Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.967
Екипо здраво, да ве прашам од малолетно дете со бугарски пасош и мајка со пасош може ли таткото по детето да добие државјанство или не
Не. Може само преку потекло, таткото не потекнува од детето. Плус во случајов државјанството на детето апла не докажува бугарско потекло на таткото кога детето го добило преку мајка му.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Екипо здраво, да ве прашам од малолетно дете со бугарски пасош и мајка со пасош може ли таткото по детето да добие државјанство или не
Ne . Kako moze potekloto da go bara od negovoto dete..
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво среќни празници и успешна година на сите.Сакам да прашам поминав интервју лани во Април ми рекоа дека има некој застој дали има некој некакви информации што ќе биде понатаму ви благодарам.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.967
Ukaz 229 sin mi dobi za pass,samo da ve prasam bidejki Sega e Bolen,dali ima rock za podiganje.
Автоматски споено мислење:

So sreka na site
Нема рок, може да си го подигне кога му одговара, не мора сместа.
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
Dobro utro...ukaz i kaj mene...229...
Molam za pomos...proveruvam so mojot broj na prepiska 13729 a za rezervacija mi pisuva druga prepiska 12815
Mozno li e da e sistemska greska...pretpostavuvam nema da imam problemi za podigabje na ukaz...
Uspesno rezervirav za 13.01...dobiv i uredno email so potvrda...

So sreka na site koi cekaat...

Imajte ubav den...


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Dobro utro...ukaz i kaj mene...229...
Molam za pomos...proveruvam so mojot broj na prepiska 13729 a za rezervacija mi pisuva druga prepiska 12815
Mozno li e da e sistemska greska...pretpostavuvam nema da imam problemi za podigabje na ukaz...
Uspesno rezervirav za 13.01...dobiv i uredno email so potvrda...

So sreka na site koi cekaat...

Imajte ubav den...


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Bi trebalo so toa sto se najavuvas da ti e broj na molba a otkako ke dobies ukaz ti go pisuva brojot na prepiskata so godinata 2019 . Sea gledam si bil od 24avgust na potpist znaci dosta se skrati i rokot na cekanje na ovoj status na 4-5meseci.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Нов сум тука, сакав да прашам колку време се чека од (
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

    до ваѓање на пасошот.. Оваа постапка ми испадна отприлика ноември 2021,некако многу долго се фати со пасошов, а вршам преку бг пасош на татко ми..
    Некои ми рекоа дека до септември 2022 ќе го имам пасошот..

    Некој шо разбира има ли ?
Кој ти рече до 9.2022?
 
Член од
11 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
29
Здраво на сите. Имам бугарски пасош, сега го зедов пред 2 месеци.
Сакам да вадам за децата мои едно 13 години, другото 5 години.
Каква е процедурата и за колку време се добива
Поголемото дете за 4месеци ќе полни 14 години
Дали постапката за деца под 14 години е поинаква од тие НАД 14 години
Ви Влагидарам
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Здраво на сите. Имам бугарски пасош, сега го зедов пред 2 месеци.
Сакам да вадам за децата мои едно 13 години, другото 5 години.
Каква е процедурата и за колку време се добива
Поголемото дете за 4месеци ќе полни 14 години
Дали постапката за деца под 14 години е поинаква од тие НАД 14 години
Ви Влагидарам
Pod 14 godini Se vodat maloletni, na osnov na tebe oni si zemaat za 2-3 meseci pass, treba samo od MP da pustaat nivni dokumenti vo opstinata kade sto si Ti, gibpidigas gi slikas I imaat pasos, a nad 14 godini postapkata e ista kako kaj nas so intervju, so statusi, cekanje itn :)
 
Член од
19 април 2019
Мислења
37
Поени од реакции
121
Pod 14 godini Se vodat maloletni, na osnov na tebe oni si zemaat za 2-3 meseci pass, treba samo od MP da pustaat nivni dokumenti vo opstinata kade sto si Ti, gibpidigas gi slikas I imaat pasos, a nad 14 godini postapkata e ista kako kaj nas so intervju, so statusi, cekanje itn :)
jel si siguran za to i meni brat treba da preda za dete od godinu dana ali smo isli preko ambasade posto je nemoguce sada predati u Sofiji,zakazali su mu januar 2023,iskreno se nadam da si u pravu
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво и Среќни празници. Имам прашање за смена на македонска со бугарска возачка ако некаде или некој има актуелни чекори за подмена.

Ви Благодарам
 
Член од
7 март 2010
Мислења
201
Поени од реакции
8
Здраво на сите,

Би сакал да поставам прашање во врска со статусиве..
На интервју бев 07/2019 и моментално сум на Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. веќе од 02/2021.
Докуменот оди преку родител, ама статусов никако да мрдне веќе година дена (секој ден проверувам)
По тоа што читав некои членови и луѓе веќе се на потпис иако имале интервју покасно од мене.
Дали треба да се реагира на некој начин или само треба да се чека додека не мрдне чудово? :)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
jel si siguran za to i meni brat treba da preda za dete od godinu dana ali smo isli preko ambasade posto je nemoguce sada predati u Sofiji,zakazali su mu januar 2023,iskreno se nadam da si u pravu
Do Sega bese taka, I za moite deca cekav 6 meseci ( radi izbori) dokumentite Se stignati, Sega treba da gi slikam, megjutoa so niv nikogas Ne Se znae...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.967
Здраво на сите,

Би сакал да поставам прашање во врска со статусиве..
На интервју бев 07/2019 и моментално сум на Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. веќе од 02/2021.
Докуменот оди преку родител, ама статусов никако да мрдне веќе година дена (секој ден проверувам)
По тоа што читав некои членови и луѓе веќе се на потпис иако имале интервју покасно од мене.
Дали треба да се реагира на некој начин или само треба да се чека додека не мрдне чудово? :)
Не знам кај имаш најдено член со интервју после тебе да е на потпис, моментално само до 20.05.2019 (+/- некој ден) се стигнати со промена кон положително, сите после тој датум уште чекаат на финална. Голем застој се направи на финална но сите се надеваме дека овој месец конечно ќе проработи советот и ќе продолжат со промени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom