Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
125
Поени од реакции
84
Има еве во фб групава 2-3 души пишано дека им се сменило денес, преписка нередовна и на дополнителна. По се изгледа, не дека јас работам во министерство таму па да знам, ќе си оди работата како шо треба по закон, тој што нема документ нека не се надева.
Da gi vidov ama tie ne im se smenilo vo onoj opstiot status za dopuna od DABC tuku ne dostavile rodstveni vrski neso preku roditel idele izvod neso od opstina ne dostavile. Toj edniot sega imal intervju ama ne dal dok so poteklo
 
Член од
6 август 2015
Мислења
454
Поени од реакции
737
Otkaz na 90% od predmetite. Gluposti nevideni se nadevam deka ke pomine I ova kako so bese pred 5-6 turcite koga blokiraa.
Па можеби не 90% ама така нешто :) рачунајте јас бев интервју мај 2019та (преписка 13 000). Да имало цела година 30 000 преписки, а срањево почна од кај март некаде (да речеме преписка 10 000), значи се зафатени околу 20 000 луѓе само од 2019та. Многу малце луѓе имаат оригинал документи а не многу се преку роднини, така да сигурно отказ ќе добијат 50-60% од апликантите што имале интервју во 2019та (што значи отказ за 10тина илјади луѓе). Ко ништо :)

Ова е весела математика (повеќе знаат тие што водат евиденција на форумов), ама горе - доле бројките се тие.

И јас сум во ист брод, да се надеваме нема да има такви глупости.
Којзнае. Кој прв ќе дознае нешто нека сподели ...
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Bilo bi ok ljudi da napisete ako ste vec bili na statusu dopune, koooje dokumente ste poslali kao dopunu )narocito kad ste vraceni na finalnu), da li ste uopste nesto poslali i sa kojim dokumentima ste isli na intervju...To nam je najbitnije, naaama tih 80% ljudi koji visimo u vazduhu :)
Shvati da ima neki ljudi koji proveravaju statuse dokle su stigli, ja sam lepo napisao ko zna i ume da proveri ostale statuse da javi, jer ja nemam vremena trenutno u guzvi sam.. A imas na spisak @Bibo decko vodi evidenciju, pise sve dokle se stiglo i sa kojim dokumentima..
 
Член од
16 јануари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
8
Nije moja prepiska, to je prepiska po konzulatski put.. @Bani javiii see, jel ima promene kod tebe?
Shvati da ima neki ljudi koji proveravaju statuse dokle su stigli, ja sam lepo napisao ko zna i ume da proveri ostale statuse da javi, jer ja nemam vremena trenutno u guzvi sam.. A imas na spisak @Bibo decko vodi evidenciju, pise sve dokle se stiglo i sa kojim dokumentima..
Ne mislim na ljude koji prate statuse o cemu ti pricas vec na ove koji daju nepotpune informacije , licno svoje, trazesi info.Ne pratimo svi te spiskove i nisu samo oni izvor informacija, najbolje je kada covek od a do sh napise tok svoje procedure.Nadam se da si ti mene sad razumeo.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
359
Поени од реакции
409
Аман бе луѓе, многу песимизам и анксиозност пуштено на најјако во темава. :D

Ме замисливте и мене..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
Поздрав дечки.

Гледам дека има некакви промени кај некои од овие што беа на дополнителна од ДАБЧ и некои други преписки што требаше да носат документ што им фали, ставени се на финална повторно, па кој го интересира нека ги следи, да видиме што ќе ги крстат овој пат.

Кај овие преписки има промени од дополнителна во финална, ги имате на списокот апдејтирано, може да видите каков им бил статусот предходно:

9209/2019
10494/2019
10571/2019
10714/2019
10730/2019
10844/2019
10879/2019
11180/2019
11198/2019
11206/2019
11208/2019
11209/2019
11212/2019
12000/2019
12750/2019
15040/2019
15455/2019
15519/2019
15522/2019
15541/2019
15977/2019
15982/2019

Имав денес малку повеќе слободно време, па си велам да пуштам машината да провери што има.
Исто ги проверив сите преписки денес, од 2019 до 2022 година, (овие од 2018 ќе ги избришам во нареднот апдејт...ако има;)) внесени се сите промени до денес, кој што го интересира нека си гледа.

Ако сум испуштил нешто, јеби га :D


Бујрум список со преписки по конзулски пат: (КЛИК ОВДЕ)
Автоматски споено мислење:

Ne mislim na ljude koji prate statuse o cemu ti pricas vec na ove koji daju nepotpune informacije , licno svoje, trazesi info.Ne pratimo svi te spiskove i nisu samo oni izvor informacija, najbolje je kada covek od a do sh napise tok svoje procedure.Nadam se da si ti mene sad razumeo.
Дотке, глеам 10 пати си пишала сите да пишуваат статуси кој што однел. Не бива така, на секој пост да ти пишува некој по 100 пати што документи однел и што му побарале. Секој овде (скоро 90%) има напишано во некој свој коментар со какви документи аплицирал, што однел за допуна (ако бил на допуна) и така натаму. Кликни на името од членот од форумот, еве конкретно кај мене, ке ти се појави дел „мислења“ (677 се кај мене) и ќе можеш да видиш се што сум пишал, се што сум однел и како сум поминал се. Исто и кај другите. Не се должни сите овде на тебе да ти пишат секој посебно кој што носел (по 100 пат). Веќе го имаш сето тоа на темата, треба само да побараш, ок? Разбра? Ако не, копирај текстот и на гугл транслејт. И те замолувам, ова е македонски форум, овде 1 правило на форумот е да се пишува на македонски (сакаш латиница, сакаш кирилица), ако не можеш, барем потруди се, ќе видиш дека не е тешко. Ако може ние македонците во секоја прилика да ви одговараме на лош српски или бугарски (наша добра воља), би било убави и ти и другите овде што пишувате на српски, што идете да дискутирате и да поставувате некакви правила на македонски форум, да се потрудите малку, барем малку да пишувате на македонски. Ништо немам против српско-хрватскиот, сум го учел во основно училиште, сум живеел во СФРЈ (да, по стар сум :anco::D ), перфектно го зборувам и разбирам, ама има овде многу помлади членови што им е тешко некој пат да го разберат српско-хрватскиот јазик, и не можат да ве разберат добро што пишувате, па така и не можат да ви одговорат како сакате.
А тоа, дека сите знаат да ги пеат српските, хрватските, босанските, бугарските песни, ости тоа, да не се расправаме сега :anco: :pijani: Капиш???

Па би Ве замолил, од мое име и од име на модератори, админи и многу членови овде, барем малку да се потрудите да пишувате на македонски, по лесно ќе бидете разберени и ќе добиете одговор на тоа што е интересира. Ако не можете, користете гугл транслејт. Така правеа предходно неколку членови на темата од турска, руска, па и израелска националност со кои имам комуницирано во приватни пораки и на темата.

Тоа е. Да не се разбереме погрешно, немам ништо против Вас, напротив, многу ми е мило што сте овде на темата, што заедно минуваме низ цела процедура споделувајќи меѓусебно информации што ни се потребни околу процедурата.

И многу Ве сакам:backa:.

Нема љутење...тоа се правилата овде во нашата куќа, кај Вас дома Вие поставувате правила, а ние ќе одиме според нив.

Ако не можеш да ме разбереш, копирај го текстот и КЛИКНИ ОВДЕ:D

Поздрав и се најдобро.

П.С.
Ќе заборавев најважното... Ова ти е списокот што го води Бибо, модератор на темата и по него се водиме сите и кај секој член ти е напишано се, кога бил на интервју, кога му е сменет статус (финална, положително, допуна) , со кој документи аплицирал, кој е на ред за указ, кој за промена на положително и се што те интересира. + комбинација од списокот што го пуштам јас и малку повеќе да прочиташ назад по темата по коментарите и ќе знаеш точно до кај е работата.

Поздрав уште еднаш

Еве и списокот со статуси на членови од темата што го води Бибо:
КЛИК НА ЛИНКОТ


 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
Ops, to je vec problem..moze opis tacnog statusa?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
14
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
Samo orginal bg poteklo drug spas nema pozz
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
14
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Druze zakono e izmenet koj ti gi znae so sakat da napravat ubavo vi pisuva mora da najdete orginal bg dukumenti so ke ve povrzuva za da dokazete poteklo ako ne odnesete do17.03 mozat da ve odbijat moe mislenje site so nema da mozat da dokazat bg poteklo ke bidat odbieni da se nadevame deka nema pozz
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
127
Поени од реакции
176
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom