Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
121
Поени од реакции
80
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Нов сум тука, сакав да прашам колку време се чека од (
 • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  до ваѓање на пасошот.. Оваа постапка ми испадна отприлика ноември 2021,некако многу долго се фати со пасошов, а вршам преку бг пасош на татко ми..
  Некои ми рекоа дека до септември 2022 ќе го имам пасошот..

  Некој шо разбира има ли ?
Tesko malce do septemvri 2022 kje go imas. Uste 18000 ima od 2019 taka da bi trebalo da ja iscistat do togas 2019. Pa 2020 so 10000 predmeti dur ja potpisat kje fati prolet 2023. Ti nekade juli 2021 da ne si imal intervju ? Nekade vtora polovina 2023 kje go imas. Gledam i 2021 dosta imalo nakaj 20000 predmeti.
Автоматски споено мислење:

Tesko malce do septemvri 2022 kje go imas. Uste 18000 ima od 2019 taka da bi trebalo da ja iscistat do togas 2019. Pa 2020 so 10000 predmeti dur ja potpisat kje fati prolet 2023. Ti nekade juli 2021 da ne si imal intervju ? Nekade vtora polovina 2023 kje go imas. Gledam i 2021 dosta imalo nakaj 20000 predmeti.
Osven ako ne fati sega novata vlast po 5000 predmeti da potpisuva mesecno ako saka rokot od 12 meseci do januari 2023 da go fati.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Нов сум тука, сакав да прашам колку време се чека од (
 • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  до ваѓање на пасошот.. Оваа постапка ми испадна отприлика ноември 2021,некако многу долго се фати со пасошов, а вршам преку бг пасош на татко ми..
  Некои ми рекоа дека до септември 2022 ќе го имам пасошот..

  Некој шо разбира има ли ?
Кога беше на интервју и каде? Ако пред два месеца си влегол на финална тогаш најверојатно летово си ја почнал процедурата (освен ако претходно си бил на дополнителна па сеа те вратиле на финална), но не знам како по само 6 месеца може веќе да си запрепастен колку долго фатила процердурава и како ти си очекувал за година дена да имаш пасош во рака.

Иначе буквално неколку поста над твојот имаш целосен и детален список каде точно можеш да видиш до каде се со секој статус и кои апликанти се стигнати до државјанство, а исто и на првиот пост од темава имаш линк со целосни објаснувања за секој статус колку трае и до каде се стигнати во моментов.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
За сликање на пасош и лична карта во Софија, кои документи се потребни и дали бараат сега пцр тест или само примени 2 дози вакцина.
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Дали може со овој документ да се добие бугарски пасош?

1641751662845-02.jpeg
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
62
Поени од реакции
49
Екипо здраво, да ве прашам од малолетно дете со бугарски пасош и мајка со пасош може ли таткото по детето да добие државјанство или не
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Екипо здраво, да ве прашам од малолетно дете со бугарски пасош и мајка со пасош може ли таткото по детето да добие државјанство или не
Не. Може само преку потекло, таткото не потекнува од детето. Плус во случајов државјанството на детето апла не докажува бугарско потекло на таткото кога детето го добило преку мајка му.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
188
Поени од реакции
365
Екипо здраво, да ве прашам од малолетно дете со бугарски пасош и мајка со пасош може ли таткото по детето да добие државјанство или не
Ne . Kako moze potekloto da go bara od negovoto dete..
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво среќни празници и успешна година на сите.Сакам да прашам поминав интервју лани во Април ми рекоа дека има некој застој дали има некој некакви информации што ќе биде понатаму ви благодарам.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Ukaz 229 sin mi dobi za pass,samo da ve prasam bidejki Sega e Bolen,dali ima rock za podiganje.
Автоматски споено мислење:

So sreka na site
Нема рок, може да си го подигне кога му одговара, не мора сместа.
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
11
Поени од реакции
41
Dobro utro...ukaz i kaj mene...229...
Molam za pomos...proveruvam so mojot broj na prepiska 13729 a za rezervacija mi pisuva druga prepiska 12815
Mozno li e da e sistemska greska...pretpostavuvam nema da imam problemi za podigabje na ukaz...
Uspesno rezervirav za 13.01...dobiv i uredno email so potvrda...

So sreka na site koi cekaat...

Imajte ubav den...


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
188
Поени од реакции
365
Dobro utro...ukaz i kaj mene...229...
Molam za pomos...proveruvam so mojot broj na prepiska 13729 a za rezervacija mi pisuva druga prepiska 12815
Mozno li e da e sistemska greska...pretpostavuvam nema da imam problemi za podigabje na ukaz...
Uspesno rezervirav za 13.01...dobiv i uredno email so potvrda...

So sreka na site koi cekaat...

Imajte ubav den...


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Bi trebalo so toa sto se najavuvas da ti e broj na molba a otkako ke dobies ukaz ti go pisuva brojot na prepiskata so godinata 2019 . Sea gledam si bil od 24avgust na potpist znaci dosta se skrati i rokot na cekanje na ovoj status na 4-5meseci.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
467
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Нов сум тука, сакав да прашам колку време се чека од (
 • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  до ваѓање на пасошот.. Оваа постапка ми испадна отприлика ноември 2021,некако многу долго се фати со пасошов, а вршам преку бг пасош на татко ми..
  Некои ми рекоа дека до септември 2022 ќе го имам пасошот..

  Некој шо разбира има ли ?
Кој ти рече до 9.2022?
 
Член од
11 март 2019
Мислења
21
Поени од реакции
26
Здраво на сите. Имам бугарски пасош, сега го зедов пред 2 месеци.
Сакам да вадам за децата мои едно 13 години, другото 5 години.
Каква е процедурата и за колку време се добива
Поголемото дете за 4месеци ќе полни 14 години
Дали постапката за деца под 14 години е поинаква од тие НАД 14 години
Ви Влагидарам
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Здраво на сите. Имам бугарски пасош, сега го зедов пред 2 месеци.
Сакам да вадам за децата мои едно 13 години, другото 5 години.
Каква е процедурата и за колку време се добива
Поголемото дете за 4месеци ќе полни 14 години
Дали постапката за деца под 14 години е поинаква од тие НАД 14 години
Ви Влагидарам
Pod 14 godini Se vodat maloletni, na osnov na tebe oni si zemaat za 2-3 meseci pass, treba samo od MP da pustaat nivni dokumenti vo opstinata kade sto si Ti, gibpidigas gi slikas I imaat pasos, a nad 14 godini postapkata e ista kako kaj nas so intervju, so statusi, cekanje itn :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom