Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Deneska staven na dopolnitelna intervju 30.5.2019 preku roditel(so ukaz nema bg pasos I l.k)
Ke mozes li da slikas i da prikacis ili vo poraka da mi pratis sto tocno ti pisuva da odneses za dopilnitelni dok. Mojot slucaj e ist, tatko mi ima samo ukas ne i pasos i l. Karta da znam ato ke mi pobaraat. Fala ti
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
Dali bi povtrono pobarale dopolnitelni pred vreme odneseni uverenie za rostveni preku roditel pred 4 meseci dostaveni vo ministerstvo

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
OK, gledam dosta po rigorozni stanale.

Kje moze da mi kazhe nekoj do koj mesec immat stignato so ovie od finalna?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво дечки, имам две прашања, се надевам некој ќе одговори зашто премногу страни се за читање а немам кој друг да прашам. :( Фала ви однапред.

Прва работа, закажав термин за земање државјанство, прво ми дојде мејл да го потврдам терминот, го потврдив, ама после тоа ништо не ми стигна. Посредникот ми кажа мора да испринташ кога ти е терминот или ќе те вратат, ама освен принт скрин немам што да испринтам. Ми рече да им пишал мејл на министерство. Имал ли некој ваква ситуација? Мене одма ме фаќа паника. Кога го внесувам бројчето, ако сакам да закажам нов термин, ми излегува овој веќе закажаниот и пишува мора да помине за да закажам нов...

Втора работа - пред да закажам термин, се слушнав со посредникот и ми кажа ќе завршиме работа за два дена, со доплата. Ок, ми одговара, сакав брза постапка зашто студирам во странство и сакам во едно одење да завршам работа. Закажав термин, купив карти за толку дена колку што ми рече, пак се слушнавме, сега ми вика 300 евра, првиот ден ќе оставиме слики, административни работи бла бла, вториот ден ќе земеме матичен, па јас ќе го донесам на твоите пасошот после 10тина дена. ???? мене не ми е јасно, дали не може да се земе со брза постапка?
Ви има ли смисла ова што ми го кажува, и дали ценава е соразмерна со тоа што ќе завршиме за тие два дена, зашто мене многу ми се гледа за без брза постапка, а досега му е платено и повеќе од доста. А париве ги плаќам од стипендија. Дали ме мавта или може па јас нешто не разбирам, не знам?
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво прашувам за пријателка...
Во декември 2020 (дури важеше старата постапка со происход од ДАБЧ) поднесе документи за бг пасош (одеше со посредник) и чекаше да и излезе происход па потоа да оди на интервју но во меѓувреме работите се сменија и происходот не излезе и без него посредникот и закажа за на интервју и и рече дека покасно ќе го достави но нешто и кај происходите се закочи и тие повеќе не ги даваат.
-Дали некој знае или има информации дали тие што имаат подадено за происход дури се уште важеше старата постапка би излегол?
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
Здраво прашувам за пријателка...
Во декември 2020 (дури важеше старата постапка со происход од ДАБЧ) поднесе документи за бг пасош (одеше со посредник) и чекаше да и излезе происход па потоа да оди на интервју но во меѓувреме работите се сменија и происходот не излезе и без него посредникот и закажа за на интервју и и рече дека покасно ќе го достави но нешто и кај происходите се закочи и тие повеќе не ги даваат.
-Дали некој знае или има информации дали тие што имаат подадено за происход дури се уште важеше старата постапка би излегол?
Nema poveke prosihod .Star dokument e ulogata pradedo ili roditel blgarski grazdanin . Sepak meguvreme se e zaglaveno na final . Ako nema star original dokument nema intervju

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
55
Поени од реакции
38
Здраво дечки, имам две прашања, се надевам некој ќе одговори зашто премногу страни се за читање а немам кој друг да прашам. :( Фала ви однапред.

Прва работа, закажав термин за земање државјанство, прво ми дојде мејл да го потврдам терминот, го потврдив, ама после тоа ништо не ми стигна. Посредникот ми кажа мора да испринташ кога ти е терминот или ќе те вратат, ама освен принт скрин немам што да испринтам. Ми рече да им пишал мејл на министерство. Имал ли некој ваква ситуација? Мене одма ме фаќа паника. Кога го внесувам бројчето, ако сакам да закажам нов термин, ми излегува овој веќе закажаниот и пишува мора да помине за да закажам нов...

Втора работа - пред да закажам термин, се слушнав со посредникот и ми кажа ќе завршиме работа за два дена, со доплата. Ок, ми одговара, сакав брза постапка зашто студирам во странство и сакам во едно одење да завршам работа. Закажав термин, купив карти за толку дена колку што ми рече, пак се слушнавме, сега ми вика 300 евра, првиот ден ќе оставиме слики, административни работи бла бла, вториот ден ќе земеме матичен, па јас ќе го донесам на твоите пасошот после 10тина дена. ???? мене не ми е јасно, дали не може да се земе со брза постапка?
Ви има ли смисла ова што ми го кажува, и дали ценава е соразмерна со тоа што ќе завршиме за тие два дена, зашто мене многу ми се гледа за без брза постапка, а досега му е платено и повеќе од доста. А париве ги плаќам од стипендија. Дали ме мавта или може па јас нешто не разбирам, не знам?
Zdr ne sam zapoznaen so zakazuvanje na termin ama 300 evra e mn i toa za 10 dena da izvadil cc po brza postapka se na se kosta okolu 130 evra taka nesto i toa za 1 den ili dva dena nisto poveke a podobro pobaraj na internet koj dokumenti ti trebat i da odes sama ili batali go ovoj posrednik baraj nekoj so ke ti zavrse rab za pomalku pari i so ke bide korekten so vas a ne da si prave bajram na mozok pozz
 
Член од
31 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
8
Здраво другари. Нисам одавно на форуму. Занима да ли савет ради и ако не ради зашто не ради? Хвала вам пуно
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво дечки, имам две прашања, се надевам некој ќе одговори зашто премногу страни се за читање а немам кој друг да прашам. :( Фала ви однапред.

Прва работа, закажав термин за земање државјанство, прво ми дојде мејл да го потврдам терминот, го потврдив, ама после тоа ништо не ми стигна. Посредникот ми кажа мора да испринташ кога ти е терминот или ќе те вратат, ама освен принт скрин немам што да испринтам. Ми рече да им пишал мејл на министерство. Имал ли некој ваква ситуација? Мене одма ме фаќа паника. Кога го внесувам бројчето, ако сакам да закажам нов термин, ми излегува овој веќе закажаниот и пишува мора да помине за да закажам нов...

Втора работа - пред да закажам термин, се слушнав со посредникот и ми кажа ќе завршиме работа за два дена, со доплата. Ок, ми одговара, сакав брза постапка зашто студирам во странство и сакам во едно одење да завршам работа. Закажав термин, купив карти за толку дена колку што ми рече, пак се слушнавме, сега ми вика 300 евра, првиот ден ќе оставиме слики, административни работи бла бла, вториот ден ќе земеме матичен, па јас ќе го донесам на твоите пасошот после 10тина дена. ???? мене не ми е јасно, дали не може да се земе со брза постапка?
Ви има ли смисла ова што ми го кажува, и дали ценава е соразмерна со тоа што ќе завршиме за тие два дена, зашто мене многу ми се гледа за без брза постапка, а досега му е платено и повеќе од доста. А париве ги плаќам од стипендија. Дали ме мавта или може па јас нешто не разбирам, не знам?
Си му дал доверба на посредникот, имало тука многу страни за читање (те цитирам) и сметам дека нема што да бараш тука!

или ајде на готово све на тацна да ти дадеме.... дур не се сомневаше во посредникот темава не ни знаеше дека постои....

Форумот помага на тие што сакаат сами да се изборат и да успеат до пасош во рака... вака земи испоти му го газето на посредникот зошто убаво те стрижи...

За да ти помогнеме мораш сам да си помогнеш а тоа е да земеш и да истражуваш и откако се ќе превртиш на темава нејаснотиите да ти ги разјасниме...

среќно во постапката и имај успешен финиш!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Za vlez u bugarija dali moze so psr test ili mora i vakcina dali znae nekoj mene mi kaza posrednikot deka moze samo so test dali znae nekoj nekoja imformacija ili pominuvalbgranica ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom