Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
205
Јас бев во петокот,не бараа ништо,само пасош.
 
Член од
12 март 2020
Мислења
2
Поени од реакции
6
Zdravo decki, dobiv poraka od posrednikot deka najverojatno nema da go dobijam pasosot bidejki ne gi prifakaat m1/m2 obrazec kako dopolnitelen dokument. Bidejki imam proizhod mi kaza deka mozam da izvadam D viza so toa i licna karta, i taka ke mozam da rabotam vo EU 3 meseci. Dali nekoj ima vakvo iskustvo? (ve molam bez pretpostavki, samo iskustva, tnx!)
Mozes, da izvadis viza D i ednogodishna licna karta ( Prodozitelno pribivavanje) ili Postojanno pribivavane koa e do 5 godini ili do validnost na mk pasos primer 3-4 od denes. Za taa karta pak ke ti treba adresna registracija vo BG za postojanno ke imas i EGN a za prodozitelno ke imas LNC (Licen cuzdestranen nomer) so tie 2 vida na karti ke imas pravo da rabotis i zivees vo Bugarija NO NE i vo EU. Vo Eu ke bides kako sho si sega so MKD pasos imas pravo 3 meseca da sedis kako turist bez pravo na rabota.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
31
Поени од реакции
5
Zdravo,
Ako moze nekoj da mi pomogne skoro sto podaval dokumenti.
Sto e razlikata pomegju ovie dva dokumenta, zaso ja kako sto znam se vadi 1 potvrda za neosuduvanost od sud:

4. Свидетелство за с'димост от страната, чијто гражданин е молителјат. Ако тој пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи. В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство.
5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.

Isto taka kade mozam da go simnam ova:

7. Декларации по образец с'гласно приложенија № 4 и № 4а к'м Наредба №1.

Fala

Pozdrav
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво момци, кад се носе документа за доплнтилено, не мора да се резервише датум и да ли треба нешто да се плаћа
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
65
Поени од реакции
45
Zdravo,
Ako moze nekoj da mi pomogne skoro sto podaval dokumenti.
Sto e razlikata pomegju ovie dva dokumenta, zaso ja kako sto znam se vadi 1 potvrda za neosuduvanost od sud:

4. Свидетелство за с'димост от страната, чијто гражданин е молителјат. Ако тој пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи. В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство.
5. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава постојанно или д'лгосрочно в Република Б'лгарија.

Isto taka kade mozam da go simnam ova:

7. Декларации по образец с'гласно приложенија № 4 и № 4а к'м Наредба №1.

Fala

Pozdrav
https://justice.government.bg/home/index/21b782d0-ff10-4b33-81cb-1fef6118448d мислам дека се 2те декларации тука и молбата што е за придобивање на државјанство.

Само 1 за неосудуваносттреба да, не ти треба друго
 
Член од
4 март 2021
Мислења
31
Поени од реакции
5
Член од
1 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo data na oformeno dosie 17 mart 2021 a na finalna sum od prvi avgust 2021 znaci veke edna godina so proishod i dokumenti od dedo pred 1918.Uste kolku otprilika do celta?Pozdrav!
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Д
Промени од денес

20137/2019 Преписката е нередовна... С'обштението е публикувано на 12.08.2022 г
20138/2019
20139/2019
Да прашам со кој претходен статус биле овие преписки, од финална, дополнителна или од положително ако е можно се провери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom