Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 мај 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Како не ја терале, ама по дома :D Дај нека не ве лажат само пари да ви земат
Искрено првпат и прашувам, најдов оригинал документ дома и викам да се пробам, не губам ништо, ама не знам од кај да почнам :)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
388
Поени од реакции
470
Искрено првпат и прашувам, најдов оригинал документ дома и викам да се пробам, не губам ништо, ама не знам од кај да почнам :)
Со документи не ти треба никој, без документи пак нема да завршиш и со некој. Оди поднеси ако ги имаш правите документи и чекај, посредникот ти е да ти пополни декларација бла бла додека поднесеш, после не е вреден ни колку тоалет папир.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Со документи не ти треба никој, без документи пак нема да завршиш и со некој. Оди поднеси ако ги имаш правите документи и чекај, посредникот ти е да ти пополни декларација бла бла додека поднесеш, после не е вреден ни колку тоалет папир.
Значи можам во било кој конзулат тука? Да појдам да видат што имам и би ме упатиле што друго од документи за поднесување?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
388
Поени од реакции
470
Значи можам во било кој конзулат тука? Да појдам да видат што имам и би ме упатиле што друго од документи за поднесување?
Зависи каде, во секоја држава е различно. Кај нас звониш и ти закажуваат термин за да ги доставиш документите.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Зависи каде, во секоја држава е различно. Кај нас звониш и ти закажуваат термин за да ги доставиш документите.
Муабетот ми е дека не знам што документи ми требаат :)
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Фала :)
Автоматски споено мислење:

Не најдов ништо конкретно :)
Автоматски споено мислење:

бев на таа страна ама ме интересира документиве, какви изводи ми требаат и дали треба да се заверат и преведат
Исто и јас барам, не е само да се јавиш и да закажиш во конзулат а да појдиш без ништо. Ако имаш инфо, те молам пиши :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
34
Муабетот ми е дека не знам што документи ми требаат :)
Список на документи
Формулари
Овластени преведувачи
Сите документи издадени од македонски институции ќе треба да ги преведеш на бугарски од преведувач овластен од амбасадата. Преводите ги носиш за заверка во амбасадата.
Во амбасадата можеш да ги добиеш и сите други информации и да прашаш за закажување на интервју. Прашањата ги има постирано на темава многу пати.
Хинт: ако комуницираш со вработените на (официјален) бугарски или барем покажеш дека се обидуваш може да добиеш и пољубезен однос од нивна страна.
Освен доказот за потекло другата битна работа е сите изводи кои ти го докажуваат потеклото до предокот чиј документ ќе го приложиш како доказ во процедурата треба да ти бидат поврзани, од тебе до тој предок, пожелно без разлики во имиња, презимиња и датуми за да си заштедиш на главоболки понатаму.
За лекарското има некои нови информации, побарај во темата назад, напишано е.
Уште информации имаш тука и тука, само што некои од нив се можеби и не толку ажурирани со последните промени.

Не сакам да звучам арогантно, ама во ера на Google живееме. Користи Google Search и Translate за непознати термини. Не чекај другите да ти ги завршат работите, посебно не разно-разни посредници кои се многу ангажирани да ти ги стават рацете во џеб, ама не баш и за исполнување на договореното.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Список на документи
Формулари
Овластени преведувачи
Сите документи издадени од македонски институции ќе треба да ги преведеш на бугарски од преведувач овластен од амбасадата. Преводите ги носиш за заверка во амбасадата.
Во амбасадата можеш да ги добиеш и сите други информации и да прашаш за закажување на интервју. Прашањата ги има постирано на темава многу пати.
Хинт: ако комуницираш со вработените на (официјален) бугарски или барем покажеш дека се обидуваш може да добиеш и пољубезен однос од нивна страна.
Освен доказот за потекло другата битна работа е сите изводи кои ти го докажуваат потеклото до предокот чиј документ ќе го приложиш како доказ во процедурата треба да ти бидат поврзани, од тебе до тој предок, пожелно без разлики во имиња, презимиња и датуми за да си заштедиш на главоболки понатаму.
За лекарското има некои нови информации, побарај во темата назад, напишано е.
Уште информации имаш тука и тука, само што некои од нив се можеби и не толку ажурирани со последните промени.

Не сакам да звучам арогантно, ама во ера на Google живееме. Користи Google Search и Translate за непознати термини. Не чекај другите да ти ги завршат работите, посебно не разно-разни посредници кои се многу ангажирани да ти ги стават рацете во џеб, ама не баш и за исполнување на договореното.
Ти благодарам многу, ова е тоа што го барав :) некоја насока за да почнам :) на google моментално дава за старата постапка, и само вести дека има нови правила. А јас ни старата постапка не ја знаев, и сега случајно при продажба на куќа од дедо ми баба ми најдовме стар оригинал документ :)
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
55
Поени од реакции
52
Zdravo,intervju na 19.06.2019 ,so izvodi i potvrda od drustvo ,deneska staven na dopolnitelna.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
84
Поени од реакции
28
Здраво.Има некој информација за превод на возачките дозволи ?.Имаше застој долго време.Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom