Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 март 2021
Мислења
56
Поени од реакции
22
Zdravo,
Ke saka li nekoj da preporaca preveduvac sto go priznavaat vo ambasada ?
Isto ako ne e problem da mi pisete koi dokumenti treba da se prevedat?
Fala odnapred
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Здраво, морав да го форматирам компјутерот па подоцна се сетив дека ми се избришаа информациите за преписка односно Молба номер и ПИН, каде ќе можам да ги најдам истите дали знаете ?
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Здраво, морав да го форматирам компјутерот па подоцна се сетив дека ми се избришаа информациите за преписка односно Молба номер и ПИН, каде ќе можам да ги најдам истите дали знаете ?
Од амбасада мора да ти дале официјален документ на кој што пишува број на молба и пин
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
И како е? Вреди ли чекањето и се останато за Европа? Поздрав

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Zavisi, koj kako se snajde...moja preporaka, dodeka se ceka da se uci jazik sto moze podobro, koj kade planira da zamine...bez jazik da znaes, na pr. germanski za u Germanija, Svajc, Austrija tesko da najdes dobra rabota ako ne si expert u nekoja rabota... Sertifikati (megunarodni priznaeni) e golema prednost da se ima, angliski prednost isto i t.n.... I do covekot e, uste ednas da kazam koj kako se snajde, razlicno e za sekoj...sepak podobro e odkolku kaj nas, finansiski se razbira...socijalen zivot njama ili retko...kaj nas toa e prednosta... Uste sum nov i jas, celo vreme rabota i doma...ke vidime ponatamu..pozdrav
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Дечки има ли некој барано документи за дедо/прадедо што има служено војска во БГ преку интернет?
Најдов и страна (www.archives.government.bg) и мејл (dvia@archives.government.bg), ама не знам што се да им пратам и дали воопшто ќе има некој одговор, или тие што знаат ако можам на страната директно да побарам по име и презиме?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
47
Дечки има ли некој барано документи за дедо/прадедо што има служено војска во БГ преку интернет?
Најдов и страна (www.archives.government.bg) и мејл (dvia@archives.government.bg), ама не знам што се да им пратам и дали воопшто ќе има некој одговор, или тие што знаат ако можам на страната директно да побарам по име и презиме?
Им ги пишуваш сите податоци со кои располагаш за конкретната личност.Мене ми одговорија брзо,ама за жал не најдоа ништо. IMG_20220624_132406.jpg
Автоматски споено мислење:

Ќе ве замолам,ако некој има вадено М1/М2 од Агенција за вработување во Скопје,да пише каде точно треба да се обратам да ми го издадат со променета ПРИПАДНОСТ НА ЗАЕДНИЦА.
Никој????
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Поздрав девојки и дечки:D

Како е? Глеам има некакви промени, па најдов конечно време да проверам што има и да ви пуштам еден апдејт. Прв пат го уклучувам мојо лаптоп после точно 30 дена, јеби га...европа, од работа - дома - спиеш - па на работа - дома...чекаш викенд..и то:D
и у текст док. ви пуштам 2 фајла што имам извадено последните 2-3 пати од преписки од 2019 година.
Денес проверув самофинална од 2019 (толку е времето), други промени не знам што има, ако имам време овие денови ќе извртам да видам што како.

@Bibo , ќе ти пуштам у порака сега упатство за преписките.

Поздрав на сите, фалете ми да ви кажам само и Ви посакувам среќичка со процедурата и промена на статуси у позитивно:pijani::цицки::D
Ваш чичо Алтаир:duel::misticen::anco:

zanci oni proveruvaat prepiski sto se oformeni podocna od 2019.Gledam polozitelno dale na nekoi sto se 23 000 of 2019.Jas sum 22xxx i seushte na finalna iako odensov bugarski dokument.

Stvarno ne mi e jasno kakov im e redosledot i kako tie sto se so 23 000/2019 odat na polozitelno ili dopolnitelno pred onie por 23xxx ???
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Им ги пишуваш сите податоци со кои располагаш за конкретната личност.Мене ми одговорија брзо,ама за жал не најдоа ништо.Прегледај го приврзокот 336419
Автоматски споено мислење:


Никој????
Значи за да го најдат кој е и да ми издадат документ не е доволно име и презиме него и чин и место каде служел, се тоа?
 
Член од
4 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
39
Промена денеска од финална во положителна.

Буквално денеска се промени околу 14:00.

Интервју 24/06/2019 во Софија, преку родител.

Бројчето е 1799Х/2019.

Се надевам после ова брзо ќе биде.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Промена денеска од финална во положителна.

Буквално денеска се промени околу 14:00.

Интервју 24/06/2019 во Софија, преку родител.

Бројчето е 1799Х/2019.

Се надевам после ова брзо ќе биде.
Bravo cestitkii!!!
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Zavisi, koj kako se snajde...moja preporaka, dodeka se ceka da se uci jazik sto moze podobro, koj kade planira da zamine...bez jazik da znaes, na pr. germanski za u Germanija, Svajc, Austrija tesko da najdes dobra rabota ako ne si expert u nekoja rabota... Sertifikati (megunarodni priznaeni) e golema prednost da se ima, angliski prednost isto i t.n.... I do covekot e, uste ednas da kazam koj kako se snajde, razlicno e za sekoj...sepak podobro e odkolku kaj nas, finansiski se razbira...socijalen zivot njama ili retko...kaj nas toa e prednosta... Uste sum nov i jas, celo vreme rabota i doma...ke vidime ponatamu..pozdrav
Фала за одговорот, со среќа.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Ljudi koji nisu mogli da rezervisu intervju, od 27.06.2022. mogu da rezervisu jer se ponistavaju zakazani intervjui koji su bili rezervisani do kraja ove godine. Takodje, ako je neko imao vec rezervisan intervju pa propustio iz nekog razloga morace da napravi nov e-mail nalog i sa njim da zakaze ponovo (mojoj sestri se desilo da nije mogla da rezervise novi intervju sa starim emailom koji je koristila kada je prvi put rezervisala), zato mislim da je najbolje na vreme napraviti novi email nalog i u ponedeljak odmah rezervisite jer ce brzo da se popuni zbog guzve. Evo procitajte sami na stranici za rezervisanje intervjua https://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc
 
Член од
8 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
17
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Koja je dalja procedura ? Sta mi je jos ostalo ?
Hvala puno na odgovoru
 
Член од
29 септември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
73
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Koja je dalja procedura ? Sta mi je jos ostalo ?
Hvala puno na odgovoru
Сега треба да ти потпиши вице президента на Блгарија и зимаш државјанство.
Со какви документи си? Кога беше на интервју и каде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom