Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
16042/2019
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
16057/2019
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Значи, до тука некаде се стигнати финална-положително.

Колку вкупно преписки има во 2019? - Мислам дека беа 28 000 ама не сум сигурна, ако е некој поупатен нека каже.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
176
Поени од реакции
204
Ги стегнаа работите за жал, до лани летово немаше одбиени со секакви документи. После пописот уште повеќе ќе стегаат бугарска работа.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
386
Поени од реакции
466
Nie od 2020 sto sme bile na intervju,a sme na finalna,koj znae uste kolku ke cekame za razgleduvanje,ako uste se na 2019
биди среќен да не стигнеш брзо на ред додека се овака расположени ако не си со асли бугарски предци.
 
Член од
4 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
27
Zdravo na site
Se izvinuvam sto sum off topic no bi sakal dokolku nekoj ima iskustvo so ovaa rabota da mi odgovori. Sakam da kupam kola vo Germanija koja ke bide na bugarskite dokumenti na koi sum Maryan a treba da ja prevedam makedonskata vozacka dozvola na koja sum Marjan. Taka ke ima ne soglasuvanje vo iminjata i pretpostavuvam deka bi imal problem dokolku me zastane policija. Znam deka trebase da ja prevedam vo Bugarija no nemav vreme, samo sto go zedov pasosot zaminav vo Germanija. Ve molam dokolku nekoj znae nesto vo vrska so ova da odgovori.
Golem pozdrav

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
229
Здраво другарчиња,

Сакам да прашам дали има нешто забрзување во вадењето на бг пасош, дали има нешто ново се немам приклучено на странава некој месец заради преселба во сранство.

Поздрав
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
117
Поени од реакции
50
Zdravo , dali znaete kolku vreme se ceka vo ambasadata vo bugarija Za slikajne otkako ke se zeme drzavjanstvoto
Автоматски споено мислење:

Значи дека треба да одиш до Битола за да си го подигнеш државјанството со 2 слики, уплатница и да си напишеш служебна адреса во Софија ул. Леге 6

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
toj veke e zemeno drzavjanstvo, ima adresa i sega ostanuva uste za slikajne, ako sakate malku da mi objasnite ve molam :D
intervjuto bese vo sofija, no imase problem so odenje vo bugarija dali sega ima nekakvi sansi da se ode vo sofija
 
Последно уредено:
Член од
3 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo imam problem so bg pass
Mi pomina pasoso e sega problemo bese bev na edna adresa prijaven a go menale imeto na mestoto i avotmatski sum bez adresa mora da se prijavam na dr adresa ama momentalno sum stranstvo ne mozam da pojdam do bg a konzulatot e mn daleku dali znaj nekoj so mozi da go sredi to i dali ke mozi bez polnomostvo da se napraj promena na adresa
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
Од денеска има нови ставки на положително. Последниот е 16090/2019 година
Изгледа не одат по ред - 16059, 16061,16065, 16072, 16074, 16078...се на финална. Дел од предметите помеѓу 16057 и 16090 се на финална, а дел се преминати во положително.


16105/2019
16109/2019
16112/2019
16113/2019
16121/2019
16122/2019
16125/2019
16140/2019
16146/2019
16150/2019
16157/2019
16171/2019
16174/2019
16180/2019
  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Истанбул-Турција. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
16126/2019
  • Mолба с входјашт N:16126/2019/05.06.2019 13:57 е прекратена с'с заповед лс-09-107/14.10.2019
16177/2019
16179/2019
  • Вече сте получили удостоверение по тази преписка
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2016
Мислења
117
Поени од реакции
50
ako ima nekoj Pradedo ili dedo roden pred 1895 godina pisejte mi vo inbox da proveram dali go ima vo arhivata nekoj sto nema mi treba Ime Prezime I grad ili selo deka so e ziveal ili poteknuvva
 
Член од
5 април 2022
Мислења
1
Поени од реакции
3
Zdravo na site!

Imav intervju 07.2020, na finalna sum od 03.2021. Imam aplicirano preku dedo koj ucel vo bugarska gimnazija od kade shto imam dostaveno orginalna bugarska uchenichka knishka i orginal izvodi od tatko i dedo.

Dali nekoj vo slicna situacija bil vraten na dopolnitelna, i shto dokumenti dostavil?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom