Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
Здраво дечки. Имам БГ пасош со адреса Леге 6.

Сакам да патувам за Британија (Лондон) и прочитав на амбасадата дека за БГ државјани не треба виза, односно само важечки лична карта и пасош.
Има ли некој во групава во последно време да патувал за Британија и да каже дали можеби има уште некои административни процедури на аеродром или некој совет. Првпат патувам со БГ пасош негде надвор од МК.

Ви благодарам.
Ne ti treba viza :) samo vazecki pasos
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
756
Не си губете време за џабе, ако беше така сите бугари ќе се пишевме. :P
Ептен ми е сумњив муабетот со давање изјава дека си Бугарин ... и што е "трудо" (агенција за вработување) ?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
734
Поени од реакции
475
Ептен ми е сумњив муабетот со давање изјава дека си Бугарин ... и што е "трудо" (агенција за вработување) ?
Не држи вода од проста причина што сите кога отидовме на интервју рековме дека по националност сме Бугари. Не си ги трошете луѓе ни парите ни времето, ако немате документи што ги бараат, тоа ќе биде тоа.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
Не држи вода од проста причина што сите кога отидовме на интервју рековме дека по националност сме Бугари. Не си ги трошете луѓе ни парите ни времето, ако немате документи што ги бараат, тоа ќе биде тоа.
Da tocno i moi drugari veke i otkaz dobija poso ne dostavika vo rokot dokumenti poso nemaa so da dadat osven mk izvodi i potvrda od klub..nazalost..
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
29
Поени од реакции
25
vo mk davash izjava na notar i so taja izjava odish vo zavod za vrabptuvanje da ti go prepravat statusok od makedonsko vo bugarsko i posle prevod vo bg si prajs na toj dokument
Kako izjavivte kaj notar sto napisavte ako moze da spodelite posto sakam i jas da odam kaj notar fala
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
410
Поени од реакции
484
Можеш да дадеш изјава и дека си астронаут. Кој филм е ова од посредници само за цицање паричка. Јасно стои дека треба официјален документ од бг а не изјави од 150 денари на нотар.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
49
Поени од реакции
30
Ако може со македонски извод на раѓање кај што пишува “националност - бугарин” тогаш барајте некој тука да ви издаде таков извод во матично.

Јас мислам дека не може ама пробајте си среќата вие што почнувате процедура од почеток. :toe:
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2009
Мислења
67
Поени од реакции
31
Здраво дечки. Имам БГ пасош со адреса Леге 6.

Сакам да патувам за Британија (Лондон) и прочитав на амбасадата дека за БГ државјани не треба виза, односно само важечки лична карта и пасош.
Има ли некој во групава во последно време да патувал за Британија и да каже дали можеби има уште некои административни процедури на аеродром или некој совет. Првпат патувам со БГ пасош негде надвор од МК.

Ви благодарам.
Ќе прочиташ на сајтот на министерство на вншите работи на Република Бугарија.Таму се пишува али адресата нема никаква пречка да патуваш.Од Македонија ќе излезеш со Македонси пасош,а во Англија со бугарски.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
756
Ако може со македонски извод на раѓање кај што пишува “националност - бугарин” тогаш барајте некој тука да ви издаде таков извод во матично.

Јас мислам дека не може ама пробајте си среќата вие што почнувате процедура од почеток. :toe:
Во изводите од матично најблиску нешто до "националност" е полето "државјанство" што кај нас мора да си стои македонско дека нели ... изводот е изваден во Македонија

1655390692505.png

Иначе не наседнувајте на глупости. Ако ви текнува и периодот околу пописот се јавуваа разни кретени што тврдеа дека земале потврди од попишувачите и дека го сликале попишувачкиот прашалник.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
33
Поени од реакции
17
Во изводите од матично најблиску нешто до "националност" е полето "државјанство" што кај нас мора да си стои македонско дека нели ... изводот е изваден во Македонија

Прегледај го приврзокот 335585

Иначе не наседнувајте на глупости. Ако ви текнува и периодот околу пописот се јавуваа разни кретени што тврдеа дека земале потврди од попишувачите и дека го сликале попишувачкиот прашалник.
Аплицирав само со југословенски документи што има „националност“ (за среќа) = бугарин. Ќе видам дали ќе прифатат. Се надевам.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.953
Поени од реакции
3.455
*****Апдејт 17.06.2022*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

АПРИЛ 2022

11.04.2022 @Koce_ta - инт СОФ 30.05.2019 - родител
11.04.2022 @em1l1ja - инт СОФ 06.06.2019 - дедо и родител
11.04.2022 @Aleksandrija22 - инт СОФ 06.06.2019 - дедо и родител
11.04.2022 @daisyy - инт СОФ 10.06.2019 - родител
18.04.2022 @GeLee - инт СОФ 21.05.2019
18.04.2022 @Пецо - инт СОФ 30.05.2019 - изводи од дедо и брат
18.04.2022 @MM2 - инт СОФ 10.06.2019
27.04.2022 @RockyVr - инт СОФ 12.06.2019 - баба
27.04.2022 @planic85 - инт СОФ 10.07.2019 - воена книшка
XX.04.2022 @Planinar123 - инт СОФ ХХ.05.2019

МАЈ 2022
03.05.2022 @Bambi12 - инт СОФ 12.06.2019 - крштеница од баба
03.05.2022 @ajax090 - инт СОФ 12.06.2019 - крштеница од дедо

ЈУНИ 2022
14.06.2022 @marrkoski - инт СОФ 10.06.2019 - потврда и изводи од дедо


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ВРАТЕНИ ОД ДОПОЛНИТЕЛНА

@A.N.Z - инт СОФ 21.05.2019 - преку брат

ЈАНУАРИ 2021
13.01.2021 @man united@ - инт СОФ 03.07.2019 - потврда
19.01.2021 @SFRJ87 - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи
XX.01.2021 @Slejv198 - инт СОФ 26.06.2019 - родител
XX.01.2021 @Headache - инт СОФ 02.07.2019 - потврда, изводи и умреница
XX.01.2021 @Vlatko0306 - инт СОФ 11.07.2019 - потврда и изводи од прадедо
XX.01.2021 @DraganPP - инт СОФ ХХ.09.2019 - потврда и изводи
25.01.2021 @jankerot - инт СОФ 02.07.2019 - крштеница и венчаница од прабаба и прадедо
28.01.2021 @DinaMandarina - инт СОФ 04.07.2019 - 2 родитела

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 @megi289 - инт СОФ 19.08.2019
03.02.2021 @Maliot_princ - инт СОФ 03.07.2019 - потврда и изводи
04.02.2021 сестри на @dzordz1234 - задол 27.07.2019 - родител
05.02.2021 @Miky - инт СОФ 31.07.2019 - сведителство и изводи
09.02.2021 @Tefko - инт СОФ 13.08.2019 - родител
12.02.2021 братучед на @Anagals - инт СОФ 07.08.2019
12.02.2021 @sasko** - инт СОФ 20.08.2019 - потврда
12.02.2021 @Dimitrovski - инт СОФ 05.09.2019 - преку тетка
12.02.2021 сопруга на @vojkan88 - инт СОФ 24.09.2019
12.02.2021 @Martinh - инт СОФ 03.10.2019
12.02.2021 @Stefandjordj - инт СОФ 21.10.2019
XX.02.2021 @RealMashinennn - инт ХХ.07.2019 - преку родител
XX.02.2021 @The S- инт СОФ 03.09.2019 - дедо
XX.02.2021 @bibi20oh - инт СОФ ХХ.10.2019
24.02.2021 @born slippy - инт СОФ 14.08.2019 - документи од брат и потврда
25.02.2021 @Mite1992 - инт СОФ 10.12.2019 - брат
26.02.2021 @MadA@FakA - инт СОФ 03.10.2019

МАРТ 2021
01.03.2021 @BRLIV1 - инт СОФ 14.10.2019 - изводи, потврда и документи од сестра
01.03.2021 @Stanipadni - инт СОФ 15.10.2019
04.03.2021 @Bibo - инт СОФ 19.09.2019 - 2 родителa
XX.03.2021 @The_IRON_MAN - инт СОФ 18.09.2019
ХХ.03.2021 @Zarce123@ - инт СОФ 28.10.2019 - изводи и потврда
10.03.2021 @gooce
12.03.2021 сестра на @Lawyer2017 - инт СОФ 20.11.2019
15.03.2021 @TM88 - инт СОФ 29.10.2019
16.03.2021 роднина на @milky - инт СОФ 08.10.2019
17.03.2021 сопруг на @DinaMandarina - инт СОФ 04.12.2019 - поредок и потврда
ХХ.03.2021 сопруга на @Sampion
ХХ.03.2021 @marjann123 - инт БТ ХХ.10.2019
XX.03.2021 @Gaius - инт СОФ 02.10.2019 - родител
XX.03.2021 @Miki sc
ХХ.03.2021 @Kocani@* - инт СОФ 23.01.2020 - преку брат
22.03.2021 @ostajse - инт СК 11.2019
23.03.2021 @JustMe123 - инт СОФ 16.01.2020
23.03.2021 @tecaizbeca - инт СОФ 16.01.2020
24.03.2021 сопруг на @Sara2018 - инт СОФ 08.01.2020 - потврда
24.03.2021 @Kostic17 - инт СОФ 21.01.2020
24.03.2021 @Peroronchino - инт 04.02.2020
25.03.2021 @Coolgirl89 - инт 15.01.2020 - брат, дедо и потврда
26.03.2021 @Paola - инт СОФ 14.01.2020 - родител

АПРИЛ 2021
01.04.2021 @panterce4 - инт СОФ 14.02.2020
02.04.2021 сестра на @Slagjann - инт СОФ 12.02.2020
06.04.2021 сестра на @jovanxzzy - инт 06.12.2019
09.04.2021 @saleelektrik - задол 11.02.2020 - инт НИШ 29.10.2019
09.04.2021 @Mniko - задол 06.08.2020 - инт ХОЛ 17.06.2020
ХХ.04.2021 @Frau - задол 06.08.2020 - инт СК 18.05.2020
24.04.2021 @ajdutin - инт СОФ 09.09.2020 - документи од дедо 1916
26.04.2021 @Tlo88 - задол 17.09.2020 - инт 16.07.2020

МАЈ 2021
11.05.2021 @LoloMK - инт 14.08.2020 - изводи
14.05.2021 @Lawyer2017 - загол 03.09.2020 - инт 22.06.2020
20.05.2021 сопруга на @Keko1986 - инт СОФ 28.10.2020
20.05.2021 мајка на @milo89 - инт СОФ 30.10.2020
20.05.2021 @Dzoni Dep - инт НИШ 01.07.2020
ХХ.05.2021 @mariopasadena инт СОФ ХХ.08.2020

ЈУНИ 2021
06.06.2021 @branko1 - задолж 01.02.2021 - инт БТ 18.08.2020 - родител
06.06.2021 @Teacher16 - инт СОФ 01.02.2021
09.06.2021 пријателка на @vojkan88 - инт СОФ 18.11.2020 - потврда и изводи од прадедо
09.06.2021 @Akac - инт СОФ 25.11.2020
25.06.2021 @alanser - инт 31.12.2020

ЈУЛИ 2021
26.07.2021 @niikoolaa - задолж 23.03.2021 - инт БЕО 09.12.2020 - воена книшка
07/08.2021 @Ednostavna - инт СК 06.2020 - преку родител

АВГУСТ 2021
02.08.2021 @Makva - задолж 19.03.2021 - инт СК 03.11.2020
12.08.2021 @Vaga77 - задолж 13.04.2021 - инт СК 15.01.2021
12.08.2021 @@bojan@ - инт СК 23.11.2020
12.08.2021 @Vikicakikica и сопругот - инт СК 25.11.2020
13.08.2021 @Vincere - задолж 14.04.2021 - инт БТ 29.10.2020
18.08.2021 @PoLyPoLy - инт БТ 29.09.2020
24.08.2021 @dejan_111 - инт БТ 16.11.2020
ХХ.08.2021 @Hleb - задолж 05.2021 - инт БТ 03.12.2020

СЕПТЕМВРИ 2021
29.09.2021 @SlavisaMali - задолж 04.2021 - инт БТ 14.10.2020 - изводи и потврда
29.09.2021 @Čičotransbobi - задолж 18.06.2021 - инт БТ 17.12.2020

ОКТОМВРИ 2021
26.10.2021 мајка му на @Itsmee - задолж ХХ.06.2021 - инт БТ ХХ.03.2021

НОЕМВРИ 2021
08.11.2021 @Tamanka - инт МК 21.04.2021
XX.11.2021 @viktorxd - инт СК 08.2021 - преку родител
24.11.2021 @Ronaldicious - инт БТ ХХ.03.2021

МАЈ 2022
ХХ.05.2020 сопруга на @DonDare - инт ХХ.12.2021
30.05.2022 @DankanPenderhughes - инт ХХ.12.2021


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА


@Koce Zafir - инт СОФ 15.04.2019
@Laze123 - инт СОФ 24.04.2019
@SlipperyHeights - инт СОФ 24.04.2019 - прадедо пред 1918
@vajs - инт СОФ 30.04.2019 - извод од прадедо и потврда
@Soundproof - инт СОФ 30.04.2019
сопруга на @sterjovmk - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
@alexander1963 - инт СОФ 07.05.2019
Стеф, пријател на @Altair75 - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
@Ivan74 - инт СОФ 08.05.2019
@Rossy - инт СОФ 13.05.2019
@VaseAmani - инт СОФ 13.05.2019
@Paul Kersey - инт СОФ 14.05.2019
@DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
@link4aa - инт СОФ 20.05.2019
@Karas Sk - инт СОФ 22.05.2019 - изводи од прадедо
@Krismarkic - инт СОФ 28.05.2019 - изводи од баба и дедо
@Тартл Јунит - инт ХХ.05.2019
@VaseSK - инт СОФ ХХ.05.2019
@AudiR8 - инт СОФ ХХ.05.2019
братучетка на @Blgarceto - инт СОФ 31.05.2019 - потврда
@Kaluge
Сопруга на @Oktavijan
@Makedonec1993 - инт СОФ 04.06.2019 - венчаница и изводи од прадедо
@Princess7 - инт СОФ 04.06.2019 - потврда
@jakvla - инт СОФ 04.06.2019
@jamieson - инт СОФ 06.06.2019 - документи од дедо и потврда
@KALJO123 - инт СОФ 10.06.2019 - брат и происход
@perka1 - инт СОФ 18.06.2019 - потврда
@Zyzzz91 - инт СОФ 20.06.2019 - потврда и изводи
@@@@@ - инт СОФ 19.06.2019 - потврда
@mekillaz - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

СЕПТЕМВРИ 2021

ХХ.09.2021 сопруг на @Bokj - инт БТ 10.03.2021

НОЕМВРИ 2021
16.11.2021 @nepoznat1 - инт 24.08.2021 - изводи од прадедо

АПРИЛ 2022
21.04.2022 @Bulgarian 91


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПРИМЕНИ МОЛБИ

ОКТОМВРИ 2021

15.10.2021 @Nikola998

ДЕКЕМВРИ 2021
ХХ.12.2021 @DonDare - воена книшка

ЈАНУАРИ 2022
24.01.2022 @Bokj - инт БТ 20.09.2021

ФЕВРУАРИ 2022
ХХ.02.2022 @Kate V - инт СК ХХ.02.2022 - родител

АПРИЛ 2022
ХХ.04.2022 @frommer

МАЈ 2022
30.05.2022 @Shekisehi
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki Sakam da dobijam nekoja informacija vo vrska so zakazuvanjeto za podiganje na bulgarskoto grazdanstvo na web stranicata za zakuzuvanje za podiganje ne mozam da dobijam potvrda za zakazaniot termin ili mozebi pogresno nesto pravam pa nekoj ako znae nesto I ako moze nekako da mi pomogno ke mu bidam mnogu blagodaren.
 
Член од
21 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
5
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване

Времетраење на овој статусот низ годинете? Благодарам:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom