Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Ќе те одбијат да си знаеш уште од сега има стотици одбиени ти праќам поздрав од самата амбасада од каде што ја имам информацијата
Ajde ako si tamo treba da znaes deka se dogovorija da ne baraat star dokument na tie sto se pred mart 2021 pocnata procedura i od 1 april trebase da pocnat da se menuvaat statusite.Mozi ke me odbijat neznam ama tie dokumenti mi rekoa da gi odnesam od bg zdruzenie tie gi odnesov pa sega zdravje
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
467
Ajde ako si tamo treba da znaes deka se dogovorija da ne baraat star dokument na tie sto se pred mart 2021 pocnata procedura i od 1 april trebase da pocnat da se menuvaat statusite.Mozi ke me odbijat neznam ama tie dokumenti mi rekoa da gi odnesam od bg zdruzenie tie gi odnesov pa sega zdravje
Поточно 20 март 2021 година а тоа сликата е далеку од амбасада.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
4 март 2021
Мислења
15
Поени од реакции
2
Заплаштането на д'лжимата сума можете да изв'ршите по банков п'т по сметка на ДАА: БНБ – ЦУ, Софија, пл. „Кнјаз Александ'р І“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSD – за страната или“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSF – за чужбина, като в графи:
- „вносител“ трјабва да са отразени Вашето име и входјашт номер;
- „основание“ – „копија от документи“.
Молја, в'в вносната бележка да отразите коректно входјаштија номер на Вашето писмо и името на зајавителја, а за јуридически лица – МОЛ и БУЛСТАТ.
Автоматски споено мислење:


Уведомјавам Ви, че д'лжимата от Вас сума за изготвјане на исканите от вас копија в'злиза на 22.00 (двадесет и два) лв., формирана както следва: 5.00 лв. – д'ржавна такса за подаване на зајавление за изв'ршване на справка; 1.00 лв. – цена за изготвјане на 4 бр. ксерокопија от архивен документ (0.25 лв./лист); 8.00 лв. – цена за заверка на архивен документ (2 х 2.50 лв. – цена за заверка на п'рва страница от архивен документ; 2 х 1.50 лв. – за всјака следваштата страница); 6.00 лв. – цена за изготвјане на 2 бр. дигитални копија от архивен документ (3.00 лв./ страница); 2.00 лв. – поштенски разходи.
I jas imam slicno dobieno od arhivot ama dali vo banka tuka vo evra presmeta i plati deka nema opcija od Makedonija da se plaka direktno vo levovi ?
 
Член од
3 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo na site. Mi treba mala pomos
So znaci ovaj status
Приета молба с входјашт (15 10 2021)
I koj e nareden
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Зна ли неко колико тренутно има незавршених предмета за 2019,2020,2021...?
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2019
Мислења
121
Поени од реакции
80
Jas mislam deka od 2019 uste edno 17000 predmeti ostanaa (gi ripaa tie so klub) iako sega neso ko bajagi do 16000 ti predmet se (samo so roditel i star dok gi rabotea mesec maj 2019). Do 12000 taka se potpisani i izdadeni drzavjanstva. 2020 ima 11000 i 2021 ima okolu 22000 predmeti. Ministerkata kaza neso deka kje formirala rabotna grupa za poteskotiite da gi nadminat min za pravda i viceprezidentot. Kje treba po edno 5000 predmeti da gi pregleduvaat i potpisuvaat mesecno kako zadolzitelna so ja ubrzaa pa taka i ova inaku mnogu kje se ispozaglavat.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
467
Jas mislam deka od 2019 uste edno 17000 predmeti ostanaa (gi ripaa tie so klub) iako sega neso ko bajagi do 16000 ti predmet se (samo so roditel i star dok gi rabotea mesec maj 2019). Do 12000 taka se potpisani i izdadeni drzavjanstva. 2020 ima 11000 i 2021 ima okolu 22000 predmeti. Ministerkata kaza neso deka kje formirala rabotna grupa za poteskotiite da gi nadminat min za pravda i viceprezidentot. Kje treba po edno 5000 predmeti da gi pregleduvaat i potpisuvaat mesecno kako zadolzitelna so ja ubrzaa pa taka i ova inaku mnogu kje se ispozaglavat.
Секако се испозаглавени а и додека не се договорат како они сакаат ќе кочат и ќе одбиваат.
Дента кога ќе договорат ќе им дадат на сите зелено светло за пасош без разлика на документите.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Секако се испозаглавени а и додека не се договорат како они сакаат ќе кочат и ќе одбиваат.
Дента кога ќе договорат ќе им дадат на сите зелено светло за пасош без разлика на документите.
Е што чекаат? Некои договори со Мк? Еве отвориле во Битола нов бугарски клуб.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Jas mislam deka od 2019 uste edno 17000 predmeti ostanaa (gi ripaa tie so klub) iako sega neso ko bajagi do 16000 ti predmet se (samo so roditel i star dok gi rabotea mesec maj 2019). Do 12000 taka se potpisani i izdadeni drzavjanstva. 2020 ima 11000 i 2021 ima okolu 22000 predmeti. Ministerkata kaza neso deka kje formirala rabotna grupa za poteskotiite da gi nadminat min za pravda i viceprezidentot. Kje treba po edno 5000 predmeti da gi pregleduvaat i potpisuvaat mesecno kako zadolzitelna so ja ubrzaa pa taka i ova inaku mnogu kje se ispozaglavat.
А колико тренутно предмета прегледају месечно?
Ако буду радили 5000 месечно то је експресно брзо.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Ajde ako si tamo treba da znaes deka se dogovorija da ne baraat star dokument na tie sto se pred mart 2021 pocnata procedura i od 1 april trebase da pocnat da se menuvaat statusite.Mozi ke me odbijat neznam ama tie dokumenti mi rekoa da gi odnesam od bg zdruzenie tie gi odnesov pa sega zdravje
Ја немам ништо против тебе ама и мене ме одбија два пати... виновник е зашто не издава документи во кои е впишана етничката припадност... тоа се тие документи за потекло
 

Kajgana Shop

На врв Bottom