Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zavis koga ti se smenil ovoj status :) sea poslednite sto
Dobia ukaz bea od avgust 2021 na ovoj status . Sledi potpis samo cekas. Ako ja pametis datata ke
Se orientiras otprilikA.
па некаде во октомври ми се смени, точно дата незнам , според нив од август до септември има 5 месеца , ако одиме така , значи во фебруари некаде треба да очекувам..
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
па некаде во октомври ми се смени, точно дата незнам , според нив од август до септември има 5 месеца , ако одиме така , значи во фебруари некаде треба да очекувам..
Epa ke si pocekas da neso u ovie sledni dva meseci zaso da ne poso sea septemvri e na red so cekaat
Na potpis :) srekno!
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
1. Детето наполно 15г. Треба обнова на пасош и земање прва лк. Дали цените во конзулатот / амбасадата се иста или различна со таа во Бугарија?
2.На официјалниот сајт има и пропишани глоби за лк ако не е извадена на 14г. Како се тула расположени?
3. Треба најава или може ,,така,, да се отиде во амбасадата/конзулатот.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали некој може да ми ги потврди документиве при интервју, да не сум заборавил нешто?

Барање
Изводи преведени и легализирани (што се поврзуваат до лице со бугарско потекло)
Документ ако има промена на презиме (венчаница)
Биографија на бугарски (ако некој може да ми каже што точно се пишува во неа би бил благодарен)
Потврда од казена евиденција (неосудуваност)
Потврда од кривична евиденција (нема кривично дело)
Негативен тест за СИДА
Негативен тест за Сифилис
Слика 1 пасошки формат
Платена државна такса 30 лева (ова се плаќа во Правосудие или)? Дали може да го платам 2 недели однапред преку банка?
Копија од терминот за интервју за влез во Правосудие

И ако може некој да ми ги прати прашањата ве молам.
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
42
Дали некој може да ми ги потврди документиве при интервју, да не сум заборавил нешто?

Барање
Изводи преведени и легализирани (што се поврзуваат до лице со бугарско потекло)
Документ ако има промена на презиме (венчаница)
Биографија на бугарски (ако некој може да ми каже што точно се пишува во неа би бил благодарен)
Потврда од казена евиденција (неосудуваност)
Потврда од кривична евиденција (нема кривично дело)
Негативен тест за СИДА
Негативен тест за Сифилис
Слика 1 пасошки формат
Платена државна такса 30 лева (ова се плаќа во Правосудие или)? Дали може да го платам 2 недели однапред преку банка?
Копија од терминот за интервју за влез во Правосудие

И ако може некој да ми ги прати прашањата ве молам.
+
* Медицински документ от психиат'р
* Декларација за промјана на гражданството
* Декларација за пребиваване в чужбина
* Фотокопие на документ за самоличност (паспорт)
 
Член од
13 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој би сакал да ми помогне дали би јас можел да извадам бугарски пасош. Ме интерсира дали со на мајками брат и сестра кои имаат бугарски пасош би можел и јас да добијам.Прашав еден посредник и ми рече да одам на интервју па после ке видиме што како бидејки бугарите секој 2 недели менувале законите..
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
42
Здраво, дали некој би сакал да ми помогне дали би јас можел да извадам бугарски пасош. Ме интерсира дали со на мајками брат и сестра кои имаат бугарски пасош би можел и јас да добијам.Прашав еден посредник и ми рече да одам на интервју па после ке видиме што како бидејки бугарите секој 2 недели менувале законите..
Не можеш.
 
Член од
13 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
Автоматски споено мислење:

Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
Автоматски споено мислење:

Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
Nikako!
Toj mufljuz I zena mu nikolina me vlecea so meseci I mi izgubija dokument sto nikogas I od nikade nemozam da go izvadam.

Teraj si sam procedura, sum imal iskustvo so 2ca posrednici, radi toj drugiot zena mi dobi otkaz, pa sea povtorno intervju od pocetok. Posrednicite sakaat samo pari da ti zemat I ke ti kazat se sto sakas da slusnes.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
POZDRAV DO SITE MI TREBA INFO, TREBA DA ODAM ZA BUGARIJA NA 19 PO INSTITUCIITE. ZNAE LI NEKOJ DALI RABOTAT BIDEJKI KAJ NAS E NERABOTEN
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.017
Поени од реакции
1.136
Dobar den.

Ve zamoluvam vas lugje koi imate izvadeni BG drzavjanstva, licni karti, pasosi.... ve zamoluvam da spodelite informacija.

1. Me interesira dali vie imate regulirano i prijaveno adresa i prestojuvaliste na nekoja adresa vo Bugarija.
2. Znam deka na site im e interesot od dobivanje BG dokumenti da mozat da otidat i da rabotat i ziveat niz Evropa. Mene me interesira dali mozebi nekoj ima izvadeno i BG zdravstveni karticki ili kniski, nekoj dokument so koj stanuvate korisnici na uslugite na Bugarskiot fond za zdravstveno osiguruvanje.

3. Jas ova cudno prasanje go postavuvam, bidejki izvadiv drzavjanstvo, licna karta i pasos od edna druga nasa sosedna zemja, i imam regularno prijaveno adresa na prestojuvaliste vo edna opstina od taa sosedna drzava, i policijata nekolku pati doagjase vo nenajaveni kontroli i proverki da priveri dali navistina sum na adresata. Znaci ne e kako slucajot so onie koi vadat BG dokumenti i kako adresi prijavuvaat banderi, baraki ili na edna adresa se prijavuvaat po 50 osobi. Jas se prijaviv kaj rodnina koj odnese vo policija dokumenti i deka platil danoci i potpisa izjava pod krivicna odgovornost deka prestojuvam kaj nego. Pomina uspesno vremenskiot period na policiski proverki i izvadiv dokumenti, no eden dokument ne mozam da izvadam. I sega ne mozam da ja opravam rabotata da bidam i korisnik na uslugite na zdravstveniot fond i na zdravstvenoto osiguruvanje na taa zemja.

4. Mi vratija na mail odgovor od zdravstveniot fond na sosednata zemja, deka ne mozam vo isto vreme da bidam zdravstveno osiguran vo dve zemji. I deka iako sum niven drzavjanin so regulirano prestojuvaliste i prijavena adresa na prestoj, sepak imam pravo samo na itna medicinska pomos.

5. Im napusav deka ne e vo red da mozam da imam samo pravo na itna medicinska pomos, zatoa sto pravoto na itna medicinska pomos go imaat mnogu stranci - drzavjani na drugi drzavi, i so toa fakticki jas kako niven drzavjanin sum izednacen so lugje stranci.

6. Zatoa molam da spodelite iskustva vo pogled na toa dali i kako koristite uslugi na zdravstven fond i zdravstveno osiguruvanje vo Bugarija.

Da znam deka zdravstvoto e slabo nasekade niz Balkanot, no zosto da ne moze da se ima poveke opcii.

Molam odgovori.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Dobar den.

Ve zamoluvam vas lugje koi imate izvadeni BG drzavjanstva, licni karti, pasosi.... ve zamoluvam da spodelite informacija.

1. Me interesira dali vie imate regulirano i prijaveno adresa i prestojuvaliste na nekoja adresa vo Bugarija.
2. Znam deka na site im e interesot od dobivanje BG dokumenti da mozat da otidat i da rabotat i ziveat niz Evropa. Mene me interesira dali mozebi nekoj ima izvadeno i BG zdravstveni karticki ili kniski, nekoj dokument so koj stanuvate korisnici na uslugite na Bugarskiot fond za zdravstveno osiguruvanje.

3. Jas ova cudno prasanje go postavuvam, bidejki izvadiv drzavjanstvo, licna karta i pasos od edna druga nasa sosedna zemja, i imam regularno prijaveno adresa na prestojuvaliste vo edna opstina od taa sosedna drzava, i policijata nekolku pati doagjase vo nenajaveni kontroli i proverki da priveri dali navistina sum na adresata. Znaci ne e kako slucajot so onie koi vadat BG dokumenti i kako adresi prijavuvaat banderi, baraki ili na edna adresa se prijavuvaat po 50 osobi. Jas se prijaviv kaj rodnina koj odnese vo policija dokumenti i deka platil danoci i potpisa izjava pod krivicna odgovornost deka prestojuvam kaj nego. Pomina uspesno vremenskiot period na policiski proverki i izvadiv dokumenti, no eden dokument ne mozam da izvadam. I sega ne mozam da ja opravam rabotata da bidam i korisnik na uslugite na zdravstveniot fond i na zdravstvenoto osiguruvanje na taa zemja.

4. Mi vratija na mail odgovor od zdravstveniot fond na sosednata zemja, deka ne mozam vo isto vreme da bidam zdravstveno osiguran vo dve zemji. I deka iako sum niven drzavjanin so regulirano prestojuvaliste i prijavena adresa na prestoj, sepak imam pravo samo na itna medicinska pomos.

5. Im napusav deka ne e vo red da mozam da imam samo pravo na itna medicinska pomos, zatoa sto pravoto na itna medicinska pomos go imaat mnogu stranci - drzavjani na drugi drzavi, i so toa fakticki jas kako niven drzavjanin sum izednacen so lugje stranci.

6. Zatoa molam da spodelite iskustva vo pogled na toa dali i kako koristite uslugi na zdravstven fond i zdravstveno osiguruvanje vo Bugarija.

Da znam deka zdravstvoto e slabo nasekade niz Balkanot, no zosto da ne moze da se ima poveke opcii.

Molam odgovori.
Kako prvo legalna adresa ima koja sto ja dava
Samata drzava bugarija . Jas licno pred meseci ipol dobiv ukaz i si ja zemav taa adresa so ja dava samata drzava kojasto
Pritoa e legalna. Drugo tatko mi so bugarski pocna da zivee vo avstrija i otkako se prijavi kako zitel se prijavi za zdravstvo na nivo
Na eu oma zdravstevna karticka odnosno gi uziva pravata za da se leci vo
Eu(vo ovoj slucaj i bigarija)bidejki e kako edno telo celata evropska unija. Sega se
Zavisi kakva pravila ima
Taa sosedna zemja dali e eu ili ne .ne sum zapoznaem dobro iskreno samo laicki zboram i navedov primer po tatko mi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom