Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2018
Мислења
59
Поени од реакции
36
Здраво, имам закажано интервју во конзулатот во битола. Доколку некој може ќе ве молам да ми пишете кои прашања ги прашуваат на интервју. Благодарам :)
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Здраво на сите,
после година и нешто заглавен на финална, ми се сменил статусот со оваа порака:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 14.04.20222 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена.
Ќе ве молам доколку некој знае што треба да се прави понатаму, да ме упати. Ви благодарам.
Ако не доставиш доказ дека имаш Бугарско потекло ќе те одбијат... доказ стари Бугарски документи од предци
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
59
Поени од реакции
36
Тој закон не важи во Бугарија туку само кај нас
Автоматски споено мислење:


Прашуваат кои Српски шоуа ти се нај омилени дали ти е жал за Џокович што не игра на Аус опен дали го гледаше филмот Тома кои бои на гаќи носи Цеца најчесто и која ти е најдобра Српски пејач и пејачка
И сето ова треба на српски да им одговорам или бугарски? Ај ако неќиш да помогниш не ми пиши
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Isto mene me interesira za intervju vo Sofija, vencanicata e stara 4 meseci, dali sa vadam nova?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Тој закон за не постари документи од 6 месеци не важи во Бугарија !!! Битно е документите да не се оштетени
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки,
Едно прашање некој поупатен ако би знаел.
Дали може ако дете (син/ќерка) има бг државјанство на тој основ да аплицира родителот?
Не може бидејќи не иде по таков редослед туку редоследот е од родителна деца а не обратно... и нема никакви бенефиции околу чекањето
Автоматски споено мислење:

Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
Автоматски споено мислење:

И сето ова треба на српски да им одговорам или бугарски? Ај ако неќиш да помогниш не ми пиши
Нема да ти пишам ама после се жалат Србенди како тебе зошто ги одбиваат само време ќе изгубиш а нема да го земеш по аурата ќе те познаат и че те одбијат памти ми го овој коментар и пиши ми одговор пиши ми абер за твојата преписка после некое време кога ќе има одговор
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 мај 2018
Мислења
59
Поени од реакции
36
Златно то мајмунче од Прилеп. Не се секирај за мене со убав документ сум. Фала за грижата сепак. Прашав за помош, а не барав некој да хејта. Повторно, ако неќиш да помогниш ок е, само не ми пиши поќе. Фала
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Зошто го лажеш човекот?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Не го лажам така ми кажа конзулот и јасбев на истото мислење како него да барам по архиви ама конзулот ми рече зачувани фамилијарни не по архиви во Трново ама секако о он нека проба и нека каже
Автоматски споено мислење:

Златно то мајмунче од Прилеп. Не се секирај за мене со убав документ сум. Фала за грижата сепак. Прашав за помош, а не барав некој да хејта. Повторно, ако неќиш да помогниш ок е, само не ми пиши поќе. Фала
Не сум од Прилеп Срце Српско Ќ и Ч ми се блиску на тастатурата... Иначе ако се интересираше за Бг и знаеше за неа како што знаеш за Србија немаше да го поставиш тоа банално прашање... иначе прашуваат за празници и со кои држави се граничи Бугарија кога е основана и од кој зошто го бараш државјанството што си по националност дали планираш да живееш во Бугарија ако го добиеш прашуваат да наброиш Бугарски историски личности колку соседи има Бугарија и дали некој во твоето семејство е Бг државјанин и по што е позната Бугарија во светот
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
25
Znas kako ja sam od dokumentacije predala (kako su i trazili 2019 samo izvode na osnovu kojih se vidi poreklo - sto znaci da mi je pradeda rodjen na teritoriji koja je tada pripadala Bugarskoj), na osnovu toga sam dobila proishod, nista od originalne bugarske dokumentacije nisam predala niti posedujem .Posle toga se javlja problem pojave dopunskog statusa gde se retroaktivno primenjuje zakon i kontam da se sve vrti oko mog datuma.Nema sta da nam zamere sto pisemo na srpskom jer ovde smo da razmenimo info, iskustva. Inace i ne posedujem originalna bugarska dokumenta i zato smatram da je bitno da kada ljudi ovde vec traze info da i daju informacije o svom slucaju kako bismo ukacili sta se desava.A bukvalno smo ti i ja isti dan imali intervju i promenu na finalni sa tim sto si ti inace predao dokument na bugarskom kojim dokazujes poreklo.Znaci tvoj predmet su ipak odradili , moj ne i ako smo isti dan i to u Sofiji.
Sve što si predala je ok tako da je to to po meni, meni su našli da mi je brat Bugarski državljanin što je i bilo pitanje na intervjuu tako da sam i odgovorio da imam brata koji je Bugarski državljanin i imao sam kopiju njegovog pasoša i lične karte ali je rekla da ne treba i da će to oni pribaviti službeno. U međuvremenu su se setili da to dokažem pa su me stavili na dopunu,mada znam ljude koji su predavali za decu za pasoš pa su im tražili dopunu da dokažu rodbinsku vezu.Ne znači da tvoj predmet nisu odradili a moj jesu, možda kod tebe to ide glatko i nema potrebe za dopunom što je verovatno i slučaj, mada kod njih nema nikakvih pravila i zdrave logike.
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
59
Поени од реакции
143
Здраво, имам закажано интервју во конзулатот во битола. Доколку некој може ќе ве молам да ми пишете кои прашања ги прашуваат на интервју. Благодарам :)
Здраво, имам закажано интервју во конзулатот во битола. Доколку некој може ќе ве молам да ми пишете кои прашања ги прашуваат на интервју. Благодарам :)
 
Член од
16 јануари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
8
Sve što si predala je ok tako da je to to po meni, meni su našli da mi je brat Bugarski državljanin što je i bilo pitanje na intervjuu tako da sam i odgovorio da imam brata koji je Bugarski državljanin i imao sam kopiju njegovog pasoša i lične karte ali je rekla da ne treba i da će to oni pribaviti službeno. U međuvremenu su se setili da to dokažem pa su me stavili na dopunu,mada znam ljude koji su predavali za decu za pasoš pa su im tražili dopunu da dokažu rodbinsku vezu.Ne znači da tvoj predmet nisu odradili a moj jesu, možda kod tebe to ide glatko i nema potrebe za dopunom što je verovatno i slučaj, mada kod njih nema nikakvih pravila i zdrave logike.
Da, to si u pravu apsolvirali smo da apsolutno nema pravila vec kako ko od njih taj ustane. Medjutim ti opet imas taj dokument vise kojim dokazujes i srodstvo sa nekim ko je vec bugarski drzavljanin sto nije i moj slucaj.Ako smo oboje predali npr.izvode i proishod, dokument iz bug.drustva...sve sto su vec od dokumentacije u tom periodu trazili i ako je to tada bilo dovoljno, sad zapravo pratimo situaciju da li ce sa novom vladom ukinuti taj izmisljeni dopunski status...i opet meni se status nije promenio i imam utisak da su mi arhivirali dokumentaciju u kantu za djubre jer se sve nesto vrti oko mog broja.Pri tom isti dan smo bili na intervju.U svakom slucaju hvala na detaljnim i jasnim odgovorima :) i zato mi se cini da kod mene ne ide nikako , po najmanje glatko i ako se nadam da ugledam uskoro status poloyitelno :)
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Nee loso vie sto ke patuvate vo BG da videte deka e granicata zatvorena radi Covid so Mk dadena e odluka mislam stapuva vo sila od sreda pisuva po site mediumi!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom