Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
703
Поени од реакции
1.886
Колку трае процедурата ако поднесам оваа година, одприлика?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
32
Поени од реакции
60
Dali nekoj zane za vakov slucaj i kako da se resi? Moj prijatel pred poveke od 14-15 god. dobil ukaz , no ne go podignal bidejki vo momentot so lotarija zaminal za Amerika. Sega ke si dojde i saka da izvadi BG pasos. Nema podatoci ni tocno koj ukaz , ni koja godina ima dobieno. Kako da dojde do ukazot? Dali ako odi na salter vo Ministerstvoto bi go pronasle ? Molam za bilo kakva informacija. Odel preku posrednik od koj nema ni traga ni glas.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
18
Поени од реакции
6
Mojot pradedo(so isto prezime) bil roden i ziveel vo 100% bugarsko selo(proveriv tuka http://macedonia.kroraina.com/vk/vk_2_07.htm). Sega, ke trebam da pobaram dali ima stari dokumento, no ako ne najdam ke imam li sansi so izvod na umrenica kade sto pisuva rodno mesto i da izvadam potvrda od bugarski kulturen klub deka bil roden vo 100% bugarsko selo? Isto taka prezimeto mi zavrsuva so "ov".
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Dali nekoj zane za vakov slucaj i kako da se resi? Moj prijatel pred poveke od 14-15 god. dobil ukaz , no ne go podignal bidejki vo momentot so lotarija zaminal za Amerika. Sega ke si dojde i saka da izvadi BG pasos. Nema podatoci ni tocno koj ukaz , ni koja godina ima dobieno. Kako da dojde do ukazot? Dali ako odi na salter vo Ministerstvoto bi go pronasle ? Molam za bilo kakva informacija. Odel preku posrednik od koj nema ni traga ni glas.
Нека оди во Софија во министерство за правосудие и нека побара да го најдат под име, презиме и датум на раѓање.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
NEZNAM I JAS SO POSREDNIK MOJ RAZZGOVARAV SO ZO IZVODI SUM I OD BRAT DOKUMENTI I POTVRDI OD KLUB BGS NA FINALNA SUM 1 GODINA DZABE VIKA VEKE NE PRIZNAVAT PO NOVIOT ZAKON SAMO STAR DOKUMENT ILI OD RODITEL DRUGO SE E DZABE NEZNAM SO DA KAZAM
Јас бев со документи оригинали документи од пра дедо ми кртен во бугарското 1906 год дедоми бугарски војник со оригинали документи и отказ ми дадоа 6 год чекав и ништо
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Да не знаете добро сместување со паркинг за кола во Софија, викендов петок ќе одам треба да преспијам.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.028
Поени од реакции
94
Na stranata na Drzavni Arhivi Sofija ima link na koj sekoj moze da proveri
Дали може малку помош во врска со ова?
Селото на пра-дедото е "Главовица".
Следејќи ги линковите во темава, најдов дека ова е дел од Пехчевска (Малешевска) Каза (под Осоговија и со реден број 33 - исто го има и бројот 229, но не сум сигурен дали овие броеви нешто значат).

На страната на архивата што е споделена, потенцирано е дека може да провериме кај линковите:
Inventory № 9
Inventory № 10

Но никако не можам да се снајдам, како можат овие иформации (Главовица, број 229, Осоговија, Пехчевска (Малешевска) Каза) да ми помогнат при пребарувањето на линковите 9 и 10 од погоре?
Како точно треба да барам овде и што треба да барам?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Дали може малку помош во врска со ова?
Селото на пра-дедото е "Главовица".
Следејќи ги линковите во темава, најдов дека ова е дел од Пехчевска (Малешевска) Каза (под Осоговија и со реден број 33 - исто го има и бројот 229, но не сум сигурен дали овие броеви нешто значат).

На страната на архивата што е споделена, потенцирано е дека може да провериме кај линковите:
Inventory № 9
Inventory № 10

Но никако не можам да се снајдам, како можат овие иформации (Главовица, број 229, Осоговија, Пехчевска (Малешевска) Каза) да ми помогнат при пребарувањето на линковите 9 и 10 од погоре?
Како точно треба да барам овде и што треба да барам?
Kje si go barate seloto po inventarnite opisi....br. 9 ili pak br.10....pooddelno ima arhivski edinici.....mislam deka gi ima po 50-ttina...pobarajte go imeto na seloto.... otvoretego linkot od arhivskata edinica i togas site podatoci sto gi citate gi prakjate do Arhivot i gi vnesuvate podatocite ..ime prezime..god. na ragjanje...ime na tatko na majka ..od Vasiot predok i od Arhivot Vi odgovaraat dali imaat podatoci...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Рачунај околу 2,5-3 години од интервју.
А после интервју уште ли се чека?
Сериозен си со прашањево? Буквално во самиот пост што самиот го цитираше ти е одговорено. Го прочита ли воопшто? А на страна од тоа дали го прочита, ти сериозно мислиш на самото интервју одма ќе ти дадат пасош?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Dobar den na site,

Dolgo vreme ne sum vlezen na forumov, imam edno prasanje pa dobro bi biloi nekoj sto znae kako ide procedura da mi pise,
Imam Bugarski pasos, Soprugata i Decata (maloletni) nemaat.
Sakam da vadam za dvete deca, dali e ista procedura kako sto jas pominav so dokumentacija ili e nesto pokratka.
Isto taka imam izgubeno kontakt so posrednikot so koj sto jas odev, dali ima nekoj da mi preporaca dobar posrednik, inaku od Skopje sum.
Moze i na poraka da mi pise ako ne saka javno nekoj.

Blagodaram,
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
6
Pozdrav,da li i dalje vazi da se moze dobiti stalni boravak preko proishodi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom