
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Problem li e ako prezimeto na bugarsko svidetelstvo mu e Atanasov, a na makedonski izvod mu e Atanasovski? Sto da pravam sega ako znae nekoj? Pomos ve molam.
Mojt dedo ima smeneto i ime i prezime I jas odensov star bugarski dokument so negovoto Bugarsko ime. Posrednikot me reche "deka oni ne se glupi" kje videle data na radjanje i po toa kje znaele. Mi zema 10 Eura i toj prati molba. Sega ushte ne znam dali uopshte kje go priznaat dokumentot poshto sum br 22542/2019 i ushte ne se stiganale do mene. Ne znam dali kje me odbijat ili kje go uvazhat dokumentot ili kje me stavat na dopolnitelno. Takaj da ako si posle mene kje znaesh.
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
6
Mojt dedo ima smeneto i ime i prezime I jas odensov star bugarski dokument so negovoto Bugarsko ime. Posrednikot me reche "deka oni ne se glupi" kje videle data na radjanje i po toa kje znaele. Mi zema 10 Eura i toj prati molba. Sega ushte ne znam dali uopshte kje go priznaat dokumentot poshto sum br 22542/2019 i ushte ne se stiganale do mene. Ne znam dali kje me odbijat ili kje go uvazhat dokumentot ili kje me stavat na dopolnitelno. Takaj da ako si posle mene kje znaesh.
Toa "ne se glupi kje vidat data na ragjanje" ne drzhi voda i si trebal da im odneses dokument od maticno kaj sto se potvrduva promena na ime i prezime. Baraj u maticno takva potvrda.
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Kolku me nervira vakvo nesto, wtf. Da se bara star dok? Vise imas sajt kade sto mozes da gi prebaruvas dokumentite vo arhiva(samo forata e da znaes sto napises za da proveris) i im prakjas na mejl da ti go pratat(obicno e okolu 20 evra). Site sto se prepravaat kako "posrednici" se samo za da ti gi lapat parite
Не е баш така лесно како што напиша да се најде стар документ од пред 100 години. Јас не можам да се снајдам на тој сајтот нивни. Плус тоа немаат документација од сите области од нашево државиче. Ако можеш пиши на кратко како да пребарувам

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
4 март 2021
Мислења
57
Поени од реакции
22
Не е баш така лесно како што напиша да се најде стар документ од пред 100 години. Јас не можам да се снајдам на тој сајтот нивни. Плус тоа немаат документација од сите области од нашево државиче. Ако можеш пиши на кратко како да пребарувам

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Nemaat no od povekjeto imaat. I da ne e tolku lesno no i ne e tolku tesko za da pravat po 200 evra voeni profiteri na baranje i toa....
Od moeto iskustvo ke pisam sto znam: Ima dve arhivi edna e period 1906-1907 i druga e mislam 1906 -1912.
Znaci prvobitno treba da imas predok koj sto bil zivo vo tie godini. Vtoro treba da se pogodi mestoto. Ako mestoto e vo arhivata 1906 - 1907 togas max do 1907 treba da imas predok. (Pr. Roden 1900 i togas ima 6 godini). Ako e roden 1908 a mestoto pagja pod taa arhiva spored moe mislenje dzabe ke baras.
Informacii sto pomagaat: Sto povekje najdes podobro.
Ime i prezime, Ime na roditeli, Mominsko prezime, Datum na ragjanje itn itn.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
Здраво друштво. Има ли некој да споделе прашања за интервју?
 
Член од
4 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
39
УКАААААААААААЗ, ЛУЃЕЕЕ, УКААААААААААААААЗ

Указ бр 97.

24/06/2019 - Интервју во Бугарија
25/01/2021 - Финална
24/06/2022 - Положително
27/09/2022 - Указ

Преку родител(татко).

Сите да си дочекате.

Ако имате некакви прашања, слободно пишете.

Се' најдобро
 
D

Deleted member 153550

Гостин
УКАААААААААААЗ, ЛУЃЕЕЕ, УКААААААААААААААЗ

Указ бр 97.

24/06/2019 - Интервју во Бугарија
25/01/2021 - Финална
24/06/2022 - Положително
27/09/2022 - Указ

Преку родител(татко).

Сите да си дочекате.

Ако имате некакви прашања, слободно пишете.

Се' најдобро
честитки, можеш ли да ги споделиш првите 3 цифри од бројот на вашата датотека?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ovakvo je moje iskustvo sa zahtevom za bugarsko drzavljanstvo.
2017 podnet zahtev za proizhod. Zahtev sam podneo sa istim dokumentima sa kojima su podneli moj brat od tetke i sestric.
Posle godinu i po dana dobio sam proizhod.
05.06.2019 godine bio sam na intervjuu u Sofiji. U to vreme moji rođaci su već bili jedan na polozitelnom, a drugi na savet po grazdanstvo. Inače, osnova je pradedina lična karta u kojoj stoji da je bugarin. Izdata je u makedoniji 1941.u mestu koje je po oslobođenju od turaka bilo oko 97 posto bugarsko.
Sestric I brat od tetke su dobili drzavljanstvo pre oko dve godine.
Meni je pored ostale dokumentacije koju sam podneo koja je prevedena i overena u konzulatu u Nišu 02.04.2022 zahtevano da podnesem i original ličnu kartu pradede, iako sam pre toga podneo overenu kopiju te lične karte kod notara u Srbiji, a kasnije overenu i u konzulatu.
Ličnu kartu sam bez obzira na rok od 2 meseca podneo u roku od nedelju dana. Posle nedelju dana vraćen sam na finalen eksperten pregled. Posle otprilike 2 meseca moja dokumenta su izvučena za doplnitelna proverka. Pre 3 meseca moja dokumenta su vraćena da čekaju finalen experten pregled. Danas sam pogledao ponovo, kao i svakog dana i video da sam odbijen jer nema dovoljno podataka.
Znači, pored originalne lične karte pradede koju su izdali bugari i u kojoj piše da je bugarin, kompletnog sleda sa izvodima preko dede, majke, do mene. I dostavljanja svih podataka i dokumenata koji su potrebni ja sam odbijen iako su moji rođaci iz Makedonije sa istim dokumentima dobili drzavljanstvo.
Žao mi je zbog izgubljenih godina i što ću morati da još jednom odem u bugarsku po ta sva dokumenta. Još mi je vise žao što sam se uzdao u to da će sve biti u redu i da ti tamo ljudi znaju svoj posao. Očigledno je da sam bio u zabludi. Malo je reći da sam razočaran.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom