Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da prasam na koj stranici mozam da prebaram za voena kniska (pra dedomi imal ) samo e izgubena. Region Bitola Demir Hisar
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
119
Поени од реакции
161
И мене ми дојде редот.

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 04.05.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 04.03.2022 г..
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
109
И мене ми дојде редот.

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 04.05.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 04.03.2022 г..
Na site ni idit redot...koj porano koj pokasno...sudbinata na krajot e ista za site bez star dokument...a godinite so pominaja nikoj nemozi da ni gi vrati nazad...a toa e najmnogu so frustrira...coek pred dva dena od tebe na intervju so isti dok zema pasos a ti ne...e toe vrv vo dupenjevo od brakjava...jebiga zivot ide dalje...od ova koza vo druga nemozi da se vlezi...poz i toe...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
И мене ми дојде редот.

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 04.05.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 04.03.2022 г..
Гледам дека одиш преку брат, однеси документ за "Родствени Врски" - најпрво брат ти ќе треба да те пријави во општината. Не знам дали ќе пројде, ама ако немаш стар документ тоа ти е единствена шанса.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
119
Поени од реакции
161
Гледам дека одиш преку брат, однеси документ за "Родствени Врски" - најпрво брат ти ќе треба да те пријави во општината. Не знам дали ќе пројде, ама ако немаш стар документ тоа ти е единствена шанса.
Фала ти, и јас така си мислев, уште да прашам некој дали знае кај да го барам , дали во Петрич , мислам некој пишуваше од Петрич дека се вади.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
Фала ти, и јас така си мислев, уште да прашам некој дали знае кај да го барам , дали во Петрич , мислам некој пишуваше од Петрич дека се вади.
По некоја логика, брат ти треба да отиде во општината во која тој е регистриран и да те пријави како негова сестра. На основа на тоа ќе му издадат документ.

Ако има некој што вадел ваков документ нека сподели искуство.
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
14
Поени од реакции
13
По некоја логика, брат ти треба да отиде во општината во која тој е регистриран и да те пријави како негова сестра. На основа на тоа ќе му издадат документ.

Ако има некој што вадел ваков документ нека сподели искуство.
Не става от брат. Хората са го написали: "официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен". Искат документи от башта/ мајка, дјадо/ баба, прадјадо / прабаба.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
Не става от брат. Хората са го написали: "официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен". Искат документи от башта/ мајка, дјадо/ баба, прадјадо / прабаба.
Во право сте. Но ако лицето нема стар документ вреди да проба и вака, можеби ќе се промени законот во меѓувреме, нема што да изгуби. Ако не приложи никаков документ секако ке го одбијат.

Многу луѓе останаа на средина затоа што аплицираа по стариот закон, а новиот закон се применува на нивните предмети. Застојот најверојатно постои затоа што и сами не знаат што да прават со предметите, 90% ќе треба да ги одбијат.

Да се надеваме на најдобар можен исход за сите.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
15
Поени од реакции
22
Пред неколку дена имаше член објавено преку брат до указ.

Јас имам Бг пасош, брат ми е во среда на интервју, извадивме документ за роднински врски од Бг сестра-брат.

Ќе пишам дали ќе помине на интервју и како ќе се одвива понатаму .
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
363
Поени од реакции
172
Дечки тие што пишавте мејл до воен архив, за колку време добивте одговор од нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom