Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Колку што се сеќавам мене статусот ми се појави некаде средина на октомври, значи статус кво веќе +6 месеци :)
Мене во Декември ми се смена. Што значи би можело да мрдни, кога во Декември влегов во финална, би требало да се реши. Или пак нашите од клуб ги имаат ставено на друго место, па ко ќе го добијат то што го сакаат, на сите одма ќе ни дадат зелено светло. Претпоставки, само претпоставки...
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
34
So kakvi dokumenti beshe ? Posto ne te gledam na spisok ...spodeli da znaeme.

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Имам пишано неколку страни наназад, со се датуми иначе со порврда од дедо од 1918г и родствени врски од брат
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво здраво.

Ме интересира дали некој подигнал Удостоверение скоро и дали е потребна адреса различна од општина Средец?
Видов дека треба да се однесат слики и да се платат 50 лева, но за адресава не сум сигурна дали може да се употреби таа (ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарија).

Дали после подигањето на Удостоверението, може посредник да аплицира за ЕГН (или мора лично) ?
И дали потоа од кога ќе излезе ЕГН може да се сликаш за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје?


ПС. не прашувам за мене, но документите со кои е аплицирано се свидетелства од дедо (оригинал), на бугарски јазик + потврда од клуб.
Указ 38/2022 од 29.03. Интервју 29.05.2019
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
396
Поени од реакции
360
дали за влез во Бугарија е потребен тест?Благодарам за одговорот.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
48
Поени од реакции
25
дали за влез во Бугарија е потребен тест?Благодарам за одговорот.
Да
Автоматски споено мислење:

дали за влез во Бугарија е потребен тест?Благодарам за Најубаво отвори министерство на здравство на Република Бугарија и таму пишува што треба.
Автоматски споено мислење:

Здраво здраво.

Ме интересира дали некој подигнал Удостоверение скоро и дали е потребна адреса различна од општина Средец?
Видов дека треба да се однесат слики и да се платат 50 лева, но за адресава не сум сигурна дали може да се употреби таа (ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарија).

Дали после подигањето на Удостоверението, може посредник да аплицира за ЕГН (или мора лично) ?
И дали потоа од кога ќе излезе ЕГН може да се сликаш за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје?


ПС. не прашувам за мене, но документите со кои е аплицирано се свидетелства од дедо (оригинал), на бугарски јазик + потврда од клуб.
Указ 38/2022 од 29.03. Интервју 29.05.2019
Отвори 1272 на кајгана форум и таму има се што ти треба.
 
Член од
27 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
3
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Од Нередовна во образувана и сега сум на трет статус задолжително с'гласуване
Автоматски споено мислење:


Колку е целиов текст вистина и дали некој веќе знае која точно ќе биде новата постапка?

Благодарам
Не верувај ништо на про Српските медиуми.. не е точно
 

Attachments

Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90

Колку е целиов текст вистина и дали некој веќе знае која точно ќе биде новата постапка?

Благодарам
Ако вервиш на Охридско мајмунски медиуми тогаш точен е. Да знајш кој е газда на охридскај немат ни да го отвориш поќе
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
74
Поени од реакции
394
Дали има некој линк каде може да се следи кога има нов указ?
Нема линкови , проверуваш од списокот од @Altair75 еден по еден или по датум кој како е на кој статус.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Ако вервиш на Охридско мајмунски медиуми тогаш точен е. Да знајш кој е газда на охридскај немат ни да го отвориш поќе
Преземено е од Плус инфо ова е исто како едно време нон стоп што пишуваа ќе сме иделе во војска ќе ни го одземале масовно државјанствата итн итн ЈугоСрпска анти Бугарска пропаганда
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
Нема линкови , проверуваш од списокот од @Altair75 еден по еден или по датум кој како е на кој статус.
Поздрав @Peroronchino :pijani:
и здраво на сите

Овие денови имаше неколку укази и промени кај некој статуси кај преписки по конзулски пат. Додека работев, имав можност и по нешто да проверувам и бележив колку времето ми дозволува, па денес склопив листата у пдф и статусите. Од новите 2022 и 2021 што се на образувана, финална, допуна и дали има нови преписки немам проверувано се, нешто има додадено и изменето. Оваа е што ми излезе од промени у статусите:
======================
======================
Указ N: 40/2022
Дата на потпис на указ: 01.04.2022
Дата на објава на указ: 18.04.2022


27830/2019 - Турција

---------------------------
Промена во положително:

20415/2019 - Положително од 18.04.2022
27704/2019 - Положително од 18.04.2022
27712/2019 - Положително од 18.04.2022
---------------------------

Промена од финална во нередовна:

16860/2019
16861/2019
23015/2019
23024/2019
23031/2019
23039/2019
23043/2019
23050/2019
23194/2019
23295/2019

======================
======================
Указ N: 43/2022
Дата на потпис на указ: 11.04.2022
Дата на објава на указ: 19.04.2022

--------------------

10494/2019 -Израел
10571/2019 -Израел
10714/2019 -Македонија
12750/2019 -Турција
13805/2019 -Израел
15040/2019 -Рус/Укр/Мол
15447/2019 -Турција
15455/2019 -Турција
15517/2019 -Рус/Укр/Мол
15519/2019 -Рус/Укр/Мол
15522/2019 -Рус/Укр/Мол
15523/2019 -Рус/Укр/Мол
15541/2019 -Турција
15665/2019 -Рус/Укр/Мол
15825/2019 -Рус/Укр/Мол
15977/2019 -Рус/Укр/Мол
15982/2019 -Рус/Укр/Мол

======================
======================

Указ N: 45/2022
Дата на потпис на указ: 11.04.2022
Дата на објава на указ: 20.04.2022

------------------------

10006/2019 -Рус/Укр/Мол
14524/2019 -Рус/Укр/Мол
14593/2019 -Македонија
15029/2019 -Рус/Укр/Мол
15030/2019 -Рус/Укр/Мол
15451/2019 -Рус/Укр/Мол
15452/2019 -Турција
15463/2019 -Турција
15467/2019 -Турција
15471/2019 -Турција
15834/2019 -Рус/Укр/Мол
15886/2019 -Рус/Укр/Мол
15955/2019 -Рус/Укр/Мол
15993/2019 -Рус/Укр/Мол

Еве и листа со преписки по конзулски пат, апдејтирани се новите укази и промени у статуси... кој што му треба и што следи ке се снајде и ке си најде инфо... разбираш:D

Убав празник Ви посакувам на сите.... Поздравченце:pistoldz::pijani:
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom