Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
42
Добро утро на сите, јас малце каснам ама да се пријавам само дека добив указ.

Интервју 06.06.2019
Финална 11.01.2021
Положително 11.04.2022
Указ 05.07.2022

Ви посакувам многу среќа на сите!
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
40
луѓе дали знае некој што се бара овде. Ги поднесов сите медицински документи, потврдата дека сум способен да добијам бугарско државјанство и тестот за сида и сифилис, што уште треба да поднесам?

 • Образувана преписка N:xxxx/xxxx /06.xx.2022 г. Констатирани нередовности:Следва да се представи медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија (ЛКК) на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, којто да удостоверјава, че не страда от заболјаванијата по чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето, с'гласно изискванијата на чл. 4, ал. 1, т. 7 в'в вр'зка с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1. Представените документи е необходимо да отговарјат на изискванијата на § 2, ал. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 за превод и заверка. При непредставјане на посочените документи в срок до 06.09.2022 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 06.07.2022 г.
 • Кључна ствар која се овде помиње је "чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето".
 • Да би нам било јасније потражићемо тај закон о здрављу, да видимо шта тамо пише.
 • Закон о здрављу Р.Бугарске: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
 • Из тог закона видимо оно што нас занима (слике испод)

чл. 61, ал. 1:

1657183487779.png

чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2:

1657183613250.png


Из свега приложеног, долази се до одговора да у медицинском документу треба да пише да не болујете од заразних болести по чл. 61, ал. 1 (слика 1) и од психичких болести по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 (слика 2).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
406
Поени од реакции
482
Mu se javiv na posrednikot koj raboti vednas do ambasada vo SK. Mi kaza ova za star dokument so barale deka kje go trgenele za mesec dena i da ne sum reagiral :) Ova se odnesuva za ovie novite so sakaat na intervju da odat neli sega baraat i so star samo na intervju iako zakonski neli moze i so izbodi. Go prasav zoso i na 2019 im baraat star dok kako ne znaese, no mi kaza deka kje go trgele seto ova so stariot dokument. Nema logika na intervju sega so odat da ne mora star dok, a na stari da im baraat.
Уште ли со тој Љупчо и Камелија се занимавате

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
 • Кључна ствар која се овде помиње је "чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето".
 • Да би нам било јасније потражићемо тај закон о здрављу, да видимо шта тамо пише.
 • Закон о здрављу Р.Бугарске: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
 • Из тог закона видимо оно што нас занима (слике испод)

чл. 61, ал. 1:

Прегледај го приврзокот 337705

чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2:

Прегледај го приврзокот 337706


Из свега приложеног, долази се до одговора да у медицинском документу треба да пише да не болујете од заразних болести по чл. 61, ал. 1 (слика 1) и од психичких болести по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 (слика 2).
Брате, ја сам та документа доставио, баш ме занима како нису прошла
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
34
Некој да каже, дали административните служби во Бугарија работат во Август?
За подигање на удостоверение и закажување за Лични Документи.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Најдов удостов'рение (свидетелство од школо) од дедо ми кај што пишува народност блгарин, ама друго презиме има на документов од презимето кое го има во документот за умрени и од презимето кое го имам јас.

Некој да бил во слична ситуација да каже ќе може ли да извадам пасош со свидетелство од основно или мора документот да биде извод на родените? Да знам да не фрлам за џабе пари.
Пробај да најдеш некого кој во матичните книги на родени може да провери за промена на презиме. Имав случај каде на извод на родени на татко ми баба ми имаше различно презиме, а на умреницата на тетка ми променетото презиме (кое требаше да е). Имале легална промена на презиме, но во книгите не била препишувана. Со „повикај пријател“, проблемот се реши.

Дали некој има инфо дали има брза постапка за подигање на пасош откако ќе се сликаш? Или каде може да прашам?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.213
Evo da se javim i ja nakon vise od pola godine.Od danas na dopuni, dokumenti: izvodi i potvrda, intervju 02.07.2019.
Ne znam sta bih rekao osim da sam jako besan i da cu da potrazim pravnu pomoc odmah, jer ovo sto ovi rade nema nigde na planeti zemlji.
Srecno svima u nastavku procesa!
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Evo da se javim i ja nakon vise od pola godine.Od danas na dopuni, dokumenti: izvodi i potvrda, intervju 02.07.2019.
Ne znam sta bih rekao osim da sam jako besan i da cu da potrazim pravnu pomoc odmah, jer ovo sto ovi rade nema nigde na planeti zemlji.
Srecno svima u nastavku procesa!
ja bi preporucio da trazish stari dokumenat a ne pravnu pomoc nisi prvi sta si izvuko debelo kraj netrosi vreme.na besa trazi dokument
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
28
Поени од реакции
84
Evo da se javim i ja nakon vise od pola godine.Od danas na dopuni, dokumenti: izvodi i potvrda, intervju 02.07.2019.
Ne znam sta bih rekao osim da sam jako besan i da cu da potrazim pravnu pomoc odmah, jer ovo sto ovi rade nema nigde na planeti zemlji.
Srecno svima u nastavku procesa!
Dovoljno je da probas isto sto i Headache a sto sam ti odavno poslao poruku da uradis i da povecas poprilicno sansu da dobijes drzavljanstvo a ne da sad teras neki inat jer si razumljivo izrevoltiran celom situacijom. Na kraju krajeva, ti imas mogucnost da das jos mali doprinos i pokusas da dobijes pasos za razliku od svih makedonaca sa foruma koji nazalost nemaju. Tvoj zivot, tvoja stvar ali moj ti je predlog da ostavis ego po strani i uradis kako sam ti rekao jer ako ne pokusas, zbog malo para i truda kajaces se ceo zivot. A pravdu neces svakako da nadjes ako pokusas da ides pravnim putem jer je ovo balkan.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.213
Dovoljno je da probas isto sto i Headache a sto sam ti odavno poslao poruku da uradis i da povecas poprilicno sansu da dobijes drzavljanstvo a ne da sad teras neki inat jer si razumljivo izrevoltiran celom situacijom. Na kraju krajeva, ti imas mogucnost da das jos mali doprinos i pokusas da dobijes pasos za razliku od svih makedonaca sa foruma koji nazalost nemaju. Tvoj zivot, tvoja stvar ali moj ti je predlog da ostavis ego po strani i uradis kako sam ti rekao jer ako ne pokusas, zbog malo para i truda kajaces se ceo zivot. A pravdu neces svakako da nadjes ako pokusas da ides pravnim putem jer je ovo balkan.
Teram neki inat? Reci mi da se salis, teram inat jer radim ono sto smatram da treba? Na kraju krajeva, moj zivot moja stvar, rekao sam sta cu ja da radim i nikog ne ubedjujem sta ko treba da radi. Nakon sto sam se dva puta izjasnio za narodnost i u DABC i u ministatstvu na intervju, sada cu i treci put da se izjasnjavam, po principu treca sreca, pa onda da probam i cetvrti put. Ovo je sve tragikomicno.
Srecno svima i zelim vam puno strpljenja i srece u ovome :)
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
109
Поени од реакции
462
Промени од денес

19340/2019 Преписката е нередовна... С'обштението е публикувано на 08.07.2022 г.
19483/2019 Преписката е нередовна.

*Прегледано до 20450/2019
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
 • Кључна ствар која се овде помиње је "чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето".
 • Да би нам било јасније потражићемо тај закон о здрављу, да видимо шта тамо пише.
 • Закон о здрављу Р.Бугарске: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
 • Из тог закона видимо оно што нас занима (слике испод)

чл. 61, ал. 1:

Прегледај го приврзокот 337705

чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2:

Прегледај го приврзокот 337706


Из свега приложеног, долази се до одговора да у медицинском документу треба да пише да не болујете од заразних болести по чл. 61, ал. 1 (слика 1) и од психичких болести по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 (слика 2).
Да ли мислиш да је испао проблем јер документ је од приватне клинике, а не од државне инситуције, тј. није из мог места пребивалишта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom