Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 март 2015
Мислења
39
Поени од реакции
33
Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
655
Поени од реакции
970
На татко ми брат уште од 2008 има Бугарско државјанство. За колку време оди процедурата за да добие државјанство и пасош?
А дали можи јас преку чичко ми исто така брзо да добијам?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
217
Поени од реакции
427
На татко ми брат уште од 2008 има Бугарско државјанство. За колку време оди процедурата за да добие државјанство и пасош?
А дали можи јас преку чичко ми исто така брзо да добијам?
Jas mislam deka preku cicko je davaat . Ama ne sum siguren bidejki sea e zategnato i moras predci . A cicko ti ne ti e predok fakticki. Ili pak roditel(majka tatko)
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
655
Поени од реакции
970
Jas mislam deka preku cicko je davaat . Ama ne sum siguren bidejki sea e zategnato i moras predci . A cicko ti ne ti e predok fakticki. Ili pak roditel(majka tatko)
Сепак ми е крвно сродство на татко ми брат. Не знам зошто претци кога овај ми е најблизок. Имам пра пра дедо ама за него документи оди барај, не знам ни кога е роден.

А добро еве татко ми да заопчни процедура, за 1 година че го извади?

Исто така чичко ми кога вадел државјанство на времето, фамилијата, татко ми браќата негови, се пишани бугари. Дали то е заведено во Софија и дали е плус за мене то?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.289
А добро еве татко ми да заопчни процедура, за 1 година че го извади?
Мало морген за 1 година, околу 3 години рачунај трае од интервју (а прашање е кога најрано може да добие термин за интервју), но како што ти кажаа: прашање е воопшто дали татко ти би добил државјанство, потребно е да докаже бугарско потекло, а брат не е потекло па нема гаранција дека ќе помине. А за тебе ако аплицираш преку чичко па дефинитивно нема шанси. Едина шанса е прво татко ти да добие државјанство (ако има среќа, за 3 години) па после ти на основа на државјанството на татко ти да аплицираш, ама рачунај минимум 6-7 години ќе те фати вкупно додека да добиеш.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
217
Поени од реакции
427
Сепак ми е крвно сродство на татко ми брат. Не знам зошто претци кога овај ми е најблизок. Имам пра пра дедо ама за него документи оди барај, не знам ни кога е роден.

А добро еве татко ми да заопчни процедура, за 1 година че го извади?

Исто така чичко ми кога вадел државјанство на времето, фамилијата, татко ми браќата негови, се пишани бугари. Дали то е заведено во Софија и дали е плус за мене то?
Cicko ti kako moze da ti e predok? Moras da vleces linija od tatko majka pa se do pradedo i sl. Sega mislam deka nema sansi da se dobie preku cicko! Mnogu se zategnati rabotite . Ako tatko ti imase
Veke togas nema greska megutoa brat mu ne e tvoj predok i ne moze da bide. Mislam ova e moe mislenje.
 
Член од
2 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво!Од кај се вади лекарско уверение во Битола?
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
34
Поени од реакции
10
Mi treba nekoj covek da provere vo arhiva za eden dokument za da dokazam poteklo, ama problem e sto 2 meseca se trudam da najdam takov covek(so naplata za uslugata) ama bez uspeh :/. Imate li preporaka od nekoj?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
46
Има промени кај следниве преписки:
16857/2019; 16858/2019; 16890/2019; 16894/2019; 16895/2019; 16900/2019; 16901/2019; 16902/2019; 16903/2019
Јас сега ги проверував,да видам до каде стасале
@Bibo
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
15
Поени од реакции
4
Каков е овој статусПрегледај го приврзокот 333524
Автоматски споено мислење:

Каков е овој статусПрегледај го приврзокот 333524Прегледај го приврзокот 333531
Каков е овој статусПрегледај го приврзокот 333524
Автоматски споено мислење:

Каков е овој статусПрегледај го приврзокот 333524Прегледај го приврзокот 333531
Istoto go imam i jas od 23.03.2022 daj nekoj koj znae neka odgovori
 

Kajgana Shop

На врв Bottom