Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Повторно барам помош за одговор пред месец дена земени пасоши јас со сопругата сакам за децата да извадиме исто едното 18 год Дру 15 год кој документи се потребни ,каде да се закаже термин за тука во бугарска амбасада Скопје благодарност до секој одговор
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
14
Поени од реакции
13
Повторно барам помош за одговор пред месец дена земени пасоши јас со сопругата сакам за децата да извадиме исто едното 18 год Дру 15 год кој документи се потребни ,каде да се закаже термин за тука во бугарска амбасада Скопје благодарност до секој одговор
1. Придобиване на б'лгарско гражданство от лица до 18 г., на които единијат родител е б'лгарски гражданин – основание чл. 18 от ЗБГ

2. Придобиване на б'лгарско гражданство от лица, които са от б'лгарски произход или имат родител б'лгарски гражданин - основание чл. 15 от ЗБГ
 
Член од
7 април 2019
Мислења
116
Поени од реакции
71
Хахахаха ако вие на сите што чекате што барате документи и не можете да најдете одете Дпмне и Сдсм ќе ви извадат... До сега да се претставувавте како и да ќе имаше јако здружение како Српското што е и немаше да се чека 10 години
Па гледам мајка Бугарија како не третира по 3 год да чекаш еден пасош и на крај може ќе те одбијат. Кај е законскиот рок од 1 год ??? Менуваат правила на сред процедура ти бараат оргинал документи. Нов закон по стари преписки да применуваат. Никаде во свет го нема тоа. Само од лукративни причини даваат пасоши. Многу им е гајле ко стока тука не третираат
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
4
Mislam deka e podobro so molba da go pratis, ama nemoj ni pod razno so posrednici! Za zena mi prakjavme dopolna preku posrednici pa dobi otkaz (kojznae dali voopsto gi pratile, znam deka mi naplatija za usluga, za legalizacii, za prevodi)... Imase mi se cini slucaevi i da ne stignat do dopolnitelna, tuku direktno otkaz. Isto taka ke zastedis na vreme ako ne cekas dopolnitelna.

Samo licno da si odneses vo pravosudie (mozebi mozes i preku ambasada, javi se vo ambasadata, ama taka ke cekas konzulska posta sto se ceka so meseci) ili nekoj sto epten mu veruvas i mislam deka treba polnomosno da mu dades ako ne odis licno (za ova ne sum siguren).

Ako gresam neka me popravi nekoj.
Автоматски споено мислење:

Da ne gi ima nekoj prasanjata za intervju da mi gi prati vo poraka?
Fala odnapred.
Благодарам , ќе пратам со молба
 

Attachments

Член од
10 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
35
Ovie stranata ja upropastija za da nema zabava tuka na forumot. Aj za arno neka e, da ima refresh so ukazi.
 
Член од
24 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
5
Моментално указ добиваат тие што се на положително од првата половина од јули 2021, што значи во секој момент треба да добие потпис. Каков април или мај.
Zdravo, evo da se javim 05.01.2022 mi je podpisan ukaz, termin imam zakazan za 21.02.2022 za podizanje ukaza i predaju za EGN i 22.02.2022 slikanje za pasos i LK.
veliki pozdrav svima
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.863
Поени од реакции
3.199

Радев и Јотова добиле нов 5 годишен мандат, денеска положиле заклетва и имале обраќање пред народното собраните каде кажале дека ќе работат на итно забрзување на процедурата за издавање државјанство на лица со бугарско потекло. Да се надеваме ова е знак дека конечно е на повидок крај на сагава и набрзо ќе се вратат во нормално работно темпо, ми се смачи веќе од застојов година дена.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
43

Радев и Јотова добиле нов 5 годишен мандат, денеска положиле заклетва и имале обраќање пред народното собраните каде кажале дека ќе работат на итно забрзување на процедурата за издавање државјанство на лица со бугарско потекло. Да се надеваме ова е знак дека конечно е на повидок крај на сагава и набрзо ќе се вратат во нормално работно темпо, ми се смачи веќе од застојов година дена.
Da li je to dobra ili losa vest po nas sto smo na finalnoj Po vise od godinu dana?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
149
Поени од реакции
313
Moj drugar deneska go stavija na dopolnitelna. Intervju nekade juni 2019 so dokumenti od pradedo mk izvodi kako i 80posto od aplikantite. Mu pisuva da donese
Bg dokumenti izdadeni od bg organi od pradedo dedo so koj se povrzuva deka ima poteklo….nz so da kazam znaci ova deka prodolzuvaat
So istoto tempo ili?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom