Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 октомври 2018
Мислења
11
Поени од реакции
41
Ima ukaz 227 . prepiska 12409/2019 .. dali konecno e iscisten april . posto maj paga vo voda

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Здр @Mimi12 со среќа...од кога сте на положително....
Јас сум интервју Мај...положително од 25.08...Преписка 13700...
очекувам во следниве укази...
Поз имај убав ден...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Ima ukaz 227 . prepiska 12409/2019 .. dali konecno e iscisten april . posto maj paga vo voda

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Јас сум интервју од април, уште чекам. Исто и 2-3 другари од април чекаат уште указ. Зависи кој од кога е на положително.
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
74
Najprvo da vi cestitam srekna novagodina na site sreken bozik srekni praznici
Deneska go zemav pasoso
Na site vi posakuvam da go zemete sto pobrzo i da vi bide mnogu od korist za podobra idnina
Intervju 20mart 2019 sofia
22 oktomvri 2021 potpis ukaz
4noemvri 2021 go zemav drzavjanstvoto vo sofia
26noemvri 2021 se slikah vo sofia
Golema bagodarnost do site clenovi na forumo so spodeluvaa iskustva i vo idnina taka da produze:cuc::aplauz::jeeee: 20220106_121505.jpg
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
467
Zdravo, intervju mart 2021 vo Bitola, finalna od 24.11.2021 broj na prepiska 114**/2021.
Dokumenti od Dabc so predok od 1905godina.Koi se shansite i kolku se ceka?
Втора половина 2023та ако е се во ред и оди со ова темпо. Има најава да ги убрзаат тие на финална па да ќариш некој месец плус.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
11 март 2019
Мислења
21
Поени од реакции
26
Drustvo zdravo,
Barav nekoj post za adresa vo BG sto ke treba da se stavi vo aplikacijata za EGN vo Sredec no ne najdov, dali e potrebno da se dostavi nekoja deklaracija sto dostavuvaat lugeto sto vadat licna karta postojana so D viza od sopstvenikot na imotot i notarialen akt kopii ili samo ja pisuvam adresata vo Sofija primer i da zemam za sekoj slucaj kopija od imotniot list t.e notarialen akt i licna karta kopija od sopstvenikot?
Dali ima nekoj iskustvo sto ne e na Lege 6 adresata, primer tie sto se prijavuvaat vo Kustendil ili Sofija.
Здраво
Јас имав лична карта со постојано пребивавање
Имав адреса со нотарски договор.
НО кога требаше да кажам адреса за живеење неможев да ја земам ЛЕГЕ 6, и покрај тоа што ми беше поминат договорот со газдата, во систем стои дека живеам на таа и таа адреса. За да сакаш да ја пишиш истата таа адреса мора газдата(ЛИЧНО) да даде согласност во ОПШТИНАТА дека ти престојува на таа адреса. Неможе тоа да ти помини во општината само со нотарскиот договор. Поздрав
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Катастрофа другар, исто и ја денеска годишнина праам на финална.
Среќна нова година и среќни празници на сите во групата, со надеж за подобро утре.
Секое добро и поздрав.
Na finalna sum godina ipol. Ako baraat dokumenti ekstra sk noviot zakon znaci nema sreka
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Na finalna sum godina ipol. Ako baraat dokumenti ekstra sk noviot zakon znaci nema sreka
Како може да си година ипол на финална кога на интервју си бил ноември 2019? Би требало тек негде март 2021 да си влегол на финална.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
188
Поени од реакции
365
Како може да си година ипол на финална кога на интервју си бил ноември 2019? Би требало тек негде март 2021 да си влегол на финална.
Da tocno! Moite sestri se od February 2021 na finalna a bea kraj na juli 2019 ..iskreno mislam deka od sredina na januari treba veke da se aktiviraat za tie so se zaglaveni na finalna..bidejki ako se veke so potpisi do avgust 2020 ke nema veke so se potpisuvaat hahah :) vo dva pati sostanuvanje na komisijata do dekemvri ke napravat cistka bidejki nema
Mng prepiski od septemvri do dekemvri so se smenija na potpis. Se nadevam deka ke mrdne rabotava.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Da tocno! Moite sestri se od February 2021 na finalna a bea kraj na juli 2019.
Па ако твоите сестри со интервју јули 2019 се 11 месеци на финална, како може он со интервју 4 месеци *после* нив да е веќе дури 18 месеци на финална (тоа значи од јуни 2020)? Самиов твој пример покажува дека нема логика, а не дека е точно.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
188
Поени од реакции
365
Па ако твоите сестри со интервју јули 2019 се 11 месеци на финална, како може он со интервју 4 месеци *после* нив да е веќе дури 18 месеци на финална (тоа значи од јуни 2020)? Самиов твој пример покажува дека нема логика, а не дека е точно.
Da da se soglasuvam so tebe potpolno :)
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
Da da se soglasuvam so tebe potpolno :)
Извини, јас изгледа прво погрешно те разбрав лол Кога пиша "да точно" мислев сакаше да кажеш "да точно е дека година ипол е на финална" а сега сфаќам дека си коментирал "да точно" дека сум во право :D Мала збрка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom