Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
453
Поени од реакции
732
Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
Тоа беше до март 2021. Од тогаш, скоро година дена, никој не знае со сигурност што се случува :)
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
19
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
I jas sum preku brat bas deneskamu se javiv na posrednikot posto me strav da ne me stavat na dopolnitelna Posto segs sum na finalna a intrevju 23.01.2020 i na momentot na interv trebase da nosam dopolnitelni dok t.s istite dokumenti kako kogs aplicirav site sto bevme na intervju so istijo posrednik vo isti moment bevme 4 zeni i site preku brat site dostavivme dopolnitelni.E denesks koga mu se javiv mi vika aj pusti mi na viber kopija licna karta bugarska od brat ti da se javam u minister vo bg da vidam dali brat ti te upisal deka si mu sestra.A jas se sekavam koga bevme na inter ni edna od nas nebese upisana od brakata deka sme i sestri i posrednikot sredi rabota i ne upisaa.i deneska mu prativ kopija od licn kart os brat mi se javil prasal toa lice ime i prezime dali ima sestra uvedeno u sistem mu odgovorile da ima i go kazale mojto ime i prezime.i rece posrednikot misli pozitivno nese sekiraj ic se e kako treba nema da te stavat na dopolnitelna.Eve ova mozebi ke vi bide ot koris pozdrav do site i samo bidete pozitivno optimisti
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
34
Луѓе не знам кај да прашам ама еве ќе се обидам тука… После 19.01.2022 дали некој има одено за Бугарија (вчера, денес) и дали некој ќе оди од понеделник, ме интересира кои се процедурите за поминување граница со овие нови протоколи. Вакциниран потполно, имам бг документи, дали има потреба од ПЦР тест или не?? Треба да извадам пасош за ќерка ми, мислам дека тоа е доволна причина да поминам, не одам во Банско … фала Ви луѓенца.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
215
Поени од реакции
420
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Istiot ststus go ima i drugar isto so
Izvod i potvrda mislam deka sto pati e kazano deka veke zakonot e
Smenet i ubavo pisuva deka treba da se
Donese dokument izdaden od bg organi i so koj se
Povrzuvas po linija do tret stepen za da ima
Poteklo….
Автоматски споено мислење:

Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
Ama tie luge bile pred tebe na intervju jas kako so mozev da vidam tie so bile pred 12-13april 2019 se izvlekoa i pominaa so izvod mk obicni prevodi i potvrda sea veke taka ne pominuva bidejki zakon donesoa
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
M
Луѓе не знам кај да прашам ама еве ќе се обидам тука… После 19.01.2022 дали некој има одено за Бугарија (вчера, денес) и дали некој ќе оди од понеделник, ме интересира кои се процедурите за поминување граница со овие нови протоколи. Вакциниран потполно, имам бг документи, дали има потреба од ПЦР тест или не?? Треба да извадам пасош за ќерка ми, мислам дека тоа е доволна причина да поминам, не одам во Банско … фала Ви луѓенца.
Mora plus PCR test....
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Како би можел, би морал да најдам документ од некој пра дедо/баба да имат бугарско потекло после 1905г.?
Во архива во кој град си ќе отидеш ќе побараш и ќе извадиш извод ако имаш потомство подолу од 1935 год Али да биде со исто презиме пример моето е Младеновски од 1932 год па се до ден денес така јас поднесов и ми ги прифатија документите
 
Член од
23 март 2017
Мислења
59
Поени од реакции
23
Член од
20 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Da prasam dali nekoj tocno znae kako ide procedurata i vreme traenje za vadenje pasos na 6 godisno dete, roditelite imaat bg pasosi od 9 mesec 2021, dali roditelite treba povtorno da idat na intervju ?
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Во архива во кој град си ќе отидеш ќе побараш и ќе извадиш извод ако имаш потомство подолу од 1935 год Али да биде со исто презиме пример моето е Младеновски од 1932 год па се до ден денес така јас поднесов и ми ги прифатија документите
Te imaat staveno na dopolnitelni I pak istite izvodi sto se dava a na pocetok I'm go imas dostaveno?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
14
Dali pravat vaka i za preku brat ??
Автоматски споено мислење:


I jas sum preku brat i kopija od prishod… pisi ako se zadesi nesto
Druze preku brat ne veruvam da bide oti dosta vrnaaa ama ete vcera eden kazuvase deka preku brat zemal bil na dopolnitelna i zemal pasos taka da sepak e ubavo da si imate dopolnitelni dokumenti za sekoj slucaj pozz
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
63
Поени од реакции
57
Мајка ми е преку брат и неаме стар документ од таа страна за жал, па и доставив удостоверение за родствени врски од брат и во општината во Бугарија, кај шо се гледа дека му е сестра и исти родители имаат
 

Attachments

Член од
7 јуни 2011
Мислења
139
Поени од реакции
54
поздрав имам проблем може некој ке ми помогне
излезено указ ,во софијс сега пред недела дена поднесено за матичен број
сега затворија граници...
решение некое, во нашата амбасада неможе или имам некој начин некако да се заврши се тоа тука во амбасадата во ск, ако има некој поупатен

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
215
Поени од реакции
420
поздрав имам проблем може некој ке ми помогне
излезено указ ,во софијс сега пред недела дена поднесено за матичен број
сега затворија граници...
решение некое, во нашата амбасада неможе или имам некој начин некако да се заврши се тоа тука во амбасадата во ск, ако има некој поупатен

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
Mozes da vlezes
So pcr test i vakcina .. za ova ostanatoto ne znam dali ke mozes da zavrsis u ambasada ako veke si podnel vo sofija za matucen broj. Ili mozebi moze ama ako e komplicirano..ne znam iskreno
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
139
Поени од реакции
54
проблемот е немам вакцина, баш незгодно испадна да се знаеше пред да поднесам за матичен мислам дека би имало шанси за ск да се префрли ама , ете ско некој знае да помогни некско

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom