Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
јас бев на 09 ти мај 2019 , преку родител , па сум на статус „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија„ ... сеуште нема ништо
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали некој има контакт или знае некоја проверена агенција за превод и легализација во Ќустендил да препорача?
И исто така ако некој знае дали Извод од родени во Ќустендил се вади од Општината или некоја друга институција?
Фала однапред.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
јас бев на 09 ти мај 2019 , преку родител , па сум на статус „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија„ ... сеуште нема ништо
Zavis koga ti se smenil ovoj status :) sea poslednite sto
Dobia ukaz bea od avgust 2021 na ovoj status . Sledi potpis samo cekas. Ako ja pametis datata ke
Se orientiras otprilikA.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
552
Поени од реакции
110
Zdravo za vo bugarska ambasada Skopje
Izvodite Treba da bidat nepostari od 6 meseci ili moze so istite stop GI imam izvadeno pred 1.5 god?
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zavis koga ti se smenil ovoj status :) sea poslednite sto
Dobia ukaz bea od avgust 2021 na ovoj status . Sledi potpis samo cekas. Ako ja pametis datata ke
Se orientiras otprilikA.
па некаде во октомври ми се смени, точно дата незнам , според нив од август до септември има 5 месеца , ако одиме така , значи во фебруари некаде треба да очекувам..
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
па некаде во октомври ми се смени, точно дата незнам , според нив од август до септември има 5 месеца , ако одиме така , значи во фебруари некаде треба да очекувам..
Epa ke si pocekas da neso u ovie sledni dva meseci zaso da ne poso sea septemvri e na red so cekaat
Na potpis :) srekno!
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
35
1. Детето наполно 15г. Треба обнова на пасош и земање прва лк. Дали цените во конзулатот / амбасадата се иста или различна со таа во Бугарија?
2.На официјалниот сајт има и пропишани глоби за лк ако не е извадена на 14г. Како се тула расположени?
3. Треба најава или може ,,така,, да се отиде во амбасадата/конзулатот.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали некој може да ми ги потврди документиве при интервју, да не сум заборавил нешто?

Барање
Изводи преведени и легализирани (што се поврзуваат до лице со бугарско потекло)
Документ ако има промена на презиме (венчаница)
Биографија на бугарски (ако некој може да ми каже што точно се пишува во неа би бил благодарен)
Потврда од казена евиденција (неосудуваност)
Потврда од кривична евиденција (нема кривично дело)
Негативен тест за СИДА
Негативен тест за Сифилис
Слика 1 пасошки формат
Платена државна такса 30 лева (ова се плаќа во Правосудие или)? Дали може да го платам 2 недели однапред преку банка?
Копија од терминот за интервју за влез во Правосудие

И ако може некој да ми ги прати прашањата ве молам.
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
17
Поени од реакции
19
Дали некој може да ми ги потврди документиве при интервју, да не сум заборавил нешто?

Барање
Изводи преведени и легализирани (што се поврзуваат до лице со бугарско потекло)
Документ ако има промена на презиме (венчаница)
Биографија на бугарски (ако некој може да ми каже што точно се пишува во неа би бил благодарен)
Потврда од казена евиденција (неосудуваност)
Потврда од кривична евиденција (нема кривично дело)
Негативен тест за СИДА
Негативен тест за Сифилис
Слика 1 пасошки формат
Платена државна такса 30 лева (ова се плаќа во Правосудие или)? Дали може да го платам 2 недели однапред преку банка?
Копија од терминот за интервју за влез во Правосудие

И ако може некој да ми ги прати прашањата ве молам.
+
* Медицински документ от психиат'р
* Декларација за промјана на гражданството
* Декларација за пребиваване в чужбина
* Фотокопие на документ за самоличност (паспорт)
 
Член од
13 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој би сакал да ми помогне дали би јас можел да извадам бугарски пасош. Ме интерсира дали со на мајками брат и сестра кои имаат бугарски пасош би можел и јас да добијам.Прашав еден посредник и ми рече да одам на интервју па после ке видиме што како бидејки бугарите секој 2 недели менувале законите..
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
17
Поени од реакции
19
Здраво, дали некој би сакал да ми помогне дали би јас можел да извадам бугарски пасош. Ме интерсира дали со на мајками брат и сестра кои имаат бугарски пасош би можел и јас да добијам.Прашав еден посредник и ми рече да одам на интервју па после ке видиме што како бидејки бугарите секој 2 недели менувале законите..
Не можеш.
 
Член од
13 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
Автоматски споено мислење:

Дали има некој искуство со посредникот Делчо од Делчево,како и дали би ми предложиле добар посредник?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom